Новини Одеси та Одеської області

Одеська вулиця Єврейська: архітектурне роздолля, мальовничі стіни, вічна бруківка (фоторепортаж)

Одеська вулиця Єврейська: архітектурне роздолля, мальовничі стіни, вічна бруківка (фоторепортаж)

Стара Єврейська вулиця в Одесі… Що тут є? Тут є все! І повне архітектурне роздолля, і неймовірна кількість настінних картин та картинок. І – подумати тільки! – саме на ній, такій зовні спокійній, з патріархальними мітками, розташовані і будівля Управління СБУ в Одеській області, і регіональне Управління Національної поліції України.

Міняла одеська вулиця імена…

Втім, що тут тільки не розташовується! Головна синагога – тут. Вхід на знамениту Книжку вивчати можна теж звідси, тут же закінчується (а для когось починається) прохід на знамениту нашу Канаву, тобто Деволанівський узвіз.

Вулиця Єврейська, 53.

Будинок синаноги

Вулиця Єврейська, 55

Тут закінчується Деволанівський узвіз

Вулиця Єврейська, 54

Будинок управління СБУ в Одеській області

Відома визначна пам’ятка – півміст Сикарда – теж тут! Мені навіть трапилася інформація, що коли цей півміст іще був повноцінним мостом, на початку 1830-х у газетних оголошеннях можна було бачити топонім Мостова замість Єврейської.

Вулиця Єврейська, 57

Півміст Сикарда

Єврейська бере свій початок на Канатній, закінчується на Преображенській. Свою назву отримала ще на початку двадцятих років позаминулого століття. Майже через сто років стала Скобелєвською (на честь генерала Скобелєва), за радянської влади стала іменуватися прізвищем німецького соціал-демократа Бебеля. У роки окупації її перейменували на вулицю Муссоліні. Одесу звільнили – і вулиця отримала ще одне ім’я на честь Бадаєва, але лише на три роки. У 1947 вона знову стала імені Бебеля, аж поки 1994 року їй повернули її первісне ім’я – Єврейська.

Улица Еврейская
Улица Еврейская2
Улица Еврейская7
Улица Еврейская8
Улица Еврейская13
Улица Еврейская14
Улица Еврейская34
Улица Еврейская35
Улица Еврейская36
Улица Еврейская41
Улица Еврейская43

Архітектурний єралаш на одеській Єврейській

Сьогоднішня вулиця Єврейська є те, що прийнято називати архітектурним міксом. Насправді стара вулиця стала таким архітектурним роздоллям, що кожен квартал здається чимось ну дуже своєрідним. Старі (і найстаріші) будинки сусідять із сучасними спорудами, деякі з яких – «під ранню Одессочку».

Побачите тут і те, що ви відразу назвете архітектурним шедевром, і будинки зі збереженою «яскравою» радянською символікою, і “склянички”,, і достеменний несмак.

Ну а знаменитий Чайний квартал, де споруджуються новобудоваи, так видозмінив початок Єврейської, що вона на цій ділянці взагалі стає невпізнанною.

Вулиця Єврейська, 58

Будівництво на Чайному кварталі внесло свої новації в образ Єврейської

Будинку Жаботинського, що стоїть впритул до новобудов, а це будинок №1, тепер взагалі не видно, якщо ви йдете з боку Преображенської до початку вулиці.

Заодно нагадаємо, що з фасаду цього ж будинку недавно зник і горельєф, присвячений пам’яті Жаботинського . І так, екскурсоводи вам неодмінно розкажуть, що саме у дворі цього будинку авіатори Єфімов та Сєдов у 1911 році будували перший одеський літак, придбавши у Франції авіаційний двигун. Спорудження загалом закінчилося невдачею, але сам факт цікавий.

Статья по теме: Михайло Єфімов, який підкорив небо, – перший авіатор Одеси

Улица Еврейская4
Улица Еврейская5
Улица Еврейская6
Улица Еврейская11
Улица Еврейская15
Улица Еврейская16
Улица Еврейская18
Улица Еврейская31
Улица Еврейская33
Улица Еврейская38
Улица Еврейская46
Улица Еврейская47
Улица Еврейская49
Улица Еврейская51
Улица Еврейская52
Улица Еврейская50

Як одеська Єврейська охопила неосяжне

Вся дорога Єврейської, там, де рухаються авта, – це вічна наша бруківка. Тротуари в основному – це сучасна плитка, та й де-не-де – «шматки всього». Щоправда, таких шматочків на вулиці мало.

Улица Еврейская3
Улица Еврейская45
Улица Еврейская48

Що ж до фасадних непривабливостей, то це питання на Єврейській вирішується своєрідно. Якось так вийшло, що вулиця стала однією з «настінно-мальовничих»: стріт-арти, мурали, невеликі настінні картинки вам на Єврейській зустрінуться на кожному кроці. Навіть два старі вікна на одному з будинків на Єврейській «підмалювали», щоб прикрити ще одну некрасивість.

Улица Еврейская10
Улица Еврейская17
Улица Еврейская20
Улица Еврейская21
Улица Еврейская20
Улица Еврейская23
Улица Еврейская32

Ну а якщо вам замало здасться, то ласкаво просимо до дворика на Єврейську, 32. Тут вас зустріне мега-мега-мурал, який і окинути поглядом важко. То ж бо він став ще однією одеською сторінкою Книги рекордів України. Усі одеські знаменитості – реальні, літературні, байково-анекдотні – перед вами! Так от «хитро» вирішила вулиця вічне одеське питання «головності», зумівши і справді осягнути неосяжне.

Вулиця Єврейська, 56

Настінна картина-гігант

Улица Еврейская25
Улица Еврейская26
Улица Еврейская27
Улица Еврейская28
Улица Еврейская29
Улица Еврейская30

Тож особливий колорит Єврейської – не тільки минуле, але й ті риси, які внесла в її образ сучасність.

Родзинки-парадокси одеської Єврейської

Вулиця Єврейська – не без гуморної одеськості. Встановлений біля будівлі Управління поліції пам’ятник, присвячений одеським міліціонерам повоєнного періоду, одразу став іменуватись пам’ятником Гоцману. І, до речі, навпроти є кафе «У Гоцмана».

Вулиця Єврейська, 59

Цей пам’ятник називають Пам’ятником Гоцману

Вулиця Єврейська, 44

Родзинок тут теж достатньо. Вулиця наче заявляє: «У мене в господарстві все є!». І ось вже нещасні вуличні чахленькі рослини сусідять з величезними ялинами, а вікові дерева з їхньою могутньою кореневою системою, що «вилазить назовні», немов (як і та стара бруківка) нашіптують вам про вічність.

Єврейська рішуче проти одноманітності, вона взагалі є виключно «ЗА» контрастністю. Це її фішка. Навіть табличні покажчики тут ніби спеціально влаштовані за принципом «кожний сам за себе», бо таки є що сказати. Ну чи про що розповісти.

І ось майже парадокс: вулиця при всій своїй різниці, цікавинках, розташуванні, контрастах і особливостях примудряється залишатися тихою, часто майже сонною, наче незмінно нагадуючи, що вона таки – тихий центр.

Улица Еврейская19
Улица Еврейская24
Улица Еврейская42
Улица Еврейская39
Улица Еврейская37
Улица Еврейская46
Улица Еврейская49

Читайте також:

Фото авторки

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: