Новини Одеси та Одеської області

Що ми повинні знати про Європейський Союз

Що ми повинні знати про Європейський Союз

Першого дня листопада Європейський Союз відзначає свій 30-річний ювілей. З якою метою він був створений, чому країни прагнуть ЄС і що принесе вступ до Євросоюзу Україні, розбиралося «Одеське життя».

Євросоюз: створений заради миру та процвітання

Євросоюз , прапори країн

1992 року в нідерландському місті Маастріхт главами 12 країн було підписано «Договір про Європейський Союз». Держави вирішили об’єднатися для участі у спільній економічній та політичній діяльності. У силу договір набув 1 листопада 1993 року.

На сьогоднішній день до Євросоюзу входять 27 країн: Австрія, Бельгія, Болгарія, Угорщина, Німеччина, Греція, Данія, Ірландія, Іспанія, Італія, Кіпр, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швеція та Естонія.

У ЄС діє єдиний ринок товарів та послуг, прийнято спільну політику в галузі торгівлі, сільського господарства, рибальства та регіонального розвитку. Ще одна з цілей створення Євросоюзу – вільне переміщення людей між країнами. Договір про відміну внутрішнього прикордонного контролю був укладений у люксембурзькому місті Шенген. Звідси й пішла назва візи.

Офіційний девіз ЄС – «Єдність у різноманітті». Він символізує різноманітність європейських культур і націй і спільну мету – досягнення миру та процвітання.

Територія чотирьох свобод та єдиних стандартів

2002 року 12 країн ЄС запровадили на своїй території єдину валюту – «євро». Але у Швеції, Польщі, Чехії, Хорватії, Румунії, Угорщині та Болгарії поки що використовують власну платіжну систему. Це необхідне послаблення ризиків, які можуть виникнути при поєднанні з нерівними економіками.

Євросоюз вважається територією «чотирьох свобод»: пересування громадян, рух капіталу, переміщення товарів та надання послуг. А щоб для цього не було перешкод, ЄС намагається привести закони країн-учасниць до єдиних стандартів.

Наявність спільного економічного простору означає, що громадяни ЄС можуть працювати в будь-якій країні Євросоюзу без спеціальних дозволів. Те саме стосується і ведення бізнесу. А школярі та студенти, переїхавши до іншої країни, можуть там продовжити навчання. Адже навчальні програми у всіх державах ЄС схожі. Єдині стандарти діють також у системах охорони здоров’я та пенсійного забезпечення.

Як вступити до Євросоюзу?

Євросоюз , вступ

Для вступу до ЄС держава має дотримуватися принципів демократії, поваги до прав людини, правової держави. Країні-кандидату необхідно мати конкурентоспроможну ринкову економіку, визнавати загальні правила та стандарти ЄС. А також – провести реформи.

Сьогодні статус кандидата на вступ до ЄС мають Албанія, Чорногорія, Північна Македонія, Туреччина, Сербія, Україна та Молдова. Поки що не відповідають вимогам ЄС, але хочуть до нього вступити: Косово, Боснія та Герцеговина, Грузія.

Кожна країна має право на вихід відповідно до Договору про ЄС. На сьогоднішній день ним скористалася лише Великобританія, яка залишила Євросоюз у 2020 році.

Договір про Євросоюз допускаєзапровадження санкцій проти країн, які порушують його цінності. Порушника можуть відключити від фінансових проектів та програм розвитку або тимчасово призупинити право голосу у Раді ЄС. Так, у 2018 році Єврокомісія запровадила санкції проти Польщі за порушення принципу незалежності суду. У результаті парламент Польщі був змушений скасувати спірні закони з метою дотримання принципів ЄС.

Як формується бюджет ЄС і на що він витрачається?

Бюджет Євросоюзу формується в основному із внесків держав-учасниць. Витрачаються кошти на програми розвитку сільського господарства та природних ресурсів; розширення транспортних мереж ЄС; наукові дослідження та розробки; допомога відстаючим регіонам. Субсидування слабших країн потрібне, щоб підключити їх до єдиного ринку ЄС. Тому щороку дотації одержують Польща, Румунія, Греція, Португалія, Іспанія. Останнім часом обговорюється варіант, коли розмір субсидій буде пов’язаний із дотриманням країною-одержувачем «принципів демократії» та «європейських цінностей».

Що дасть Україні членство в ЄС?

Євросоюз та Україна

Ще півроку тому мало хто вірив, що наша країна може стати членом Європейського Союзу. У самій організації говорили, що Україна далека від вимог ЄС, а євроспільнота не готова до розширення. Але у червні наша країна отримала статус кандидата. Щоправда, у цьому статусі Україна може «зависнути» на невизначений термін.

Вступ до ЄС має прискорити економічний розвиток України. Адже це відкриє для нас європейські ринки. Збільшення експорту послужить нарощуванню виробництва, що створить нові робочі місця. А розширення імпорту підвищить конкуренцію і, отже, знизяться ціни, а якість товарів та послуг підвищиться.

Українська система освіти підтягуватиметься до європейських стандартів. І після закінчення вишів наші студенти отримають дипломи, визнані в Європі.

Також Україні доведеться вирішити проблему корупції.

Звичайно, вступ до Євросоюзу має і негативні сторони. Суперництво на європейських ринках, безперечно, сприятиме економічному розвитку. Але низка наших підприємців можуть програти у конкурентній боротьбі.

Фото з відкритих джерел

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції