Стрітення Господнє: що це за свято і в чому його зміст
«Стрітення» означає «зустріч». Цей день присвячений події, описаній в Євангелії від Луки – про те, як святі Йосип і Діва Марія, згідно з давнім звичаєм, через 40 днів після народження свого первістка принесли немовля Ісуса до храму, щоб присвятити Богу. Тут і відбулася зустріч маленького Ісуса з праведним старцем Симеоном, який після цього отримав прізвисько Богоприйменець.
Симеон був благочестивим чоловіком, який отримав від Святого Духа пророцтво, що він не помре до зустрічі з Сином Божим. За переказами, у віці 300 років старець побачив Ісуса і зрозумів, що пророцтво здійснилося.
Взявши Ісуса на руки, він промовив свою знамениту молитву: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм, з миром; бо побачили мої очі спасіння Твоє».
Також у храмі була пророчиця Анна, яка славила Бога і розповідала про Ісуса як про Месію.
Стрітення Господнє символізує зустріч людства, що очікувало приходу Месії в цей світ, з Богом, а праведний Симеон уособлює все людство,
Прикмети на Стрітення: якою буде весна?
За прикметами цього дня судять, якою буде весна, а в народі свято називають просто – Стрітення і вважають його днем, коли зима зустрічається з літом:
- якщо на Стрітення відлига – весна буде теплою;
- де сніг – весна буде дощовою і довгою;
- завірюха 2 лютого – до пізньої та холодної весни, сніг пішов – буде добрий урожай пшениці;
- розгулявся сильний вітер – буде врожай фруктів, а якщо погода спокійна – вродить льон.
У народі є приказка про погоду цього дня: «На Стрітення сонце – на літо, зима – на мороз». Але зима все одно поступово йде на спад, а весна, навпаки, набирає сили.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 2 лютого церква, як і будь-якого іншого дня, ганьбить лайку, злість, брехню, лінь, заздрість, жадібність, розпач. Не слід відмовляти у допомозі, ображати будь-кого, мстити.
У народі на Стрітення є ряд суворих заборон. І за народними прикметами сьогодні не можна:
- вирушати в дорогу;
- рубати дерева;
- прибирати вдома та рукоділляти.
За народними повір’ями, якщо порушити останню заборону, то до будинку може потрапити блискавка. У церкві подібних заборон немає, але вважається, що на свято потрібно знайти час для молитви.
Що можна робити сьогодні
У православне свято сьогодні віруючі йдуть у храм – там відбуваються святкові служби, освячують свічки та воду. У молитвах до Всевишнього та Діви Марії просять сімейного благополуччя, здоров’я, зцілення хворих.
Освячення свічок на Стрітення – найстаріша традиція. Перед початком літургії звершується особливий «Чин благословення свіщ»: над свічками вимовляють молитву, окроплюють їх святою водою і роздають віруючим. Таку свічку запалюють вдома щоразу під час молитви.
Також на Стрітення освячують воду – у народі її вважають цілющою.
За старих часів у народі також був звичай набирати опівночі на Стрітення воду з трьох колодязів. Її давали пити хворим людям, окропляли худобу та купали в ній маленьких дітей – вірили, що ця вода має чудодійні властивості.