Незважаючи на повітряні тривоги та блекаути, заняття в одеських школах практично не припинялися. Сьогодні до закінчення цього непростого навчального року залишилося небагато. Попереду – довгоочікуваний останній дзвінок. Коли він продзвенить для наших хлопців, і що на них чекає у новому навчальному році, дізнавалася «Одеське життя».
Коли в Одесі пролунає останній дзвінок
Війна дуже багато змінила в житті нас і наших дітей. Через бомбування, тривалі відключення світла заняття в українській школах проводити можна було не завжди. Тож у міністерстві освіти запропонували продовжити навчальний рік до початку липня, а свято останнього дзвоника перенести на 16 червня. Втім, коли саме пройде ця традиційна урочистість, школи можуть вирішувати самостійно.
За словами директора департаменту освіти та науки Одеської міськради Олени Буйневич, рішенням більшості шкіл міста останній дзвінок для їхніх учнів пролунає традиційно 26 травня. Свято буде більш скромним і коротким, ніж зазвичай. Якщо у школі є сховище, урочистості можуть пройти у його стінах. Але якщо під час повітряної тривоги школярам, їхнім батькам та педагогам сховатися ніде – святкувати останній дзвінок доведеться онлайн. Ну, а 1 вересня всі школи Одеси знову чекають на своїх учнів.
Школи обладнають сховищами
— Нещодавно було прийнято програму розвитку освіти Одеси на 2023 – 2025 роки. Вона – логічне продовження попередніх програм, і водночас у ній є нововведення, зумовлені воєнним становищем, — зазначає глава департаменту. — Найголовніше — завдяки цій програмі, до 1 вересня у місті відкриються всі школи та дитячі садки, у яких потенційно можна зробити укриття. У трьох школах з’являться укриття – залізобетонні конструкції. Якщо такий досвід буде успішним, надалі їхня кількість збільшиться. Це дозволить займатися очно всім школярам, батьки яких виберуть таку форму навчання.
Також програма передбачає психологічну підтримку дітям і педагогам у воєнний час. У всіх школах має з’явитися вайфай. За словами Буйневича, інтернет сьогодні мають усі навчальні заклади. А ось підключення оптоволоконного триває.
— Програма містить безліч різних заходів. Не всі їх можна здійснити зараз, – визнає Олена Валеріївна. — Але все ж таки більшість запланованого буде реалізована вже цього року.
Куди переведуть учнів із необладнаних шкіл
Заняття в новому навчальному році в одеських школах відбуватимуться як очно, так і дистанційно. Навчальні заклади що мають укриття або облаштують їх до осені, проводитимуть їх у власних будівлях. До 1 вересня в Одесі таких шкіл має бути більшість. Усі інші учні займатимуться у будівлях сусідніх шкіл, обладнаних укриттями.
Інформацію про наявність укриття в школі, де займається дитина, адреси очних шкіл, де проходитиме навчання, мають надати у навчальному закладі.
— Рішення, де вчитися дитині, приймають лише батьки, — наголошує Олена Буйневич. — Наше завдання забезпечити їм можливість такого вибору. Усі батьки мають надати класним керівникам інформацію про те, в якій формі планують навчання дитини з 1 вересня: очно чи дистанційно. Це необхідно для того, щоб ми могли розподілити учнів шкіл без укриттів до навчальних закладів, які вони обладнали. У цьому діти залишаються учнями своїх шкіл. Навчатимуться зі своїми педагогами. Зрозуміло, що до 1 вересня деякі родини плани можуть змінити, але загальну картину ми матимемо. Але якщо зараз батьки бажають «дистанційно», а у вересні забажають обрати очне навчання, буде проблемно.
Чи відраховуватимуть учнів за кордоном
Начебто, все зрозуміло. Разом з тим, наприкінці навчального року у соцмережах почали поширюватися чутки, що нібито під час анкетування батьків зобов’язують обирати наступного року очне навчання. Якщо потрібної кількості охочих не набереться, школа закриється.
— Я припускаю, що хтось міг спотворити інформацію, але це не так, — запевняє Буйневич. — Жодна школа міста не закриється. І батьки мають право вибрати ту форму навчання, яка їм подобається. Кожна школа матиме на кожній паралелі і очні та дистанційні класи.
Ще один фейк, що з’явився в соцмережах: всіх дітей, які перебувають за кордоном, відрахують, якщо вони не приїдуть на очне навчання.
— Без заяви батьків ніхто їхню дитину не відрахує, це неправда, — запевняє Олена Валеріївна. — Вибирайте дистанційне навчання. Ми знайдемо вихід – може, поєднаємо дітей у групи. Але, в будь-якому разі, не втратимо жодної дитини. Ми на них усіх чекаємо вдома. Не довіряйте чуткам – звертайтеся до першоджерел. А якщо отримуєте спотворену інформацію – повідомляйте у департамент.
НМТ замість ЗНО: тести спростили
Поки батьки обирають для своїх дітей форму навчання, випускники, які планують вступати до ВНЗ, готуються складати національний мультипредметний тест НМТ. Цього року – як і минулого – через війну він замінив ЗНО.
Мультипредметний тест складається з 20 завдань з трьох предметів. Два з них – обов’язкові: українська мова та математика. Один – на вибір вступника: історія України, іноземна мова, біологія, фізика чи хімія.
У тестуванні з історії України випускникам запропонують завдання щодо подій другої половини 16 – початку 21 століття.
Під час роботи з тестами з математики можна користуватися довідковими матеріалами.
У тестуванні з іноземної мови не буде завдань з відкритою формою відповіді, а також – завдань на аудіювання.
Для вступу до різних ВНЗ до результатів НМТ застосують різні коефіцієнти. Якщо абітурієнт збирається вивчати правознавство – більша вага матиме тест з історії України. Якщо вступати до медичного – з біології.
Тест всі випускники будуть складати в один день. Для цього їм відведуть 180 хвилин, які можна розподілити на власний розсуд.
У червні пройде основна сесія НМТ. У червні – додаткова. У ній можуть взяти участь випускники, які з поважних причин не здали тестування під час основної.
Випускники, які перебувають за кордоном і бажають здобути вищу освіту в Україні, мають можливість здати НМТ у спеціально створених екзаменаційних центрах.
Шкільну програму планують реформувати
Судячи з усього, скласти ці тести буде не особливо складно.
У міністерстві освіти розглядають можливість, і школярам життя полегшити. Зменшити кількість навчальних предметів. Така інформація з’явилася на сайті відомства у рамках нового проекту навчального плану.
Так, скоротять до мінімуму математику. Замість двох предметів «Алгебра» та «Геометрія» буде один загальний курс – «Математика». Причому, замість п’яти годин на тиждень їй відведуть лише три.
Фізику, хімію, біологію та географію об’єднають у єдиний курс «Людина і природа». Загалом йому віддадуть три години на тиждень.
Предмет «Література», що поєднує літературу українську та зарубіжну, займатиме дві години на тиждень. Стільки часу віддадуть історії, поєднавши всесвітню та українську. А ось фізичному вихованню присвятять три години на тиждень замість двох.
Більш поглиблене вивчення точних наук старшокласники зможуть продовжити в профільних класах. Тобто – якщо учень захоче знати більше та пов’язати своє майбутнє з тією чи іншою наукою, серйозно вивчати предмет йому доведеться самостійно. А батькам – наймати репетиторів.
Коли планується перехід на 12-річну освіту
Якщо доцільність скорочення кількості шкільних предметів поки що тільки обговорюється, то перевести школярів на 12-річне навчання збиралися вже наступного року.
У Державній службі якості освіти України не приховують: пандемія ковіду, а потім повномасштабна війна завдали потужного удару по вітчизняній системі освіти. Зокрема – шкільного.
Через карантини, а потім — масову зміну місця проживання, бомбардувань, відключень електроенергії, відсутність інтернету діти не можуть нормально вчитися.
Розуміючи це, Міносвіти замінило державні іспити в школі та ЗНО на мультипредметний тест. Навантаження на школярів це понизило. А разом із нею – і якість шкільної освіти.
У результаті — Україна ризикує отримати ціле покоління громадян, які недовчилися. А запровадження 12-річного навчання замість 11-річного допомогло б надолужити втрачене, вважають чиновник від освіти. І до випуску зі школи учні мали належний рівень знань.
До того ж у разі введення 12-річки атестати української середньої школи повністю визнаватимуться в європейських країнах. А на сьогодні, щоб вступити до вищих навчальних закладів Європи, нашим дітям доводиться «доучуватися» ще один рік. Адже сьогодні 11-річки, окрім України, залишилися лише в РФ та Білорусі.
Але поки що і школярі, і їхні батьки можуть заспокоїтися. На продовження програми шкільної освіти держава зараз просто не має грошей. Тож перехід на 12-річку запланували на 2027 рік. А школярі, які дійсно прагнуть отримати якісні знання, знайдуть для цього і час і сили.
Читайте також:
- Як вступити до університету в 2023 році: предмети, бали
- Чи закриватимуться школи Одеси: заява міського Департаменту освіти
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів