Стосунки з відривом – справжнє випробування
Багато туги, болю, невизначеності… А ще – величезна кількість викликів, адже треба вчитися жити по-новому, без звичної участі партнера. Однак важливо також помітити і ресурс, який можна черпати у взаєминах, тому що в період глобальних змін вони можуть стати захистом від зовнішніх тривог та загроз.
Коли пара, навіть на відстані, прагне зберегти сім’ю і свою цілісність, дуже важливо знайти нові опори, які будуть доречними в обставинах, що змінилися.
Декілька практичних порад, які можуть у цьому допомогти
- Згадайте ваші сімейні традиції та створіть нові. Наприклад, щосуботи ви разом готували щось смачненьке або вибиралися на прогулянку. Спробуйте робити те саме і використовуйте відеозв’язок. Так, це не фізична присутність, але дуже важливо зберегти близькість, а для цього потрібна повноцінна комунікація.
- Виявляйте увагу одне до одного. Використовуйте можливості поговорити, розпитуйте партнера, чим він живе. Дізнайтеся, як пройшов його день, яку книгу він читає зараз і куди хотів би сходити. Діліться своїми новинами.
- Будуйте плани на майбутнє. Плануйте покупки, подорожі, спільне дозвілля на короткий термін та на довгу дистанцію. Настане день, і важкі часи закінчаться, а ваш план уже готовий. Достатньо внести до нього незначні поправки з урахуванням часу його втілення в реальність.
- Шукайте способи вербального вираження своїх почуттів, говоріть про важливість партнера та цінність ваших стосунків.
- Намагайтеся зустрічатися якнайчастіше. Використовуйте кожну можливість, щоб обійняти одне одного по-справжньому. Живі зустрічі наповнюють пару енергією та силами, зміцнюють взаємини та підкреслюють їхню значущість у житті кожного.
- Якщо в пари є діти, дуже важливо, щоб вони якнайчастіше говорили з тим із партнерів, який далеко. Так, день за днем, формуватиметься емоційний зв’язок, який не потрібно буде створювати з нуля.
Який строк критичний для сімʼї (життя окремо)
Ірина Ємельянова підкреслює: може здатися, що стосунки, які знаходяться на початковому етапі розвитку, найвразливіші. Проте практика свідчить, що це не так. Саме стосунки, які зародилися нещодавно, мають високі шанси на збереження та зміцнення згодом. Їхня сила – у свіжості почуттів, сильному тяжінні, незадоволеному поки що інтересі. Люди продовжують прагнути одне до одного, і за першої нагоди партнер, який поїхав, повертається.
– Також менш схильні до руйнування давні, зрілі шлюби, в яких партнери вже прожили різні кризи і відчувають впевненість як у собі, так і в партнері, – каже гештальт-терапевт. – Такі союзи стійкі, а розлука може сприйматися як один із тимчасових етапів, який слід пройти, прожити та усвідомити новий досвід, щоб цінність побудованих стосунків примножилася. У таких парах партнери дуже дорожать своїми почуттями, готові вкладатися у взаємини та розвивати їх.
На питання, який термін критичний для стосунків, немає конкретної відповіді. Стосунки «на віддаленні» – це не той формат, який більшість пар обирають добровільно.
– Критична точка може настати як за пів року, так і за три. Якщо партнери втрачають комунікацію, близькість, дедалі більше віддаляються емоційно, відновити взаємини згодом може стати складним завданням. Водночас підтримуючи одне одного, наповнюючи спілкування теплом, ніжністю, надією на розвиток у парі, можна досягти у взаєминах розуміння та гармонії.
Як зберегти кохання одне до одного?
За словами фахівця, кохання, що виникло одного разу і ніжно вирощене у стосунках, не зникне, якщо справа лише у відстані. Двом людям, які люблять одне одного, важливо пам’ятати, що сотні кілометрів не завжди будуть розділяти їх, і час, коли коханого чи кохану знову можна буде міцно обійняти, точно настане.
– Однак згодом в процесі життя в різних країнах або на різних континентах люди набувають нових звичок, досвіду і вчаться існувати в іншій реальності. І тому у стосунки вони так чи інакше повертаються іншими. Найкраща можливість дізнатися, чи ти можеш довіряти людині, – довіритися їй.
Щоб уберегти любов від агресивного зовнішнього світу, від обставин, через які пара змушена жити в розлуці, варто звертати увагу на такі прості, але значущі моменти:
- Зберігати сконцентровану увагу на партнері. Говорити з ним чи з нею на різні теми: про життя, інтереси, роботу, складнощі та приємні моменти, радості та розчарування. Бути в контакті навіть на відстані, не замовчуючи теми, які видаються малозначущими.
- Бути чесними. Обговорювати відкрито та вільно все, що так чи інакше хвилює: страхи, сумніви, невпевненість. Говорити про свої почуття та емоції, проживати їх разом.
- Залишити ревнощі за межами ваших стосунків. Ревнощі руйнують союз так само як іржа з’їдає метал. В основі хороших і теплих взаємин завжди лежить довіра, і тому, як казав Ернест Хемінгуей: «Найкраща можливість дізнатися, чи ти можеш довіряти людині, – довіритись їй». У парі, де партнери цінують свої почуття, бачать спільне майбутнє, цінують одне одного, навіть період життя порізно стане цінним досвідом і зробить фундамент взаємин ще міцнішим.
Займайтеся сексом
Так-так, навіть віртуальний секс – це про ваші стосунки та довіру, підкреслює Ірина Ємельянова.
– Пристрасті потрібно дати місце. Домовляйтеся про те, як проходитимуть ваші онлайн-зустрічі: по відеодзвінку через програми або в месенджерах. Як додаток можна придбати секс-іграшки на дистанційному управлінні й використовувати їх під час дзвінка. Партнерам важливо обговорити цю делікатну тему та вирішити, що для кожного з них припустимо і який вид віртуального сексу підходить обом. Окремий пункт для обговорення – створення відвертих фото та відео й те, як саме партнери обмінюватимуться ними та де зберігатимуть. Про цифрову безпеку слід подумати заздалегідь. Так, звичайно, віртуальний секс не може замінити фізичну близькість, але він точно допоможе зберегти пристрасть, додасть пікантності та гостроти у ваші стосунки на відстані.
Батьки і діти
Як свідчить практика, діти сумують та страждають, коли близької людини немає поруч, хоча іноді не подають вигляду. Вони намагаються всім довкола показати, які вони дорослі та сильні та як добре справляються. Насправді ж вони відчувають глибокі почуття, але не завжди можуть усвідомити їх і озвучити.
– Тому, мабуть, найважливішим для батька, який мешкає далеко, є збереження присутності в житті дитини. Так, фізично мама чи тато не поруч, але емоційний контакт постійно підтримується. Дитині важливо знати, що і мама, і тато навіть на відстані завжди пам’ятають про неї і чекають на зустріч. Присутність можна зберігати різними способами, наприклад, дзвонити по відеозв’язку.
Терапевт Ірина Ємельянова радить:
- Домовтеся про постійні дзвінки в один і той самий час, бажано – щодня. Ви можете говорити з дитиною на будь-які теми, відгукуватися на її прохання, розповідати історії та ділитися своїми почуттями, говорити про любов до дитини, помічати її досягнення.
- Буде чудово, якщо дитина зможе надсилати голосові повідомлення або писати мамі чи батькові між дзвінками. Наприклад, у житті сталося щось хвилююче чи складне і дитині потрібна допомога чи підтримка. Важливо, щоб вона знала – у будь-який момент можна набрати знайомий номер і почути голос, наповнений радістю, любов’ю, готовністю брати участь, розбиратися, слухати та розуміти.
- Не обманюйте дитину. Завжди краще чесно поговорити, чому ви змушені жити на відстані та як довго це може тривати. Діти легко зчитують нещирість, тому кажіть як є, зрозуміло, вибираючи форму, яка доречна за віком дитини. Не ховайте свої почуття, навпаки, говоріть про них. Завдяки цьому дитина поступово знайомиться з емоційним інтелектом і вчиться розпізнавати свої переживання. Ця навичка стане в нагоді у майбутньому, вона зможе налагоджувати і зберігати стосунки з іншими людьми.
- Вигадуйте ритуали та маленькі традиції. Наприклад, чому б у неділю зранку не зателефонувати? Ви можете загадувати загадку та оголошувати маленьку нагороду дитині. І ось ваш син чи донька залучені до діалогу, з цікавістю беруть участь у цьому батьківському марафоні та з азартом отримують обіцяний вами сюрприз. Завдання можна змінювати і трансформувати на ту тематику, яка близька і цікава вашому чаду.
- Навіть онлайн проводьте час з дитиною якісно – відкладіть побутові справи та гаджети. Ви тут і зараз з вашою дитиною, і на ці умовні 20 хвилин саме вона – центр вашого всесвіту. Ви відповідаєте на запитання, висловлюєте свою думку, ділитесь враженнями, співчуваєте та співпереживаєте. Таке залучення допоможе створити ваш простір близькості, де кожен, і батько, і дитина, почуватимуться почутим, зрозумілим і знатимуть, що ніхто з них не один у цьому величезному світі.
Читайте також: