Одеський національний академічний театр опери та балету – один з головних символів Одеси. Про нього складені вірші, написані пісні та книги, зняти кінострічки. Але Оперний театр, як зазвичай його називають одесити, дуже ретельно зберігає свої таємниці.
У новому відео на Youtube-каналі «Одеське життя» знаток Одеси Олександр Отдєльнов відповідає на такі запитання:
- Скільки золота було використано лише за дві останні реконструкції?
- Де схований золотий ключ від театру?
- Як пов’язаний Одеський оперний з катакомбами?
- Що символізують скульптури на його фасаді?
Як збудували одеський Оперний
Одеський оперний створений за проєктом австрійських архітекторів Фельнера і Гельмера. За їх проєктами збудовані кілька десятків найвидатніших театрів Європи.
Одна з перших особливостей Одеського театру – його збудовано з легкого та крихкого черепашнику (ракушняку, як кажуть в Одесі), який видобували в одеських катакомбах.
Де схований Золотий ключ від театру
На церемонії відкриття театру архітектор Фельнер урочисто передав міському голові Григорію Маразлі символічний золотий ключ від театру.
Ключ було замуровано під одним з дзеркал сходів каретного під’їзду. Ці дзеркала не мінялися з часу відкриття театру.
Існує легенда, за якою, якщо довго вдивлятися в саме то дзеркало, під яким захований золотий ключ, можна побачити, як ви виглядали у минулому житті.
Скільки золота пішло на реставрації
Одеський театр опери та балету кілька разів реставрували. Наймасштабніші реставрації відбулись у 1965-67 та в 1996-2007 роках. Одне з найпоширеніших запитань туристов: скільки сусального золота було витрачено на реставрацію скульптур та предметів декору?
Відповідаємо: близько 9 кілограмів – за першої реставрації та понад 7 – під час другої, тобто загалом понад 16 кілограмів.
А ще під час другої реставрації навколо фундаменту театру було обережно встановлено 1800 залізобетонних свай, які утримують будівлю від сповзання.
Як попасти з катакомб в Оперу
В Одесі існувала міська легенда, за якою з одеських катакомб можна потрапити на дах оперного театру. Усі посміхалися над нею, доки під час другої реставрації в котловані для встановлення свай не відкрився хід до катакомб.
Коли спеціалісти почали їх вивчати, вони знайшли вертикальний штрек, який переходив у вентиляційний отвір театру! І, уявіть собі, закінчувався цей отвір саме на даху!
Так легенда виявилася правдивою, а така конструкція обумовлена покращенням вентиляції шляхом різниці атмосферного тиску та температури в катакомбах та на даху театру.
Про те, що символізують скульптури театру та інші його секрети, дивиться у новому відео на Youtube-каналі «Одеське життя».
Читайте також:
- 7 секретів одеського Міського саду, про які ви не знали (відео);
- Таємна лабораторія і бізнес-схеми Маразлі: що приховує одеський парк Шевченка (відео).
Олександр ОТДЄЛЬНОВ