Новини Одеси та Одеської області

Як правильно пити каву, щоб прокинутися і підбадьоритися

Як правильно пити каву, щоб прокинутися і підбадьоритися

Багато людей не уявляють собі початок дня без чашки міцної, бадьорої та ароматної кави. Адже вважається, що саме цей напій дає нам необхідний заряд енергії, що особливо актуально сьогодні, коли через нескінченні повітряні тривоги ми часто змушені проводити ночі без сну.
Але не всі знають, що якщо пити каву в невідповідний час, ефект може бути зворотним? І чому комусь однієї «традиційної» чашки кави стає вже замало, і доводиться збільшувати дозу?

Як кава впливає на організм людини

Для початку давайте розберемося, як кава впливає на наш організм. Кофеїн стимулює вивільнення гормону дофаміну, який має тонізуючу дію. Таким чином, пильність, увага, рівень енергії та рухова активність справді можуть покращитися.

Дівчина з чашкою кава

Але все ж таки: чи допомагає кави людям пережити нинішню ситуацію, коли режим сну порушується? Що говорить із цього приводу наука?

Організм кожної людини унікальний, має свої фази активності та спаду енергії, і тому єдиної реакції на ту чи іншу кількість випитої кави не може бути. Хтось почувається добре навіть після шести порцій напою на день, а комусь він взагалі не допомагає. Однак навіть ті люди, які вживають каву помірно, не більше 1-2 порцій на день, згодом відчувають, що бажаного ефекту вона не дає. Виникає ефект звикання та людина подвоює міцність чи кількість напою, що не йде на користь здоров’ю.

Коли найкраще пити каву?

Вчені вважають: якщо ви випили чашку кави, але не отримали миттєвого ефекту пробудження, можливо ви вибрали неправильний час для цього. За даними неврології та хронофармакології (галузь медицини, яка пов’язує прийом ліків або психоактивних речовин з перебігом наших природних біологічних годин), найкращий час для споживання кави – з 9:30 до 11:30 ранку. Як пояснюють фахівці, ретельний вибір часу дня, коли ми п’ємо каву, може захистити нас як від розвитку залежності, так і від звикання до кофеїну.

Справа в тому, що наш циркадний ритм (тобто внутрішній годинник, що синхронізує організм з природними ритмами) регулюється певними групами спеціалізованих нейронів головного мозку. Саме ці нервові клітини контролюють основні функції, такі як чергування сну та неспання та виділення кортизолу – гормону, який активує нашу систему тривоги та таким чином тримає нас в активному стані.

Чашка та зерна кави

Експерти вважають, що цей нейронний механізм працює у зв’язку зі світлочутливими клітинами сітківки ока. Між 8 та 9 годинами ранку рівень кортизолу в крові досягає піку. Це час, коли ми є або повинні бути найбадьорішими, тому вживання кави в цей час, швидше за все, матиме менший ефект (або навіть призведе до звикання).

Так, регулярне вживання кофеїну найближчим часом після пробудження вранці спонукає організм зменшувати вироблення «гормону пробудження» – цього просто немає потреби, оскільки людина отримує стимулятор ззовні.

З цієї причини найкращий час для вживання кави – між 9:30 та 11:30 ранку, коли рівень цього гормону фізіологічно падає, щоб підготуватися до наступного піку, який припадає на період між полуднем та 13:00.

Якщо людині важко прокидатися раніше ідеального часу, потрібно якнайбільше піддаватися впливу природного світла, наприклад, по дорозі на роботу. Завдяки світловим сигналам, які отримує сітківка ока, ви стимулюватимете швидший викид кортизолу, який може спрацювати при очікуванні першої кави.

Однак це правило підходить тим, хто має змогу нормально виспатися та встає вранці.

Чи варто поспішати з ранковою кавою?

А от якщо біологічний годинник порушений і час сну скорочується, організму спочатку потрібно допомогти прийти до тями. Як би добре ви не виспалися і як би не встали, фахівці рекомендують пити першу чашку кави не раніше, ніж через годину після сну. Інакше є ризик ще більше придушити природні ритми, які можуть призвести до більш вираженої млявості вдень.

Наприклад, якщо ви спали 5-6 годин уривками, а прокинулися о 7-й ранку, то, на думку лікарів, оптимальний час для кави має бути не раніше 8 годин, і це коли на вулиці вже ясно. Якщо ви не плануєте виходити, а залишаєтеся в напівтемному приміщенні, організму потрібно трохи більше часу, щоб рівень кортизолу стабілізувався.

Також потрібно нагадати шанувальникам кави: яким би смачним і корисним не здавався цей напій, не слiд забувати про те, що порушення біологічного годинника внаслідок поганого сну впливає негативно на всі системи органів, перш за все, на серцево-судинну.

Люди п'ють каву

Якщо навіть від звичайної порції кави ви відчуваєте серцебиття, біль у скронях чи потилиці, тремор кінцівок – не треба допивати цю чашку. Слід зачекати, доки неприємні відчуття зникнуть, а потім почекати ще максимальний час до наступної порції і зробити її вдвічі слабшою. Далі потрібно стежити за своїми відчуттями і якщо вони повторюватимуться, потрібно все ж таки переглянути свій звичайний кавовий раціон.

А якщо кава вже не допомагає?

Однак якщо енергетичний баланс порушений внаслідок хронічного стресу або фізичної втоми, кава навіть у великих дозах буде малоефективною.

Тому, відчувши нервове та фізичне виснаження, ознаками якого можуть бути безсоння, дратівливість, апатія, порушення з боку травного каналу, поява висипань на шкірі, часті зміни настрою та втоми відразу після пробудження, і навіть те, що улюблений напій вже не надає сил, слід звернутися за консультацією до лікаря.

Фахівець може призначити препарати, які активують енергетичні можливості організму, сприятимуть усуненню наявної симптоматики та допоможуть відновити порушені функції органів та систем.

При ознаках підвищеної нервової збудливості та розладах сну застосовують препарат Ньюрексон. Пігулки Ньюрексон природним шляхом можуть допомогти відновити внутрішній баланс. Препарат знизить нервову напругу та рівень стресу, ви зможете бути бадьорими вдень та краще спати вночі.

Читайте також:

Фото з відкритих джерел

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції