Традиційно, у День пам’яті жертв політичних репресій українці покладають квіти до пам’ятних знаків, відбуваються жалобні віче і церемонії.
Як зазначається у президентському указі №431/2007 за підписом Віктора Ющенка, цей пам’ятний день встановлено «з метою належного вшанування пам’яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, відродження національної пам’яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства та у зв’язку з 70-ми роковинами Великого терору — масових політичних репресій 1937 – 1938 років».
Точна кількість жертв тоталітарного режиму досі невідома. На думку деяких фахівців, від початку 20-х і до кінця 80-х років ХХ століття в Україні заарештували майже 1,5 мільйона осіб.
Терор і репресії зачепили майже всі верстви українського населення: вчених, політиків, військових, священиків, представників культури, селянства. Особливо жорстокі репресії проводилися режимом Йосипа Сталіна в 30-х роках. Зокрема, у 1937-1938 роках в Україні були засуджені 197 617 осіб, з них до кари — 122 237 громадян.
Фото: УНІАН