Новини Одеси та Одеської області

Незнайома Одеса: про дивовижне озеро у дворі знаменитого будинку з атлантами

Незнайома Одеса: про дивовижне озеро у дворі знаменитого будинку з атлантами

Гарний одеський будинок з атлантами (Фальц-Фейнів) на вулиці Гоголя, чи не так?! Ось уже справді і візитна картка міста, і пам’ятка без жодних перебільшень. Знакове місце!

Ми на човнику каталися гарним одеським двором?

А кожне знакове місце, так вже й прийнято, має підтримуватися своєю легендою. Ну або хоча б штучкою якийсь із родзинкою. Інакше якось і не дуже цікаво.

Ось таку штучку я одного разу почула, коли групі екскурсантів розповідали, як на подвір’ї цього будинку було колись озеро. І плавали цим озером човники, і каталися на тих човниках люди – гості Фальц-Фейнів…

Стаття на тему: Одеський будинок з атлантами відреставрували: що з воротами?

Озеро у дворі будинку з атлантами?.. Інформація вразила та запам’яталася.

З цього приводу, пам’ятаю, один одеський краєзнавець відповів мені коротко:

– Звідки ви це взяли? Абсолютна байка!

Але звідки ж «взялося»? Читаємо :

«По-своєму незвичайний і внутрішній двір будинку Фальц-Фейнів, через арку з’єднаний із зовнішнім. Це подвір’я відкрите з двох боків: один виходить на «Куток старої Одеси» біля Тещиного мосту, а другий – на урвище над Військовим узвозом. До торцевої частини будівлі примикає колонада… Коли будівлю було щойно споруджено, всередині двору стояла гарна альтанка з гротами з пористого каменю в основі, оточена водою штучного озера. Гості Фальц-Фейнов… на човні підпливали до альтанки…»

будинок Фальц-Фейнів3

Вид з Куточку Старої Одеси

Одеський будинок Фальц-Фейнів: “Озера там не могло бути!”

Одеський історик Сергій Матвєєв нещодавно розповів докладніше і про подвір’я будинку Фальц-Фейнів, і про озеро з човниками.

Будинки на вулиці Гоголя за №5 та №7 складають єдиний архітектурний ансамбль. Цікавуща виходить історія:

«Будинок під №7, будучи дохідним домом сім’ї, завжди здавався в оренду. А самі Фальц-Фейни жили у двоповерховій будівлі під №5. Спільне подвір’я цих будинків зазвичай відкрите, і зайти в нього може будь-який перехожий, але прохід у другий двір завжди надійно закритий воротами. А він дуже цікавий. З цього двору відкривається чудовий вид на Куточок старої Одеси біля Тещиного мосту і на Воронцовський Палац.

Тут також є колонада у стилі, як у Воронцовського палацу, – відкрита веранда з круглими колонами, балкон із балюстрадою. Саме звідси відкривається чудовий вид на море та околиці. За деякими джерелами, раніше, коли будівлю було щойно споруджено, всередині двору стояла гарна альтанка з гротами з пористого каменю в основі, оточена водою штучного озера. За бажанням гості Фальц-Фейнов, пройшовши через веранду, спускалися сходами і на човні підпливали до альтанки»,

– пише Сергій Матвєєв.

будинок Фальц-Фейнів5

Прохід у другий двір – той, який завжди надійно закритий

Як веде далі історик, «саме ці човники дуже довго не давали мені спокою, оскільки ніяк не міг збагнути, де ж там могло поміститися озеро, хай навіть невелике?.. Я переміряв весь двір вздовж і впоперек, і мушу з упевненістю сказати – озера там не могло бути.

Двір будинку Фальц-Фейнів

Фото Сергія Матвєєва

Двір будинку Фальц-Фейнів2

При цьому Сергій Матвєєв додає:

«А ось із твердженням, що справжньою окрасою двору були палісадники з квітами й дуже гарними деревами, деякі з яких дожили до наших днів – згоден на всі 100%! Дивовижне за красою місце!

Двір будинку Фальц-Фейнів3

Фото Сергія Матвєєва

 

У коментарях до цього допису про доволі відому одеську легенду працівниця нашого Літмузею Олена Каракіна повідомляє:

«Лише зовсім некомпетентна людина могла придумати історію про озеро у дворі Фальц-Фейнів. А історія виявилася живучою»

Звідки ж виникла ця історія про озеро та човни?

«Гадаю, просто переплутали маєтки цієї сім’ї. У Преображенці, в їхньому палаці в Херсонській губернії був і величезний парк, і озеро, і острів, і гроти…», – пише з цього приводу Сергій Матвєєв (див. його фото).

Двір будинку Фальц-Фейнів4

Аби тільки скеля не зруйнувалася…

Частину приваб двору, про який ми розповідаємо, можна розглянути здалеку – з Тещиного мосту та з Кутку старої Одеси.

будинок Фальц-Фейнів

Вид з Тещиного мосту

будинок Фальц-Фейнів2

Вид з Куточку Старої Одеси

А тепер спустимося вниз, на Військовий узвіз, 10, де й досі можна помилуватися іншими «привабами» – скелею (схилом), де мало не почалося велике будівництво . Це якраз розташоване під найкрасивішими історичними місцями, про які ми розповідали. І це аж ніяк не байка, не легенда.

Військовий узвіз

Військовий узвіз, 10 (фото травня 2021 року)

Сергій Матвєєв із цього приводу пише:

«Самому комплексу будинків Фальц-Фейнів поки що нічого не загрожує – він стоїть на скельному утворенні. Місце вибрано дуже грамотно. Але ключове слово тут – «поки що». Будь-яке будівництво з «вирівнюванням» схилу та задавлюванням паль, може зруйнувати і скелю».

Читайте також:

Фото з Facebook-сторінки Сергія Матвєєва та авторки

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції