Після підриву росіянами дамби на Каховській ГЕС стало зрозуміло що безпечний відпочинок на берегу Чорного моря став неможливим. Проте “Одеське Життя” знайшло місце неподалік Одеси, максимально схоже на морські пляжі.
Ще у травні представники військових та обласна влада заявляли, що в Одесі та області готують альтернативні пляжам місця відпочинку. Минув місяць, але тема продовження не отримала. Проте журналістам «ОЖ» вдалося знайти місце, яке максимально схоже на морський пляж. До речі, його вже щодня відвідують сотні мешканців Одеси та області.
Тилігульський лиман як альтернатива Чорному морю
Тилігульський лиман – один із найбільших лиманів в Україні, його площа 170 кв. км, а довжина становить 80 км, глибина в деяких місцях сягає до 19 м. Починається він біля Березівки та тягнеться аж до Чорного моря, де з 2017 року він з’єднаний невеликим. каналом. У лиман впадає річка Тилігул.
Щойно трапилася катастрофа на Каховській ГЕС, керівництво «Тилігульського регіонального ландшафтного парку» повідомило, що сполучні шлюзи Тилігул-Чорне море перекрито – таким було рішення Одеської обласної ради.
Отже, після підриву греблі у Каховці до Тилігульського лиману з Чорного моря забрудненої води не потрапило.
Але не все узбережжя Тилігульського лиману підійде для відпочинку. У північній його частині мілководдя, а в центральній – узбережжя з урвищами. Найближче місце для відпочинку, яке уподобали одесити та мешканці області ще за радянських часів – це частина лиману біля с. Кордон нинішнього Одеського району.
Там колись була база відпочинку «Тилігул», нині ж розташувалася устрична ферма. Власники «Устриць Скіфії», або «Ойстервіль», навіть обладнали на березі водойми місця для відпочинку та встановили для охочих будиночки на схилах узбережжя.
Але устрична ферма не єдине місце на Тилігулі, де можна відпочити “як на морі”. Лінія берега в кілька кілометрів біля с. Кордон дозволяє комфортно відпочивати – там скрізь чиста вода і піщані пляжі, біля неглибоко, тому і безпечно для дітей.
Яка вода в Тилігульському лимані?
Як ми вже зазначили вище, Тилігульський лиман має канал для сполучення з Чорним морем, який тимчасово перекрито з метою безпеки. Сама ж вода в лимані дуже чиста, але й солона – як у морі.
Крім того, біля с. Кордон ширина лиману досягає 3 км, тому любителі відпочивати саме біля моря будуть почуватися тут комфортно.
Поїхати відпочити на Тилігулі можна як на кілька годин, так і розбити там кемпінг. Схили пагорбів біля с. Кордон дозволяють безпечно розбити намети. До того ж місцеві підприємці встановили на місці баки для сміття, тому на всій території чисто.
Як відпочити на Тилігульському лимані з комфортом
Хто не любить відпочивати в наметах, може скористатися настилам – там вони теж є. Ті, хто зупиниться на устричній фермі, можуть взяти собі шезлонг або розташуватися на пірсі.
Для любителів активного відпочинку є катамарани, водні мотоцикли, можна замовити прогулянку катером або моторним човном. Це все, звичайно, не безплатно.
На фермі можна скуштувати устриць, равликів або замовити іншу страву. Наприклад, устриця коштує 50 грн, набір із 6 равликів – 150 грн. На березі обладнано ресторанчик відкритого типу, який вміщує близько 100 відвідувачів.
Як добратися до села Кордон з Одеси
Перевагою тамтешніх пляжів є те, що до них просто дістатися. Туди веде зручна транспортна розв’язка. У с. Кордон через Доброслав їхати всього близько години – відстань із центру міста становить всього 60 км, 12 км з яких – від повороту з Доброслава до Кордону. Слід зазначити, що навіть дорога від Доброслава до лиману перебуває у досить непоганому стані, тож туди можна доїхати будь-яким авто.
Проблемою є лише те, що маршрутки до самого Кордону ще не ходять. Тому якщо у вас немає власного транспорту, доведеться замовляти до кордону таксі з Доброславу або самого Кордону. А деякі відпочиваючі замовляють автобус чи мікроавтобус з Одеси та приїжджають відпочивати по 10-12 осіб у вихідні.
Рай для любителів кайт-серфінгу
Окрім старої бази відпочинку, пляжної зони та устричної ферми на узбережжі, біля с. Кордон можна ще займатися кайт-серфінгом. Любителів цього спорту тут побачити майже кожен день. Справа в тому, що ця частина лиману знаходиться в низині, оточеній ярами, тому тут постійно вітряно, незважаючи навіть на тиху та спокійну погоду.
Віктор Зуєв.
Фото автора.
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Дякую за статтю! Дуже корисна інформація.