Новини Одеси та Одеської області

Панцир мега-черепахи та 80-річна пляшечка йоду: одеські катакомби й далі вражають знахідками (фото)

Панцир мега-черепахи та 80-річна пляшечка йоду: одеські катакомби й далі вражають знахідками (фото)

Дослідження катакомб (каменоломень) Одеси та Одеської області тривають. Є й дивовижні знахідки, виявлені у них. Ми розмовляємо з геологом, невтомним дослідником катакомб, співробітником ОНУ ім. І.Мечникова Костянтином Проніним.

Дослідження одеських катакомб тривають

Костянтин розповідає, що нещодавно закінчилася ще одна експедиція команди одеських дослідників катакомб, у якій взяли участь 12 осіб.

«Це була тридобова експедиція з вивчення Усатівських катакомб – найбільшого у світі підземного лабіринту. Метою експедиції було комплексне вивчення однієї з їхніх південних ділянок: складання їх схеми, пошуки реліквій, що збереглися з часів відпрацювання каменоломень та часів воєн; геологічні та мікрокліматичні спостереження у підземеллях тощо. Експедиція проводилася під егідою Усатівської селищної ради».

Костянтин Пронін

Костянтин Пронін

Голова ради Юрій Мокавейчук уже кілька років сприяє вивченню усатівських катакомб, які для дослідників є дуже цікавим об’єктом. А от для селищної ради та мешканців Усатового – серйозною проблемою, що ускладнює життя, так само як і катакомби в Одесі. У процесі робіт були складені схеми нових ділянок заплутаних підземних лабіринтів (кілька кілометрів), що розроблялися у другій половині 19 століття, найімовірніше, з 1870-х років і до кінця 1930-х років.

катакомби. Усатове

Усатівські катакомби

Сюрпризи одеських катакомб: і шолом часів Першої світової, і цигарковий папір

Варто тільки вражатися з тих знахідок, що були виявлені під час цієї експедиції – з різноманітності, їх часового діапазону, а часом і ситуацій, які з ними пов’язані.

Ну ось, наприклад, дві монети – один цент США 1900 року та німецька монета 1925 року. Як підказує Костянтин Пронін, можна тільки припускати, звідки вони взялися в наших підземеллях. Найімовірніше, хтось свого часу опинився в катакомбах з екземплярами своєї нумізматичної колекції.

монети, катакомби

Американський цент 1900 року та німецька монета 1925 року

«У катакомбах виявлено багато цікавих знахідок. Це румунські нікельовані кавалерійські шпори. Коли їх знайшли, вони були як новенькі, блискучі – зі шкіряними ремінцями. Але варто їх взяти в руки – і вони розвалилися. Залізо за довгі роки проіржавіло і перетворилося на бурий порошок (за рахунок контакту з нікелем). Шпори зберігали форму тільки за рахунок тонкого нікелевого покриття – тонкого, як цигарковий папір»,

– розповідає Костянтин Пронін.

Однією з найрідкісніших знахідок він називає авіаційний шкіряний шолом часів Першої світової війни. Цей шолом закривав усю голову льотчика, залишаючи відкритими тільки очі (їх оберігали льотні окуляри) і рот. Дослідник вважає, що цей шолом потрапив у катакомби, мабуть, у 1941 році. І спочатку дослідники взагалі не зрозуміли, що за раритет вони знайшли.

Авіаційний шолом

Кулеметні стрічки, частини гвинтівки, гільзи, патрони, запальничка з німецької гвинтівкової гільзи (такі виготовляли артілі часів окупації Одеси), уривки радянських, румунських та німецьких газет… Майже все це – часів Другої світової, коли на ділянці цих катакомб базувалася підпільна група Сербула та Голубенка.

Жіночий гребінець

Запальничка часів окупації Одеси, виготовлена з гільзи

Набір слюсарних інструментів часів окупації Одеси

Триапилися дослідникам і залишки обкладинок «книжок» із цигарковим папером початку минулого століття.

Обкладинка від книжечки з цигарковим папером

Про що писали в одеських катакомбах?

«Як і зазвичай це буває, в катакомбах ми знайшли і багато старих написів, зроблених вугіллям і червоною охрою, найрізноманітнішого змісту і, відповідно, найрізноманітніших часів. Це переважно виробничі написи, що відображають своєрідні відносини між шахтарями (добувачами каменю) того далекого часу. Цікавий часом зміст трапляється: «Прошу васъ сосэда выходить потому если ты не выйдошъ тоя вывыду съ полицiю прамо» (напис вугіллям). Або ось іще: «Кто это крыло возметъ и тому голова будетъ долой»; «Росткрады мошелники не влежитъ ни кусок вырха»; «Ни штуки скоро… камня въ хати ны буде»; «Кто это крыше взялъ тотъ Дуракъ» (написи червоною охрою). Трапляється і лайка»,

– розповідає Костянтин.

катакомбы, надписи
Катакомбы, надписи

Дослідник пояснює, що суть цієї давньої епістолярної спадщини – якісь виробничо-побутові написи, такі собі підземно-настінні розбірки. Хтось крав камінь, дорізаючи його, там, де було не можна. Мабуть каменоломня була громадська або приватна, але мала сполучення з іншими, через які і йшла крадіжка, що ймовірніше.

Одеські катакомби: останки стародавніх тварин

Але це ще не все. Крім історичних, було зроблено і палеонтологічні знахідки.

Дослідники виявили під час експедиції рештки панцира великої черепахи. У Києві зберігається череп великої черепахи, тож у стародавньому Понтичному морі вони жили. Ще виявлена велика кістка тварини, можливо, величезної риби. Подібні знахідки були відомі і раніше, але все ж таки це велика рідкість. Все це було виявлено в брилах вапняку, що відвалилися. Ці палеонтологічні знахідки зараз вивчаються фахівцями.

Фрагмент панцира мега-черепахи

Кістка тварини

В одеських катакомбах чудово зберігся 80-річний йод

Не обійшлася експедиція і без історико-аптечного курйозу.

Пляшечка з йодом

«На стоянках серпня 1941 року наші хлопці знайшли закриту гумовою пробкою невелику гарну пляшечку з темного скла. Коли робили схему цієї ділянки катакомб, я її вирішив принести в наш підземний табір, де ми жили, і поклав пляшечку в кишеню. У якийсь момент лазіння катакомбами ми раптом відчули сильний «медичний» запах. Виявилося, що пробка пляшечки випадково вилетіла в мене в кишені, її вміст вилився. Звідси – і “аромат”. Пізніше побачив, що рідина пофарбувала мою робу в жовтий колір.

Виявилося, що у пляшечці була спиртова настоянка йоду. Вісімдесят один рік простояла ця пляшечка в катакомбах, і йод благополучно зберігся, не вивітрився. Так я отримав «порцію здоров’я» – йодну сітку (точніше, пляму) на всю ногу»,

– розповідає Костянтин Пронін.

Читайте також:

Фото надані Костянтином Проніним

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: