Новини Одеси та Одеської області

Як звільняли Одесу: невідомі герої та кавалерійська атака

Як звільняли Одесу: невідомі герої та кавалерійська атака

Рівно 78 років тому, 10 квітня 1944 року, о четвертій годині ранку Одеса була звільнена від фашистів.

Ворог був вигнаний із міста лише за добу, і ця операція увійшла в історію як одна з найблискучіших військових операцій в історії. Сьогодні ми згадуємо про звільнення Одеси та тих, хто звільняв місто. На згадку про цих людей — воєначальників, льотчиків, артилеристів — назвали вулиці Одеси, спорудили пам’ятники та обеліски.

Звільнення Одеси почалося з «ультиматуму»

Звільнення Одеси почалося в ніч із 9 на 10 квітня. Радянські війська входили до міста Тираспольським шосе. А командував операцією маршал Родіон Малиновський, який сам був одеситом і дуже пишався цим. Щоб зберегти неповторне обличчя рідного міста, маршал наказав не стріляти та не бомбити Одесу, яка й так уже була сильно зруйнована. Наші війська випустили містом лише один снаряд, який генерал Микола Пожарський розпорядився «покласти» в районі Застави. Коли це було виконано, генерал сказав: «Вважатимемо цей постріл ультиматумом для ворога, а для одеситів — звісткою про швидке визволення».

Мабуть, жодне місто країни не бачило таких знаменитих визволителів, як Одеса. Мало хто знає, що серед них був не лише «батько ВДВ» Василь Маргелов, а й його 12-річний син Геннадій. Хлопчик втік на фронт і кілька місяців служив рядовим під командуванням батька. Коли точилися бої за Одесу, Геннадій разом із другом вирушив у місто «бити німця». За це він отримав від батька три доби арешту. А Василь Маргелов за визволення нашого міста здобув перше генеральське звання.

У боях за Одесу брав участь знаменитий на весь світ сталінградський снайпер Василь Зайцев. Його рота боролася з гітлерівцями у районі джутової фабрики, де знаходився військовий аеродром німців. Зайцев зумів так швидко захопити його, що фашисти не встигли підняти жодного літака. Трофеями стали 18 нових «месершміттів». У центрі міста, на Дерибасівській та в порту, фашистів тіснили частини тоді ще генерала Чуйкова, а на Старосінній площі вів бій партизанський загін Степана Дроздова.

На ранок у місті не залишилося жодного фашиста. Весь день у місті звучала музика — грали патефони та гармошки, і старі та малі танцювали прямо на вулицях, багато хто плакав від радості. У дворах встановлювали столи, виносили продукти, які були у домі, запрошували радянських солдатів та офіцерів.

визволення Одеси

Стаття на тему: Звільнення Одеси: як окупанти хотіли підірвати місто, але не змогли

За Одесу воювали козаки

Про вулицю генерала Швигіна, що знаходиться в районі 5-ї станції Фонтану, багато одеситів навіть не чули. А тим часом, Ілля Швигін брав особисту участь у визволенні міста. Напередодні наступу на Одесу стало відомо, що німці зібрали в порту солдатів та техніку, щоб вивезти їх із міста. Швигін із 17 бійцями вирушив у місто, сподіваючись викликати паніку у тилу фашистів. Він чудово знав Одесу, тому загін Ланжеронівської дістався до порту практично непоміченим. Почався бій, і німці почали відступати. Прямо з порту генерал відправив радіограму командуванню, що влаштував фашистам добрий тарарам. Це було настільки неймовірно, що там вважали звістку поганим жартом. Коли стали відомі подробиці операції, Швигіну відправили допомогу. Так завдяки генералу було зірвано морську евакуацію німців. Через місяць генерал Швигін загинув під час форсування Дністра. Поховали його на Алеї Слави в Одесі.

Зі визволенням нашого міста пов’язане також ім’я легендарного генерала Ісси Плієва. Він командував кінно-механізованою групою, до якої входили, крім козаків, танки та мотопіхота. У ніч на 10 квітня кавалерія генерала Плієва прорвалася до Татарки та Дальника. Коня під Плієвим убили, але генерал пересів на командирський «Вілліс» і, стоячи на повний зріст, особисто повів козаків в атаку. Коли німці побачили вершників, що мчали з шашками наголо, вони в паніці кинулися тікати. Цього дня козаки очистили від німців район Великого Фонтану. До речі, це була одна із останніх кавалерійських атак в історії.

Про артилеристів та льотчиків

В Одесі багато меморіалів та пам’ятників, пов’язаних із війною. Але не всі імена її героїв відомі одеситам. Наприклад, Олександра Гаврикова, на честь якого названо вулицю в Малиновському районі. Під час боїв за Одесу він був командиром артилерійської батареї. Коли тяжко поранили командира дивізіону, Гавриков зайняв його місце і зумів знищити німецьку мінометну батарею та біля взводу гітлерівців. Сам Гавриков загинув від кулі снайпера, який засів у елеваторній вежі. Коли Одесу звільнили, героя поховали разом із трьома невідомими солдатами у братській могилі в районі 1-ї Застави.

освобождение бои в Одессе

Бійці 3-го Українського фронту у бою на території одного із заводів на околиці Одеси. Фото: Військовий альбом

Герой Радянського Союзу старший лейтенант Іван Улітін був військовим льотчиком, заступником командира ескадрильї, учнем Миколи Краснова. На його рахунку було 19 збитих літаків гітлерівців. Він брав участь у боях за визволення Одеси, а у травні 1944 року патрулював підступи до міста. Несподівано з’явилися німецькі літаки, збираючись бомбити нашу транспортну колону, що просувалася на південь. Улітін збив літак провідного групи, але його машину також підбили. На літаку він протаранив німецький МЕ-109 і загинув під час вибуху. Улітіна поховали на Алеї Слави в Одесі, а його ім’ям назвали вулицю на Ленселищі.

Про всіх визволителів Одеси у межах газетної статті розповісти просто неможливо. На жаль, з кожним роком їх дедалі менше. Але одесити пам’ятають і вшановують пам’ять тих, хто вигнав фашистів із рідної землі, а Алея Слави була, є і завжди буде священним місцем для мешканців нашого міста.

За визволенням Одеси стежила вся Європа

освобождение Одесса

Вже наступного дня після визволення міста , 11 квітня, весь світ дізнався про подвиг Одеси. Про це розповіло британське радіо. Лондонський диктор з неприхованою урочистістю в голосі повідомив: «1941 року німці пізнали під Одесою силу російського опору. 1944 року вони відчули міць російського наступу».

Цифри та факти

Одеса стала першим містом, яке поставило хрест на «блискавичному бліцкризі» фашистів, які пройшли Європу за 36 днів. Наше місто оборонялося 73 дні, а потім провело 907 страшних днів в окупації. За цей час загинуло 82 тисячі одеситів, а 78 тисяч було викрадено до Німеччини. А 1 травня 1945 року Одеса однією з перших отримала звання Міста-героя.

Читайте також: День визволення Одеси: 5 фактів про окупацію міста

Фото: з відкритих джерел

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції