Представляємо вам рецепт капусти зі шкварками від сестер Світлани Довгошеї та Зінаїди Голуб із села Саражинка Балтської громади.
Для приготування цієї страви обов’язково брали казан і готували на відкритому вогні на дровах з твердих порід, щоб був жар від вугілля (як при приготуванні шашликів), бо від відкритого вогню капуста могла пригоріти. Ще одна особливість – використання рису замість пшона – традиційної складової капусти зі шкварками в інших регіонах України.
Для приготування казана капусти на 4 літри необхідно:
- капуста — 800 г,
- цибуля — 150 г,
- рис — 800 г,
- молоко свіже — 1 л,
- молоко кисле — 0,7 л,
- сметана — 150 г,
- яйця курячі — 4 штуки,
- масло вершкове — 150 г,
- вода — 0,5 л,
- сало (шкварок багато не буває) — 1 кг,
- сіль, мелений перець — на смак,
- лавровий лист.
Отже, у казані кипить водичка, додаємо лавровий лист, дрібно порізану цибульку і варимо протягом 10-15 хвилин. Тим часом січемо білокачанну капусту, до цибулі додаємо свіжого коров’ячого молока, доводимо до кипіння і сюди ж додаємо капусту. Даємо закипіти знову і на дуже маленькому вогні варимо протягом ще 15 хвилин.
Підготуємо рис. Він має бути цілими зернами, круглий, не шліфований, зараз це як сорт «Болдо». Миємо його у двох водах: спочатку у холодній, потім у гарячій. Поміщаємо в казан до молока з цибулею та капустою, помішуючи страву до самого дна казана.
Додаємо ще молока, бо рис при варінні його забиратиме в себе. Вимішуємо, не відриваючись від казана! Доводимо до напівм’якості рис і починаємо потихеньку вводити кисле молоко. Вимішуємо, доводимо до ще більшої м’якості рис, додаємо сметани та вершкового масла, добре перемішуємо.
Курячі яйця збиваємо з сіллю і поступово вводимо у страву.
Пробуємо на сіль, перець. Тепло закутуємо казан і даємо настоятись.
Тим часом ріжемо сало з м’ясною ниточкою (прорість) на шматки розміром 2×2×2 (можна й більші) і ставимо смажити в котлику на вогонь, постійно перемішуючи і то зменшуючи, то збільшуючи вогонь, щоб всередині були м’якенькі, а зовні хрумкотіли і були золотавого кольору. Присолюємо шкварочки.
Готову страву, яка за консистенцією виходить як картопляне пюре, густа, викладаємо на широку тарілку, зверху додаємо шкварки і швиденько смакуємо!
Читайте також: