Новини Одеси та Одеської області

Чи стане кластерною Балтська багатопрофільна лікарня і що для цього є?

Чи стане кластерною Балтська багатопрофільна лікарня і  що для цього є?

Медична реформа краще впроваджується там, де медики мають підтримку місцевої влади. Саме такою є ситуація у Балтській об’єднаній громаді. Реформа охорони здоров’я в Балтській громаді стартувала ще у січні 2016 року зі створенням Балтського центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД). Тож Балтська громада розпочала її однією із перших в Україні.

Балтська територіальна громада — одна з найбільших громад Одещини. Вона об’єднує місто Балту і тридцять три села з населенням понад 34 тисячі чоловік. 

Підтримка з боку міської влади, підприємців допомогла у ході реформування центральній районній лікарні стати багатопрофільною лікарнею інтенсивного лікування першого рівня. Цей заклад охорони здоров’я надає спеціалізовану медичну допомогу та екстрену медичну допомогу населенню у разі виникнення патологічних станів, що загрожують життю, та потерпілим під час надзвичайних ситуацій.

Проект «Лікарня для всіх»

Балтська лікарня. Паціент

Балтська лікарня однією з перших в Одеській області отримала статус комунального підприємства. І, своєчасно уклавши угоду з Національною службою здоров’я України, включилася в реалізацію проекту «Лікарня для всіх».

Що це за проект? Він багатовекторний: від інформатизації царини охорони здоров’я, створення комфортних умов для роботи медперсоналу, перебування пацієнтів в лікарні до розширення медичних послуг у співпраці з НСЗУ (зокрема, надання паліативної допомоги та при лікуванні інсультів). 

Перевіркою спроможності закладу став період, коли лікарні Подільська були закриті на карантин. Тоді Балтська багатопрофільна лікарня змогла довести, що годна витримувати великий потік пацієнтів. Саме тоді керівництво лікарні і міста впевнилося, що тут можуть швидко і якісно обслуговувати всю північну зону області.

І ось сьогодні багатопрофільна лікарня міста на шляху до отримання статусу кластерної.

Є шанс отримання статусу кластерної лікарні

Сергій Мазур. Балтський міський голова

Сергій Мазур. Балтський міський голова

– Сергію Сергійовичу, звідки впевненість щодо можливості лікарні змінити статус і що це дасть балтянам? – адресую запитання Балтському міському голові Сергію Мазуру. 

— З 1 січня 2024 року в Україні стартує новий етап медичної реформи. Всі лікарні будуть поділені на надкластерні, кластерні і загального профілю. Міністерство охорони здоров’я спільно з обласною військово-цивільною адміністрацією установили Балтській громаді досить високу планку. Тож нам треба тримати її і навіть у думках не припускати пониження статусу. Бо за ним – значне зменшення пакета медичних послуг, які будуть надаватися у медичному закладі. Презентація спроможної мережі закладів охорони здоров’я області відбулася в Одесі на рівні керівництва регіону та за участі голів районних військово-цивільних адміністрацій, департаменту охорони здоров’я. В межах Подільського району засвідчено дві кластерні лікарні: Балтська (з філіями в Кодимі та Саврані) і Подільська на базі двох лікарень – Подільської міської та Куяльницької районної (з філіями в Ананьєві та Окнах). Любашівська лікарня визначена як загальна.

Наразі планується обслуговувати до 270 тисяч осіб. Якщо життя дає шанс, чому б не скористатися ним? Разом з тим, дуже сподіваємося на підсилення лікарні новітнім обладнанням найближчим часом, — розповів Сергій Мазур.

Виклики та вимоги сучасної медицини

Лікарі балтської лікарні

Опікуватися проблемами лікарні міська влада почала ще до передачі лікарні міськраді від Балтської районної ради.

Зараз тут наполегливо працюють над тим, аби медичний заклад відповідав усім вимогам сучасної медицини. До того ж вибудувано міцний зв’язок між першим рівнем медицини та другим. 

— Ми маємо інвестувати в програми, у яких є потенціал розвитку на майбутні десятиліття. Тому, окрім житлово-комунальної сфери, медична галузь має стати пріоритетною. А для того, щоб виконати всі вимоги НСЗУ з надання якісних медичних послуг, потрібна державна субвенція. Переконаний: маємо всі переваги, щоб лікарня набула статусу кластерної. І ми зробимо все необхідне для цього, — зазначив очільник громади.

Тепер, коли на кону стоїть кластерний статус, системна робота є великим козирем для балтян. 

Балтська багатопрофільна лікарня введена до регіонального клінічного маршруту пацієнта з гострим інфарктом міокарда. Торік, у червні, тут відкрито відділення кардіології та судинної патології з рентген-операційним блоком. Кардіоцентр лікарні наразі обслуговує чотирнадцять територіальних громад півночі Одещини, а це — понад 237 тисяч осіб.

На базі Балтської центральної районної лікарні відкрито перший в Україні сучасний реперфузійний центр  з надання невідкладної допомоги хворим на серцево-судинні захворювання. На обладнання центру з обласного бюджету було виділено понад 11 мільйонів гривень.

Балта. Ангіограф у лікарні

Балта. Ангіограф у лікарні

З весни цього року у Балтській лікарні на повну потужність працює сучасний ангіограф, закуплений Міністерством охорони здоров’я України та Медичними закупівлями України на кошти державного бюджету.

Завдяки обладнанню значно покращилась якість медичної допомоги пацієнтам у випадку гострого інфаркту міокарда та інших серцево-судинних хвороб. А це кардинально зменшить летальність і інвалідність від зазначених хвороб та дасть шанс на життя багатьом людям. 

Запуск ангіографа в Балті додатково вирішує проблему з доступом сільських мешканців до стентування коронарних артерій. До цього його мали лише 22,8% сільських жителів області.

Роман Кацмаза. Генеральний директор КП «Балтська багатопрофільна лікарня»

Роман Кацмаза. Генеральний директор КП «Балтська багатопрофільна лікарня»

На одній із сесій міськради затверджено звіт генерального директора КП «Балтська багатопрофільна лікарня» Романа Кацмази «Про виконання комплексної цільової програми «Здоров’я» Балтської міської територіальної громади на 2021-2023 роки». Балтяни відзначають, що депутати поставилися до цього питання дуже серйозно. Адже внесені ними зміни та доповнення до програми стосуються насамперед придбання необхідного обладнання та проектування капітальних ремонтів.

Крім того, однією з передумов надання лікарні статусу кластерної є капітально відремонтоване та обладнане згідно з вимогами НСЗУ відділення екстреної медичної допомоги. 

Однак генеральний директор багатопрофільної лікарні Роман Кацмаза налаштований не хвалитися досягненнями і не загадувати наперед. Він пропонує зачекати на постанову уряду, а потім говорити про розвиток кластерної лікарні.

Що дає статус кластерної лікарні?

При отриманні статусу кластерної Балтська лікарня зможе надавати пацієнтам широкий пакет медичних послуг. Адже планується, що такі заклади будуть потужними і матимуть від 13 медичних сервісів та зможуть надавати найширший перелік пріоритетних послуг за напрямами: кардіологія, неврологія, терапія, ортопедія, інфекційні захворювання, акушерсько-гінекологічний, інтенсивна терапія новонароджених, стаціонарна реабілітація в підгострому періоді тощо.


Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю видання «Одеське життя» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції