На Одещині українізуватимуть один із районів

На Одещині українізуватимуть один із районів

Болградська райрада прийняла Програму розвитку та функціонування української мови як державної у всіх сферах громадського життя району.

У Болградському районі побільшає української мови

Про це повідомив Тарас Кремень, уповноважений по захисту державної мови. Програму було затверджено 14 вересня та розраховано на 2023-2025 роки.

Так депутати Болградської райради та місцева влада хочуть забезпечити дотримання норм конституції про українську мову, щоб вона використовувалася у всіх сферах життя району та об’єднувала людей та державу, а також допомагала розвивати національну культуру.

У програмі заплановані такі заходи:

  • проведення художніх конкурсів, фестивалів з ініціативи громадських організацій, національно-культурних товариств, творчих спілок району;
  • відкриття мережі безкоштовних очних та онлайн-курсів з української мови у бібліотечних та клубних закладах територіальних громад;
  • забезпечення навчальних закладів підручниками та професійною періодикою, іншою навчальною, пізнавальною та художньою літературою українською мовою;
  • створення та підтримка електронних ресурсів для популяризації української літератури;
  • створення медіапродуктів з українознавства, тематичних тренінгів, популяризації народних українських звичаїв та обрядів Болградського району.

Ще на тему: Що чекає російська мова в українських школах?

Перевірка виявила використання мови країни-агресора

Нагадаємо, 24-26 липня представники Уповноваженого із захисту державної мови провели перевірку виконання вимог Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” у Болградському районі.

У кожній із сфер суспільного життя, що підлягають аналізу, було зафіксовано або порушення вимог Закону про державну мову, або недостатня мовна компетентність у представників різних установ:

  • недотримання вимог мовного законодавства зафіксовано у діяльності 25 суб’єктів із 44 (56%);
  • за результатами моніторингу виявлено 46 порушень;
  • більшість порушень стосується інформації для загального ознайомлення та обслуговування споживачів;
  • всі порушення скоєно російською мовою, при тому, що росіян серед мешканців району всього 5%.

Перевірялися міста міста Болград, Арциз та селище Тарутине.

Ця перевірка виявила дуже багато порушень мовного законодавства. Тому в Офісі уповноваженого із захисту державної мови рекомендували керівництву Болградського району прийняти місцеву програму з оволодіння українською мовою.

Двома тижнями раніше, 31 серпня 2023 року, таку ж програму прийняли в Тарутинській селищній раді.

Всього ж на сьогодні було розроблено та затверджено 75 місцевих програм, 18 яких на обласному рівні, а 26 – на міському. На Одещині вже діють 4 програми.

“Поява таких програм, підкріплених ефективною регіональною мовною політикою та дієвим фінансовим ресурсом, – оптимальне рішення у боротьбі з наслідками русифікації та зміцненням національних інтересів”, – зазначив Тарас Кремень.

Читайте також: 

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
1 Коментар
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Альона
Альона
10 місяців тому

Дуже добра ініціатива.
Варто зауважити, що половина Одеси, це мешканці цих районів.
Болгари, молдовани, гагаузи все життя вчили держану мову – російську і коли вивчили, як у відомому фільмі “Влада міняється!”
Тож варто подумати про розширення географії програми.
Шкільні ж програми для нацменшин і для титульної нації дуже відрізняються. На це так само варто звернути увагу.

Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції