Новини Одеси та Одеської області

Унікальна зупинка-гриб: як поживає найстаріший представник одеської трамвайної архітектури?

Унікальна зупинка-гриб: як поживає найстаріший представник одеської трамвайної архітектури?

На вулиці Чернишевського, де, здається, час одного разу вирішив зупинитися, неподалік залізничного переїзду «Одеса-мала», є історична унікальність – зупинка-«бельгійка», яка називається завдяки своїй формі «грибом».

Унікальна зупинка-гриб, що єдина така збереглася в Одесі

Вона унікальна з багатьох причин. І насамперед тому, що ще «жива». Хоча варто до неї підійти трохи ближче – і здається, що ось-ось упаде цей яскравий представник одеської трамвайної архітектури минулого.

Так, ще одна «бельгійка» (творіння Бельгійського акціонерного товариства), щодо долі яких в Одесі час від часу виникають громадські занепокоєння на тему «збережемо спадщину». Чи вдасться зберегти спадщину? Тим паче, такі ось «вуличні меблі», які на сьогодні вже й розглянути важко на тлі цілої плеяди розвалів тут на вулиці Чернишевського.

Бабуся-зупинка з далекого минулого поки що стоїть на своєму місці. Яким дивом тримається, навіть важко зрозуміти. Виглядає жахливо. Зате унікальна.

Остановка-гриб на Чернышевского8
Остановка-гриб на Чернышевского9
Остановка-гриб на Чернышевского11
Остановка-гриб на Чернышевского12

Одеський витвір А. Мінкуса у стилі пізнього модерну

Як розповідає у книзі «Трамвайні історії Одеси» одеський краєзнавець, геолог і педагог Дмитро Жданов, цей «зупинковий павільйон, споруджений архітектором А. Мінкусом у 1911 році, є капітальною будовою з бетону. Архітектурний стиль – пізній модерн».

Дмитро додає (до речі ще раз про унікальність), що це «єдиний зупинковий павільйон цього типу, що зберігся в Одесі, такі встановлювалися на проміжних станціях трамваю».

До речі, подібна трамвайна зупинка (такий самий «гриб») була зовсім поруч з Оперним театром, коли там ще ходив трамвай. Трамваї давно не ходять ані біля Оперного театру, ані по вулиці Чернишевського.

зупинка-гриб

Зупинка-гриб біля Оперного театру. 50-ті роки минулого століття

Зупинку біля Оперного давно прибрали з очей геть (як і інші подібні до них). А ця, на Чернишевського, єдина з тих, що вижили в Одесі, все ще стоїть, незважаючи на поважний 111-річний вік та повну відсутність хоч якоїсь турботи про неї. Стоїть собі й далі руйнується; і дедалі менше зовні виправдовує звання «зупинкового павільйону».

Власне, вона взагалі ні на що не схожа, ну хіба що на якусь будову, якій давно настав час упасти, а вона все ще тримається якимось незрозумілим чином.

Доля одеської зупинки-гриба туманна

А все могло бути інакше. У червні 2019 йшлося про те, що бельгійські зупинки, які ще залишилися в Одесі, збираються реставрувати .

Що ж до цієї єдиної у своєму роді, що збереглася на вулиці Чернишевського, то автори реставраційної концепції пропонували навіть перенести єдину «зупинку-грибок», що залишилася в місті, на Олексіївську площу.

Не збулося… У вересні 2021 року стало відомо, що реставрація одеських «бельгійок» уже не стоїть на порядку денному .

Ось і «насолоджуємося» виглядом того, що ще збереглося від цієї «єдиної у своєму роді» зупинки з далекого минулого. Дірява покрівля, ледь живі опори, якісь жалюгідні сліди колишніх сидінь. Власне, і від усього павільйону залишилися ті самі жалюгідні сліди: проводити тут фотофіксацію навіть боляче. Дивіться на фото – помилуйтеся станом цього пізнього модерну. Незабаром і цього не залишиться.

Остановка-гриб на Чернышевского2
Остановка-гриб на Чернышевского3
Остановка-гриб на Чернышевского4
Остановка-гриб на Чернышевского
Остановка-гриб на Чернышевского5
Остановка-гриб на Чернышевского6
Остановка-гриб на Чернышевского7
Остановка-гриб на Чернышевского10

Читайте також:

Фото автора, фото зупинки-грибу біля Оперного театру – odessatrolley.com

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції