Новини Одеси та Одеської області

Три версії хрещення Київської Русі-України: Аскольд, Володимир та апостол Андрій

Три версії хрещення Київської Русі-України: Аскольд, Володимир та апостол Андрій

Сьогодні, 28 липня, ми відзначаємо Хрещення Київської Русі-України. Ця дата обрана невипадково, оскільки 28 липня – день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира – хрестителя Київської Русі.

Багато істориків заперечують дату хрещення Київської Русі та вважають, що християнство в нашій країні з’явилося задовго до князя Володимира. У всякому разі, православ’я на київських землях тривалий час мирно уживалося з язичництвом.

«Встановлення хреста» апостолом Андрієм

Апостол Андрій вважається першою людиною, яка передбачила прийняття Київською Руссю християнства. Про його подорож слов’янськими землями літописець Нестор розповідає на самому початку «Повісті временних літ». Апостол Андрій був першим учнем Христа і після піднесення Ісуса вирушив проповідувати християнство в інші країни. Він подорожував берегами Чорного моря, а потім піднявся в землі майбутньої Київської Русі.

Якось на березі Дніпра, якраз у тому місці, де пізніше виник Київ, апостол устромив у землю хрест і сказав, що на цьому місці виросте велике місто з безліччю храмів: «Чи бачите ці гори? На цих горах засяє благодать Божа, буде місто велике, і возведе Бог багато церков».

До речі, мовою давньоруських книжників вираз «установити хрест» означало також здійснення хрещення з людей.

Аскольдове хрещення відзначали до революції

Згідно з іншою версією, перше хрещення в Київській Русі відбулося за легендарного князя Аскольда. Літопис розповідає, що у 860 році язичницький князь Аскольд вирушив у похід на Константинополь і його військо оточило столицю християнської Візантії. Але константинопольський патріарх Фотій звершив молебень у церкві, після якого в морі зчинилася буря. Сильний вітер розкидав і потопив кораблі язичників-слов’ян. Це диво настільки вразило Аскольда, що він вирішив прийняти християнство. Тут-таки, у Візантії, він і хрестився під ім’ям Миколи. Так само вчинили і його дружинники.

Як свідчать літописи, патріарх Фотій говорив після хрещення: «Так зайнялися вони ревнощами та любов’ю до віри, що прийняли до себе єпископа і пастиря і з великою старанністю та увагою виконують християнські обряди».

Аж до революцій 1917 існувала традиція відзначати пам’ять Аскольдового хрещення Русі, а воно, нагадаємо, відбулося за 128 років до хрещення Володимира.

Раніше ми розповідали про святі джерела Одеської області.

Ольга стала першою жінкою-християнкою

Княгиня Ольга виявляла великий інтерес до християнства – вона вивчала книги, а храми та служби вражали її уяву. 955 року Ольга прийняла рішення хреститися і вирушила до Константинополя. За легендою, її хрещеним батьком став сам імператор Костянтин VII Багрянородний. Після хрещення княгиня прийняла християнське ім’я Олена, хоча в історії, як і раніше, відома як княгиня Ольга.

До Києва княгиня повернулася з іконами та церковними книгами, і за час свого правління збудувала десятки храмів. Вона навіть запропонувала прийняти християнство своєму синові Святославу, проте він лише посміявся з неї. Зате його дружинники з побоюванням і неприязнью поставилися до нової релігії. Вони всіляко намагалися переконати Святослава, що християнство послабить державу, а підтримає лише язичництво. Дружинники перемогли, і Ользі не вдалося зробити Київську Русь повністю християнської. Княгиня замкнулася в Києві і почала виховувати у православ’ї онуків, але так і не наважилася їх хрестити, побоюючись синового гніву.

крещение Руси

Водохреща Володимира: традиційна версія

Рішення князя Володимира прийняти християнство було з бажанням зберегти зв’язку, що встановилися з Візантією, яка тоді перебувала у зеніті могутності. Існує легенда, за якою Володимир ніяк не міг вибрати, на якій релігії зупинитися. Іслам не сподобався йому забороною на вино, католицизм збентежив строгим постом, а юдаїзм відштовхнув тим, що юдеї не мали навіть своєї землі. Коли ж візантієць розповів російському князеві про біблійну історію та православну віру, Володимир вирушив до Константинополя.

Князь ніяк не міг ухвалити остаточне рішення, але на нього вплинула краса церковних служб і пишність візантійських храмів. Після відвідин константинопольських церков бояри у захопленні сказали: «Не знали, де ми є – на небі чи землі». Після цього Володимир зробив вибір на користь християнства за грецьким обрядом, і 988 року відбулося хрещення Русі. Однак у візантійській літературі про цю подію практично нічого не сказано, оскільки за уявленнями греків, звернення Русі до християнської релігії відбулося сто років раніше – ще за Аскольда.

Цікаві факти

  • Існує легенда про те, що хрещенню Русі передувала подія, яка зміцнила віру князя Володимира. Перед хрещенням київський правитель сильно захворів і раптово осліп, але після обряду хрещення до нього відразу повернувся зір.
  • До хрещення на землях Київської Русі було поширене багатоженство. Як правило, представники знаті мали від двох до чотирьох дружин. У князя Володимира було п’ять дружин. Відразу ж після хрещення він відмовився від звичной у язичництві полігамії і одружився з візантійською царівною Анною.

Фото: відкриті джерела


Читайте також: Про хрещенську воду та відповіді на 9 питань про неї

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: