Стара Єврейська вулиця в Одесі… Що тут є? Тут є все! І повне архітектурне роздолля, і неймовірна кількість настінних картин та картинок. І – подумати тільки! – саме на ній, такій зовні спокійній, з патріархальними мітками, розташовані і будівля Управління СБУ в Одеській області, і регіональне Управління Національної поліції України.
Міняла одеська вулиця імена…
Втім, що тут тільки не розташовується! Головна синагога – тут. Вхід на знамениту Книжку вивчати можна теж звідси, тут же закінчується (а для когось починається) прохід на знамениту нашу Канаву, тобто Деволанівський узвіз.
Відома визначна пам’ятка – півміст Сикарда – теж тут! Мені навіть трапилася інформація, що коли цей півміст іще був повноцінним мостом, на початку 1830-х у газетних оголошеннях можна було бачити топонім Мостова замість Єврейської.
Єврейська бере свій початок на Канатній, закінчується на Преображенській. Свою назву отримала ще на початку двадцятих років позаминулого століття. Майже через сто років стала Скобелєвською (на честь генерала Скобелєва), за радянської влади стала іменуватися прізвищем німецького соціал-демократа Бебеля. У роки окупації її перейменували на вулицю Муссоліні. Одесу звільнили – і вулиця отримала ще одне ім’я на честь Бадаєва, але лише на три роки. У 1947 вона знову стала імені Бебеля, аж поки 1994 року їй повернули її первісне ім’я – Єврейська.
Архітектурний єралаш на одеській Єврейській
Сьогоднішня вулиця Єврейська є те, що прийнято називати архітектурним міксом. Насправді стара вулиця стала таким архітектурним роздоллям, що кожен квартал здається чимось ну дуже своєрідним. Старі (і найстаріші) будинки сусідять із сучасними спорудами, деякі з яких – «під ранню Одессочку».
Побачите тут і те, що ви відразу назвете архітектурним шедевром, і будинки зі збереженою «яскравою» радянською символікою, і “склянички”,, і достеменний несмак.
Ну а знаменитий Чайний квартал, де споруджуються новобудоваи, так видозмінив початок Єврейської, що вона на цій ділянці взагалі стає невпізнанною.
Будинку Жаботинського, що стоїть впритул до новобудов, а це будинок №1, тепер взагалі не видно, якщо ви йдете з боку Преображенської до початку вулиці.
Заодно нагадаємо, що з фасаду цього ж будинку недавно зник і горельєф, присвячений пам’яті Жаботинського . І так, екскурсоводи вам неодмінно розкажуть, що саме у дворі цього будинку авіатори Єфімов та Сєдов у 1911 році будували перший одеський літак, придбавши у Франції авіаційний двигун. Спорудження загалом закінчилося невдачею, але сам факт цікавий.
Статья по теме: Михайло Єфімов, який підкорив небо, – перший авіатор Одеси
Як одеська Єврейська охопила неосяжне
Вся дорога Єврейської, там, де рухаються авта, – це вічна наша бруківка. Тротуари в основному – це сучасна плитка, та й де-не-де – «шматки всього». Щоправда, таких шматочків на вулиці мало.
Що ж до фасадних непривабливостей, то це питання на Єврейській вирішується своєрідно. Якось так вийшло, що вулиця стала однією з «настінно-мальовничих»: стріт-арти, мурали, невеликі настінні картинки вам на Єврейській зустрінуться на кожному кроці. Навіть два старі вікна на одному з будинків на Єврейській «підмалювали», щоб прикрити ще одну некрасивість.
Ну а якщо вам замало здасться, то ласкаво просимо до дворика на Єврейську, 32. Тут вас зустріне мега-мега-мурал, який і окинути поглядом важко. То ж бо він став ще однією одеською сторінкою Книги рекордів України. Усі одеські знаменитості – реальні, літературні, байково-анекдотні – перед вами! Так от «хитро» вирішила вулиця вічне одеське питання «головності», зумівши і справді осягнути неосяжне.
Тож особливий колорит Єврейської – не тільки минуле, але й ті риси, які внесла в її образ сучасність.
Родзинки-парадокси одеської Єврейської
Вулиця Єврейська – не без гуморної одеськості. Встановлений біля будівлі Управління поліції пам’ятник, присвячений одеським міліціонерам повоєнного періоду, одразу став іменуватись пам’ятником Гоцману. І, до речі, навпроти є кафе «У Гоцмана».
Родзинок тут теж достатньо. Вулиця наче заявляє: «У мене в господарстві все є!». І ось вже нещасні вуличні чахленькі рослини сусідять з величезними ялинами, а вікові дерева з їхньою могутньою кореневою системою, що «вилазить назовні», немов (як і та стара бруківка) нашіптують вам про вічність.
Єврейська рішуче проти одноманітності, вона взагалі є виключно «ЗА» контрастністю. Це її фішка. Навіть табличні покажчики тут ніби спеціально влаштовані за принципом «кожний сам за себе», бо таки є що сказати. Ну чи про що розповісти.
І ось майже парадокс: вулиця при всій своїй різниці, цікавинках, розташуванні, контрастах і особливостях примудряється залишатися тихою, часто майже сонною, наче незмінно нагадуючи, що вона таки – тихий центр.
Читайте також:
- Одеський Товарний провулок: поряд з Олексіївським базаром, кузня в господарстві та останній биндюжник (фото) ;
- Одеська Єлисаветинська: фасадна велич, клумби-огорожі та труба першого крематорію ;
- Одеська Червонослобідська перейменована на Праведників світу: про найстарішу вулицю (фото) .
Фото авторки