“Одеське Життя” пропонує оновлену публікацію своєї статті 2016 року “П’ять цікавих фактів про стару Одесу”. З того часу ставлення до ролі в історії міста історичних персон, про які йдеться, у нас змінилося. Але факти та припущення від цього не стали менш цікавими.
1. Звідки з’явилася назва – “Одеса”
Існує цікава версія походження назви “Одеса”. На місці сучасного Хаджибея в античний час існувало поселення Одесос. Йосип Де Рібас запропонував Катерині II назвати захоплений Хаджибей на честь цього античного міста. На що імператриця дала згоду, але примхливо додала: “Добре, нехай буде Одесос, але в жіночому роді”. Так і з’явилася сучасна назва міста – Одеса, в якому ми живемо.
2. В Одесі замість першого каменю заклали першу палю
За традицією будівництво нового міста починається з урочистої закладки першого каменю в основу першої будівлі. Проте в Одесі все було інакше. 2 вересня 1794 р. градоначальник Йосип Де Рібас забив дві палі в основу Платонівського молу, тим самим почавши будівництво порту. Що було цілком логічно, адже місто вже існувало. Він був заснований російськими імперцями, а захоплений. Порт, до речі, теж був, хоч і не такий великий, яким він став згодом.
Читайте також: Фортеця, порт, зерно: якою була Одеса 609 років тому (фото, ілюстрації)
3. Вода коштувала як м’ясо
На початку існування Одеси воду брали лише у Водяній балці на вулиці Балківській, і вона була дуже дорогою. Вартість одного відра води дорівнювала вартості 1 кг м’яса і становила – 1 рубль.
4. В Одеських водах затонула турецька скарбниця
Ця історія більше схожа на легенду. Згідно з нею, 28-29 серпня 1790 року, між островом Тендра і містом Хаджибеєм (майбутня Одеса), за сорок миль від узбережжя, відбулася битва між турецьким флотом та імперським флотом російських загарбників. Під час цієї битви затонув турецький корабель, на якому знаходився весь грошовий запас турецької флотилії у вигляді срібних та золотих монет.
5. Очаков міг стати Одесою
Коли Катерина II надумала будувати новий військовий та торговий порт у захопленому Північному Причорномор’ї, її вибір спочатку зупинився на нинішньому Очакові. Однак Йосип Де Рібас зумів переконати тираншу, що найкраще місце для порту – Хаджибей. Тут море глибоке, а близьке розташування гирла Дунаю сприяло б військово-морським операціям. Катерину II була змушена погодитися з Де рибасом, і порт з гаванню з’явилися саме там, де вони зараз і перебувають.