Новини Одеси та Одеської області

Ішемічна хвороба серця: як вчасно розпізнати проблему

Ішемічна хвороба серця: як вчасно розпізнати проблему

Хвороба серця не завжди виявляється на ранніх етапах. На що звертати увагу, щоби не пропустити симптоми хвороби серця, розповіла лікар-терапевт вищої категорії Ганна Кондратьєва.

Що таке ішемічна хвороба серця

Ішемічна хвороба серця (ІХС) — це захворювання, викликане недостатнім кровопостачанням серцевого м’яза (міокарда) і найчастіше виникає через атеросклеротичний ураження коронарних артерій. Не отримуючи у потрібній кількості кисню та поживних речовин, серце починає гірше справлятися зі своїми функціями.

ІХС – одна з найпоширеніших серцевих патологій у світі та одна з основних причин інвалідизації та смертності. У групі ризику – пацієнти старше 50 років, люди із зайвою вагою та спадковою схильністю. Чоловіки страждають від ІХС частіше за жінок.

Ішемічна хвороба серця може протікати гостро і хронічно, виявляючись як інфаркт міокарда, серцева недостатність, стенокардія або аритмія. ІХС також може стати причиною раптової серцевої смерті через зупинку серця, викликану різким зменшенням кількості крові, що поставляється до нього, через повну закупорку великої артерії.

Чому виникає захворювання серця

У більшості випадків причина порушення кровопостачання — це значне звуження або навіть закупорка просвіту коронарних артерій через утворення атеросклеротичних бляшок. Інші причини – це спазм судин, порушення мікроциркуляції та тромбоз, які зазвичай також розвиваються на тлі атеросклерозу.

До факторів ризику розвитку ІХС відноситься і наявність у людини цукрового діабету, патологій щитовидної залози, артеріальної гіпертензії, жовчнокам’яної хвороби, хронічних захворювань нирок, порушення обміну речовин, синдрому зупинки дихання уві сні.

Крім того, спровокувати виникнення проблем із серцем здатні тривалий стрес, малорухливий спосіб життя, активне куріння та зловживання алкоголем, а також неправильне харчування.

Як проявляється патологія серця

Симптоми захворювання багато в чому залежать від виду стенокардії. Наприклад, так звана «німа» форма ІХС взагалі не викликає скарг з боку хворого і зазвичай діагностується під час проведення профілактичної ЕКГ.

  • До ранніх ознак хвороби відносять задишку, зміну серцевого ритму, підвищення артеріального тиску.
  • З розвитком захворювання основним симптомом стає давить або стискає біль за грудиною або в області серця, який може віддавати в спину, шию, ліве плече і навіть у нижню щелепу.
  • При хронічній формі захворювання біль виникає спочатку під час фізичного навантаження або стресу. Приступи зазвичай тривають кілька хвилин і купуються прийомом нітрогліцерину.
  • При гострій формі ІХС розвивається інфаркт міокарда або передінфарктний стан — нестабільна стенокардія.

Коли дзвонити в швидку

Основна ознака інфаркту міокарда — сильний гострий біль за грудиною, що триває від 15 хвилин до години і не вщухає після прийому нітрогліцерину. Зазвичай вона виникає після навантаження або через гіпертонічний криз. Також у хворого може спостерігатися холодний липкий піт, нудота, запаморочення, задишка, непродуктивний кашель, страх смерті.

Яке лікування призначається при проблемах із серцем

лікар-терапевт Анна Кондратьєва

Для діагностики ІХС необхідний ряд лабораторних та інструментальних досліджень: загальні аналізи сечі та крові, біохімічний аналіз крові, УЗД серця, ЕКГ, холтерівське (добове) моніторування серцевого ритму, тести з навантаженням. За рішенням лікаря пацієнту можуть призначатися інші обстеження.

Лікування ІХС багато в чому залежить від форми патології і зазвичай включає прийом препаратів, що знижують рівень холестерину, розріджують кров, розширюють судини, що виводять зайву рідину з організму, нормалізують серцевий ритм і артеріальний тиск.

Якщо лікарська терапія неефективна, у пацієнта є ураження головної коронарної артерії, цукровий діабет та інші показання, можуть бути рекомендовані кардіохірургічні операції (стентування, аортокоронарне шунтування), що різними способами відновлюють нормальні умови для кровопостачання серця.

Здоровий спосіб життя

І для лікування, і для профілактики ішемічної хвороби серця дуже важливо вести здоровий спосіб життя. Також необхідно контролювати показники холестерину та артеріального тиску. Крім того, навіть без скарг на здоров’я потрібно щонайменше раз на рік робити кардіограму.

Ірина Лебединець

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції

Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: