Новини Одеси та Одеської області

Мій улюблений Олексіївський: слідами «центрального ринку» одеської Молдаванки

Мій улюблений Олексіївський: слідами «центрального ринку» одеської Молдаванки

На одеській Олексіївській площі, поруч із оновленим однойменним сквером і депо, є будинки – не з сучасних, а й не зовсім старих. Там зараз, як мені розповіли місцеві жителі, «чи охоронна фірма, чи компанія з вантажоперевезень». На будівлі значиться, що адреса – Олексіївська площа, 11/1. Що ж за «особняк» такий? Що тут було колись?

 

Будівля на одеській Олексіївській площі – колишній корпус однойменного ринку

Власне, саме таким питанням нещодавно перейнявся одесит Сергій Нестеров у групі на Facebook «Одеські краєзнавці».

Відповідь від одеситів не забарилася: це будівля одного з корпусів Олексіївського ринку, що збереглася (дивом!).

 

Олексіївський ринок! Це ж «центральний ринок» Молдаванки, того її шматка, який ще називається Воронцовкою (назва ця часто претендує на окремий мікрорайон Одеси).

А взагалі дивно часом складаються долі та будівель, і тих самих ринків. Ось пощадила ж доля старий Слобідський ринок (він же Базарчик). А от Молдаванка втратила свій «центральний ринок».

Що стосується корпусу, що зберігся (до речі, це був молочний корпус Олексіївського ринку), то після того як ринок пішов у небуття, тут був меблевий магазин. Сама ж будівля була побудована в 1956 році – набагато пізніше виникнення самого Олексіївського ринку. А ось м’ясний корпус, збудований 1939-го, не зберігся, як і сам базар.

«Раніше це був молочний корпус. З Ближніх Млинів носили та продавали молоко. Через трамвайні колії, навпаки, був м’ясний корпус. Така ж будівля з червоної цегли. І будівля санітарної служби стояла окремо. До революції це була величезна площа», – пише одеситка Людмила Зудиліна.

Коли виник і зник одеський Олексіївський ринок

…Колись мене сюди водила бабуся. Чомусь рідко. Ми тут купували сухий спирт для розпалювання примусу та спеціальні голки для прочистки цього ж «дива техніки». Сам ринок пам’ятаю дуже неясно.

На щастя, є одесити, які бували тут частіше, пам’ятають ринок набагато краще. А ось фотографій ринку я так і не знайшла. Жодної – ні в мережі, ні в особистому листуванні. Та й самих даних про ринок, його особливості, розташування торгових точок та цікавинки, трапляється дуже мало інформації. І якби не зацікавленість та хороша пам’ять одеситів, цей матеріал навряд чи вийшов би.

Отже, Олексіївський базар. Утворився ще в XIX столітті, розташований був на Олексіївській площі між Олексіївським сквером, вулицями Степовою, Болгарською, Адмірала Лазарєва, Генерала Цвєтаєва, Заньковецької.

Коли ж його не стало? Ресурс «Домофото» наводить цитату із публікації в газеті «Вечірня Одеса» від 2 травня 1988 року: «Олексіївський ринок знесено, на його місці заплановано будівництво торгово-технічного центру «Орбіта».

Щось не пам’ятаю я цього торговельно-технічного центру… Зате ми тепер знаємо: виник «головний ринок» Молдаванки в середині позаминулого століття, канув у Лету 1988-го.

Зберігся від нього лише колишній молочний корпус.

 

Читайте також: Поринаємо в минуле: одеські ринки на старих фото та листівках

А ось сухий спирт та голки для примусу мені не випадково запам’яталися. Виявляється, крім іншого, на ринку була власна примусна майстерня.

Зі спогадів одесита про Олексіївський ринок

«Мій улюблений Олексіївський» – так розпочав свої спогади про цей «центр торгового життя» на Молдаванці одесит Сергій Алмоші. Він жив у цьому районі, закінчив розташовану неподалік школу №99. Як зізнається Сергій, він на цьому ринку навіть «іноді прогулював уроки». А ще «часто обманював маму, яка посилала мене по картоплю на «Привоз»: я ж купував її на своєму улюбленому (але дорожчому) Олексіївському ринку».

Більше того, Сергій, спасибі йому, навіть накидав по пам’яті схему Олексіївського базару, яку ми і наводимо. До номерів торгових точок на схемі додані «розшифрування»:

  • Магазинчик (продуктовий?)
  • Магазинчик канцтоварів
  • Магазинчик (не дуже пам’ятаю, чим там торгували)
  • Сухі вина на розлив (не звичайна на той час бодега, а філія якогось винрадгоспу)
  • Пельменна (дуже-дуже пролетарська)
  • Примусова майстерня
  • Овочевий магазин
  • Кіоск дрібної галантереї
  • Відкриті прилавки для продавців привізним товаром
  • Магазини одягу

 

Схема бывшего Алексеевского рынка

Схема Сергія Алмоші

Не можу не процитувати Сергія Алмоші, який розповідає про особливий колорит Олексіївського ринку:

«Магазинчик канцтоварів я любив, у мене досі зберігається блокнотик, куплений там. У продовольчому магазинчику було куплено мої перші в житті сигарети – кубинський термоядерний «Партагас»… У пельменній ми з друзями обов’язково брали пельмені, вони щедро посипалися червоним перцем (ох, і публіка в цій пельменній подеколи збиралася!..). У примусній майстерні теж доводилося часто бувати, навіть міняв там примусний пальник. Овочевий магазинчик у середині ринку був дуже феншуйний. А крамнички одягу були дуже тісні, повністю завішані та заставлені товаром. Там покупець відчував себе ніби замкненим у шафі»…

З зовнішньоїго боку ринку ташувалися, як пише Сергій, перукарня, магазин знижених у ціні товарів (зовнішній фасад), магазинчик з дитячим одягом та іграшками (місцевий «Дитячий світ»), скоб’яна лавка, лавка з фарбами; лавка стоматеріалів, прийом склотари.

А ще наш гід з Олексіївського розповідає, що на цьому ринку продавалися рибки та пташки (здається, у вихідні дні). Отже, виходить, ринок був ще трохи і «філією» Староконного.

Добре, що хоч дещо від старого колоритного ринку на старенькій Молдаванці залишилося – крім барвистих спогадів, звісно…

Ще більше цікавого про одеську Молдаванку:

Осінь на одеській Молдаванці: квіти, коти та жовте листя (фоторепортаж)

В Одесі забудують новий-старий квартал на Молдаванці

Одеський Виноградний провулок: сучасний вигляд зі старими «красотами» (фото)

Одеські «закиданки»: купи скла та метри кіноплівки біля «нової» будівлі на Дальницькій (фото)

Звалище на місці балки та останки старого старого одеського мосту (фото)

Фото автора, схема Алексеевского рынка – Сергій Алмоші

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: