Замовляйте передплату друкованих медіа онлайн

Нерідко від школярів доводиться чути, що їм не цікаво вчити українську мову та історію. Як прищепити молоді зацікавленість українською культурою, популяризувати українську мову та зробити уроки сучасними я цікавими, в інтерв'ю нашому кореспонденту розповіла голова громадської організації “Не будь байдужим” Оксана Левкова, яка нещодавно відвідала Одесу.

— Чим займається громадська організація "Не будь байдужим"?

— Наша організація системно працює задля знищення шароварщини на рівні окремого українця та цілої держави. Рух не є політичним, він нікого не рекламує, активістами є музиканти, письменники, спортсмени, модельєри, журналісти. Ми ставимо на меті подолати негативні стереотипи щодо "колгоспності" української мови, маргінальності української історії та неповноцінності української культури.

— Що ви маєте на увазі під словом "шароварщина"? Чому з нею потрібно боротися?

— Перш за все ми працюємо зі школярами і студентами, аби вони зрозуміли, що українська культура — це не лише шаровари, що відстале, нецікаве і нікому не потрібне, щось, що нав'язують у школі, але те, що не зачіпає їх інтересів. А тому, відповідно, і нема жодного зацікавлення у вивченні української історії, літератури, мови.

— Чи проводилися вже в Одесі заходи для молоді?

— Так, звісно. У 2007 році, наприклад, в Одесі відбулася перша рок-вечірка “Ремікс-482”. У дискотеці взяли участь “Танок на Майдані Конго”, “Бумбокс”, “Тартак” та діджей VovaZiLvova. Суть дискотеки полягала в тому, що звучали винятково українські пісні. Спочатку одесити, які прийшли до клубу, дивилися на все з невеликою іронією, чекали, що воно буде. А потім вечірка тривала до п'ятої ранку. Було насправді дуже круто. Коли ми називали вечірку “482”, то мали на увазі код українських товарів. А одесит нам сказали: “Та це ж телефонний код нашого міста”. От що то значить — одесити!

— Ви часто зустрічаєтеся з учителями, розповсюджуєте для них літературу, диски з фільмами, які можуть їм стати у пригоді. З якими проблемами частіше стикаються одеські вчителі?

— Вчителі кажуть, що вимушені працювати за старими підручниками і програмами. Вірніше, так: книги нові, але суть їх — страшенно застаріла. Мої співрозмовники розповідають, що досі немає жодної збірки сценаріїв учнівських свят, які були б сучасними, цікавими для дітей. Ні, знову: “мова солов'їна”, “вишитий рушник”, страждання і сльози, панщина і неволя. Таке враження, що нічого героїчного у нашій історії не було, а окрім панщини і мальовничих хат під солом'яними стріхами розповісти дітям нема про що. І їм просто нудно. Звісно, ті вчителі, які кладуть все своє життя на подолання цієї ситуації, пишуть сценарії самі, купують книжки, їздять на семінари, — все за свій кошти. Але ж ми розуміємо, що на одному ентузіазмі лічених людей проблема не вирішиться. Ще одна болюча проблема, про яку розповіли мені одесити нещодавно. Приходить недавно в одну зі шкіл методист із відділу освіти перевірити поурочні плани на наступний навчальний рік. У вчительки все — на комп'ютері, як це і має бути.

Запропонувала методисту зберегти всю інформацію на її флешку. А у відповідь почула: “Яка ще флешка? Мені все потрібно на папері. Не треба тут нових порядків заводити”. Можу лише уявити, що тоді відбувається у сільських школах… Та що там говорити: коли наші академіки чули від нас: “Мазепа рулить”, — вони не могли приховати свого роздратування.

— Якщо ми вже заговорили про академіків, то чи не здається вам, що українська мова лишається також академічною? Нею здебільшого або не говорять, або говорять рафіновано, ідеально. Хоча б взяти за приклад спілкування в Інтернеті. Фактично український сленг відсутній, молодь послуговується російським.

— Саме так і є. У нас нема масової культури. Вона або класична, або російська. Чимало вчених переконані, що нам не потрібна масова культура, а лише Тарас Шевченко і Панас Мирний. Але це не так. Нема такого народу, у якого не було б запиту на масову культуру. ОТ, наприклад, відомий факт: навіть на Львівщині водії маршруток обожнюють слухати російський шансон. Чому? А все просто: не всі слухатимуть Баха чи “Океан Ельзи”. Є запит на “блатняк”, а його українського варіанту немає — от і слухають, що є. Щодо інтернет-сленгу, то він необхідний, але створити його мають самі користувачі. Експериментуйте з мовою, не бійтеся, вона не має бути недоторканною.

— Чи плануєте якісь цікаві заходи в Одесі найближчим часом?

— Не хочу загадувати наперед, але плани є. Ми б хотіли провести в Одесі за допомогою місцевих істориків та звичайних ентузіастів історичну реконструкцію якоїсь важливої для Одеси події. Це має бути цікавий захід для всіх. Підготуємо декілька проектів і запропонуємо облдержадміністрації. Сподіваємося, кошти знайдуться.

"Іноді патріотичне виховання набуває незрозумілих форм"

Мама другокласника однієї зі шкіл Приморського району Одеси Ольга Волкова:

— Я не маю нічого проти патріотичного виховання школярів. Але те, яких форм воно іноді набуває, просто жахає і наводить на прикрі роздуми. Від такого виховання мені, швидше за все, хочеться свою дитину убезпечити. Наприклад, вірші. Якось синові в школі дали вивчити кілька чотиривіршів начебто патріотичного змісту. Про нескорену Україну, що піднялася з колін, умиту кров'ю і слізьми, а тепер з гордо піднятою головою йде кудись у світле європейське майбутнє. Нічого не маю проти суті, але форма… Це було вульгарно і гидко. Я сказала синові, що він не буде це вчити, не пояснюючи причин. Враження було таке, ніби хтось не надто талановитий з адміністрації школи вирішив відзначитися і самотужки скласти такого віршика.

Своя думка: Хто відповідає за патріотичне виховання?

ЮРІЙ ДЕМЕДЮК, учитель історії у навчально-виховному комплексі “Хабад”. На думку вчителя, існування “шароварщини” у школах можна досить швидко усунути за бажання, допомагаючи викладачам освітніми матеріалами та проводячи курси перекваліфікації.

— Я викладаю всесвітню історію та історію України у приватній єврейській школі. І мушу сказати, що в роботі у мене немає проблем з тим, аби прищеплювати дітям патріотизм та любов до України. Це цілком можна зробити, навіть якщо діти не є етнічними українцями. Що стосується того, що у школах відсутні якісні збірники сценаріїв та різних позакласних заходів, то очевидно, що за бажання вчитель і сам може провести для учнів гарний захід, який буде для них цікавим, сучасним та зможе ефективно популяризувати українську культуру. Звісно, якщо він мотивований це зробити.

Окрім того, я вважаю, що наші вчителі є заручниками системи освіти, яка потребує реформ. Можливо, нашим учителям потрібно проходити перекваліфікацію, тим більше, що спеціалісти є, які могли б підготувати їм у цьому напрямку. Є цікаві матеріали, є енергійні, молоді, сучасно мислячі педагоги. Ресурси є, потрібно бажання.

Крім того, було б бажано, щоб у школах була одна відповідальна за патріотичне виховання людина, яка справді робила б це для дітей цікаво, сучасно, без стереотипів. Бо дітей потрібно зацікавлювати чимось сучасним, аби вони могли пишатися своєю країною. А якщо відповідальних за це немає, то й робота від того не є системною.

Я нещодавно був у Ренійському районі, спілкувався з директором однієї зі шкіл, де навчаються болгарські діти. І цікаво, що народи, які проживають в Одеській області, не відчувають себе чимось окремим від України, зовсім ні. Вони вважають себе часткою нашої держави. Тож треба робити так, аби діти знали і свою рідну мову, і українську, аби розвиток освіти йшов саме у цьому напрямку.

Автор: Евгения Генова

Подписаться
Уведомить о
guest
1 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
на дно
на дно
9 лет назад

детей оболванивают. а потом снова печеньки. неспроста советник сакашвили ставит вопрос о новых обвалах гривны