Грудневі платіжки за тепло шокували одеситів, які живуть у будинках без теплових лічильників. Для когось опалення подорожчало відразу вдвічі, а для когось більше. Люди обурені та розгублені. Сплатити нові рахунки більшість із них просто не може.
Як так вийшло і що можна зробити, щоб виправити ситуацію, розповіли директорка Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» (ТМО) Ганна Позднякова та депутат Одеської міськради Петро Обухов.
Змінилися методики розрахунку вартості опалення
За словами директорки ТМО, єдиний вихід знизити цифри у платіжках – встановити в будинку лічильник теплової енергії. Згідно з вимогами “Закону про комерційний облік теплової енергії та водозабезпечення”, який був прийнятий ще у 2017 році, у всіх будинках мають бути встановлені прилади обліку споживання тепла та води. Причому їх придбання та встановлення здійснюються за рахунок самих споживачів.
За цим законом у разі відсутності лічильників застосовується оновлена методика розрахунку тарифів, яка передбачає максимальні рівні споживання. Тому й з’явилися у платіжках такі величезні цифри.
Мешканці одеських будинків з дорогим опаленням винні самі
При цьому Ганна Позднякова зазначає, що мешканці постраждалих будинків у даній ситуації багато в чому винні самі:
…в центральній частині міста жителі навідріз відмовлялися ставити лічильники, помилково вважаючи, що без приладів обліку вони платитимуть менше за отримане тепло.
Доходило навіть до мітингів та протестів.
Однак це була помилка. Методика розрахунку абонентів така, що абоненти старих холодних квартир з високими стелями та поганими вікнами опинилися у вразливішому становищі. Зрозуміло, такі квартири споживають більше тепла, ніж аналогічні за площею стандартні житлові приміщення в новобудовах.
– написала вона у себе у Facebook
Ще Ганна Позднякова зазначила, що мешканців будинків без лічильника багато разів попереджали про необхідність встановлення приладів обліку. Їм були запропоновані варіанти використання різних соціальних програм зі встановлення приладів обліку та впровадження енергозбереження як на державному рівні, з пільговим кредитуванням, так і органами місцевого самоврядування та соціального захисту верств населення, які потребують цього.
Міськрада та ТМО готові допомогти
Наразі КП ТГО підготувало звернення до Одеської міськради з проханням надати субсидію у 40 млн грн, щоб закупити та встановити прилади обліку тепла у ті будинки, де їх ще немає. Звернення буде розглянуто на найближчій сесії міськради.
Ганна Позднякова заявила, що єдиний спосіб зменшити рахунки за тепло для мешканців будинків без лічильників тепла – це негайно подбати про цю проблему:
Ми, зі свого боку, готові допомогти цьому. Усі наші звернення до міської ради завжди знаходили відгук. Повірте, не зустрічала байдужого у цьому питанні ані депутата, ані чиновника міськради. Вихід є, але, на жаль, тільки там, де мешканці самі зацікавлені, готові та хочуть вирішити цю проблему
Ще шляхи вирішення проблеми
А ось які поради дає одеситам, котрі отримали «космічні» платіжки, депутат Одеської міськради Петро Обухов:
- Ті, хто має на це право, зверніться по субсидію.
- Тим, у кого офіційні доходи невеликі, можна звернутися до моєї приймальні для отримання матеріальної допомоги від міськради.
- Люди, які хочуть встановити лічильник у своїй квартирі і якщо це технічно можливо, також можуть звернутися до моєї приймальні, а ми направимо звернення до райадміністрації, яка може виділити на ці потреби до 40 тисяч гривень.
- Для будинків в історичному центрі є простіший вихід: там, де лише кілька квартир з центральним опаленням, розумніше його повністю відключити. Таких будинків 86. Було б правильно поставити у ці квартири АГВ. У випадку з незаможними людьми – за рахунок бюджету.
Довідка
В Одесі 90% абонентів теплової енергії та майже 99% водозабезпечення встановили прилади обліку споживання теплової енергії та води.
Нагадаємо, що у багатьох одеських будинках подорожчало опалення, і цифри у платіжках шокують.
Раніше «Одеське Життя» вже писало, що тепло в Одесі подорожчає вдвічі , але тоді ж міська влада пообіцяла субсидувати КП ТГО, щоб залишити тарифи для населення на колишньому рівні.
Також ми повідомляли про запровадження в Одесі абонентської плати за опалення .
Ще новини Одеси про опалення:
- Запитання – відповідь: кому доплатять за електроопалення?
- Щоб замінити старі тепломережі, Одесі потрібні 10 млрд грн та 10 років
- Якщо в будинку немає тепла: куди телефонувати одеситам?