Новини Одеси та Одеської області

Одеська Софіївська: вулиця з характером, таємницями та пораненнями

Одеська Софіївська: вулиця з характером, таємницями та пораненнями

Де починається одеська вулиця Софіївська? Звісно, з узвозу Маринеска. Та багато хто з одеситів скаже вам: «Софіївська плавно переходить в узвіз Маринеска». Ні, навпаки: це відомий узвіз плавно перетікає в Софіївську.

Як стара вулиця назви змінювала

Саме це зробило якось так, що вулиця, здається, не має початку. А от закінчується вона перетином з Преображенською. Отже, знаходимось ми в самому центрі міста – не самому гучному, не самому тихому.

Історична вулиця має свої таємниці, свій «характер», а тепер, під час війни, ще й поранення після листопадного прильоту минулого року…

Улица Софиевская
Улица Софиевская2
Улица Софиевская6
Улица Софиевская7
Улица Софиевская8

Вперше під назвою «Софіївська» вулиця з’являється у 1819 році. Назва походить від імені Софії Потоцької, яка купила будинок митрополита Гавріїла. Він відомий нам як будинок Потоцького, або Архієрейський будинок, потім в ньому була знаменита одеська «ювелірка».

Улица Софиевская14

До речі, це місце – «історично-містично-казкове», бо ж тут красувалася перша одеська ялинка. О, це вже давнина!..

Що ж до назви вулиці, то вона деякий час іменувалася Наришкінською, в радянські часи була названа іменем Короленка. У 1943-му стала Митрополитською, після Другої світової знов стала вулицею Короленка, в 1995-му повернула назву Софіївська.

Софіївська: новітня історія

Сьогодні вона така різноманітна, що око не встигає увібрати усі її риси. Вулицю, нагадаю, почали ремонтувати ще до ковіду, встигли закінчити капремонт до війни. Тож маємо (якщо не придивлятися, звісно) таку собі охайну вулицю, де кожний будинок – сама історія.

О, ці величні будівлі-красені Софіївської! Це розмаїття еркерів-балконів, що пам’ятають давні-давні часи…

Улица Софиевская10
Улица Софиевская12
Улица Софиевская18
Улица Софиевская20
Улица Софиевская21
Улица Софиевская36
Улица Софиевская38

Щодо балконів, то Софіївська наче вирішила показати нам увесь їхній «блиск і злидні». Тут ви зустрінете і справжню красу, і щось, м’яко кажучи, «скромне», щоб не сказати «нещасне»…

Та все ж погляд радіє, коли ви йдете по Софіївський: нова післяремонтна плитка, відреставровані (так, далеко не всі) ще до війни історичні будинки.

А от тут ваш погляд зміниться. Бо побачите ви новітню нашу історію – вуличні поранення.

Все це – «дарунок» рашистського листопадного обстрілу минулого року.

Улица Софиевская28
Улица Софиевская29
Улица Софиевская22
Улица Софиевская23
Улица Софиевская
Улица Софиевская24
Улица Софиевская25
Улица Софиевская25

Фанерні вікна і двері… Огорожа Одеського національного художнього музею все ще понівечена, ще й з огороджувальними стрічками, напроти – нещасний старовинний будинок на розі з провулком Ляпунових. На його старовинний еркер дивитися без болю не можна…

А це – теж новітня історія і вулиці, і міста: під час війни на старих стінах будинків стали з’являтись наші патріотичні котики. Їх тут тепер багато… А давня історія нагадає вам про минуле меморіальними табличками…

Улица Софиевская5
Улица Софиевская9
Улица Софиевская17
Улица Софиевская19
Улица Софиевская30
Улица Софиевская37
Улица Софиевская39
Улица Софиевская41

Софіївська: давні часи та «під давні часи»

Так сталось: Софіївська не дуже полюбляє магазини та інші точки продажу. На ній ви не зустрінете великих супермаркетів. Усього «такого» взагалі дуже мало, та й те все – не «мега», а, скоріш, «міні».

Гуляйте собі, цікавтесь красою та історією. От, наприклад, зазирніть, як виглядає з Софіївської романтична одеська арка, що веде на бульвар Жванецького…

Улица Софиевская32

Якщо ж з’являється щось новеньке у вигляді магазинчика чи якогось центра, то обов’язково воно так прикрасить свій зовнішній вигляд, що вам таки закортить туди хоча б зазирнути.

Ще одна прикмета: це «щось» буде прикрашено і сходинками «під старовину» та іншими авторськими креативними витворами. Як каже моя сусідка: «На Софіївській все красиво!». Ну, може, це трішечки перебільшення, але ж недалеко від реальності.

Улица Софиевская3
Улица Софиевская4
Улица Софиевская11
Улица Софиевская13
Улица Софиевская15
Улица Софиевская16
Улица Софиевская31
Улица Софиевская43
Улица Софиевская44
Улица Софиевская45
Улица Софиевская47

Навіть якщо ворота змінюються на нові, то теж – зазвичай «під давні часи». Хоча час інколи і вносить у вигляд старої Софіївської свої сучасні штучки. Часто – у вигляді артоб’єктів.

Нині по Софіївській курсує лише трамвай сьомого маршруту. Ну і ще – маршрутки та авто.

І все ж Софіївська (дивно!) здається тихою-тихою, немов зазиває пішки неквапливо пройтись історією…

Улица Софиевская33
Улица Софиевская34
Улица Софиевская35
Улица Софиевская40
Улица Софиевская42
Улица Софиевская46

Фото авторки

[mistape]
Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

Вибір редакції