Влада наполегливо просить дотримуватися правил безпеки і бігти в укриття під час повітряної тривоги. Але одесити скаржаться, що їм нема куди ховатися. На сайті міськради ми знайшли список бомбосховищ і деякі з них відвідали.
Сигнали повітряної тривоги після 24 лютого 2022 стали практично нормою нашого життя. Ми вчимося з цим жити, правильно реагувати на виття сирен і навіть спокійно засипати під нього. Такою є природа людського розуму. Тільки не завжди це служить хорошу службу.
Сигнал тривоги, що не перестає нагадувати владу та військову, дається для того, щоб уберегти громадян. Отже, ігнорувати його — не найкраща ідея. В Одеській обласній військовій адміністрації проаналізували наслідки ракетних ударів по Одесі та області та з’ясували, що люди, які дотримувалися відповідних правил поведінки під час сигналу повітряної тривоги, залишилися живими. Загиблі переважно попередження про небезпеку ігнорували…
Тому, у зв’язку зі збільшенням ракетних ударів по житлових кварталах та об’єктах критичної інфраструктури, Одеська військова адміністрація просить дотримуватися правил поведінки під час сигналу «Повітряна тривога»: після тривоги рухатися «в протилежному напрямку від багатоповерхівок та промислових об’єктів », у жодному разі не залишатися у приміщеннях, особливо на верхніх поверхах, у торгових центрах та інших місцях масового скупчення людей.
Проте жителі Одеси та області досить бурхливо відреагували на заклик влади. Мовляв, і раді б сховатися, але при всьому бажанні пройти в сховище, йти багатьом просто нікуди. Сховища закриті, знаходяться далеко, приміщення не обладнані – це лише мала частина претензій городян.
Йде шостий місяць війни, у нашому регіоні ракетні обстріли тільки почастішали, а питання з бомбосховищами у місті та області залишається відкритим. Влада наполегливо просить дотримуватися правил безпеки і бігти в укриття під час повітряної тривоги, але більшість людей скаржиться, що їм нема куди ховатися. На сайті міськради ми знайшли список доступних бомбосховищ і деякі з них відвідали. Що ми там побачили, дізнаєтесь із нашого репортажу.
Вулиця Сегедська, 16
Тип: протирадіаційне укриття.
Місткість:200 осіб.
Вхід до нього знайти легко – покажчик «сховище» призведе до потрібного під’їзду. А там — сходи, які ведуть у сховище. Поруч — вивіска з інформацією про те, що ключ від нього знаходиться у слюсаря-сантехніка, а відповідальна особа — начальник ділянки від ЖКС.
Ми спустилися в сховище —доступ у укриття вільний. Усередині кілька кімнат, вони прибрані, працює система вентиляції, є стільці та столи, холодильник і пляшки з питною водою.
Проспект Гагаріна, 13а
Тип: протирадіаційне укриття.
Місткість: 100 осіб.
Щоб знайти цей сховище, потрібно слідувати за вказівними знаками. Вони нас привели до будинку з великими залізними дверима, які виявилися наглухо зачиненими — там немає ні ручок, ні замка. Те, що тут сховище, стало зрозуміло після того, як ми помітили у дворі вентиляційні шахти, вони ж запасні виходи з сховища. Шахти були відкриті, а це важливо у разі завалу головного виходу. Але всередину ми потрапити так і не змогли.
Проспект Шевченка, 15/2 та 15/4
Тип: протирадіаційне укриття.
Місткість: 150 осіб.
Сховища за цими адресами ми знайшли за допомогою вказівних знаків — вони знаходяться усередині одного з будинків. Двері під’їзду 15/2 були відчинені, а ось вхід у сховище під замком. Також біля під’їзду висів номер телефону такої собі Людмили, яка, можливо, відповідає за це сховище. Але телефон не відповів. А ось сусідній під’їзд 15/4 був закритий. Чи є там укриття, нам з’ясувати не вдалося.
Проспект Шевченка 6/1, 6/3, 6/6.
Тип: протирадіаційне укриття.
Місткість:110, 150 та 290 осіб.
До цих сховищ також ведуть покажчики. Проте сховища на проспекті Шевченка 6/1 і 6/3 опинилися під замком. Хто за це відповідає і хто має ключі — не зрозуміло. Інформації нема. Тоді ми вирушили до сусіднього будинку, за адресою проспект Шевченка 6/6. Це сховище на 290 осіб виявився відкритим. Приміщення приємно здивувало: побілені та пофарбовані стіни, гарне освітлення, чисті кімнати, є холодильник та диван, вентиляція працює, запасні виходи відкриті . Та й сусіди небайдужі до того, хто відвідує бомбосховище. Побачивши журналістів, один із мешканців будинку під час перекуру з балкону крикнув:
– Хлопці, хто такі і що вам там потрібно?
– Доброго дня, журналісти газети «Одеське життя», перевіряємо стан сховищ у місті.
– А, ну перевіряйте. І напишіть, що у нас все готове!
– Самі спускаєтеся в укриття під час сирени?
– Та не, немає потреби. І дай Боже, щоб воно нам не знадобилося, — голосно вигукнув одесит.
Проспект Шевченка, 11.
Тип: протирадіаційне укриття.
Місткість:150 осіб.
У пошуках цього укриття ми довго ходили між дворами, але сховище так і не знайшли. Тоді звернулися за допомогу до пенсіонерів, які відпочивали на лавці:
– У нас немає сховища! Це одні розмови! Найближче укриття за будівництвом, там за провулком.
– А ви спускаєтеся під час повітряної тривоги в укриття? — поцікавилися ми.
– Та ні, сусід якийсь бігав спочатку, а потім перестав. Не довіряємо ми їм (сховищам). Якось зібралися в ньому люди, ще на початку війни, а там пахло і прозирало дико… Скажіть їм там (владі), хай уже щось вигадають. Нічого немає!
Вулиця Суднобудівна, 11
Тип: протирадіаційне укриття.
Місткість:100 осіб.
До цього сховища можна потрапити з боку Адміральського проспекту. Двері в під’їзд відчинені, вхід до укриття — вільний. У приміщенні прибрано, є світло, ємність з водою, стільці, двоярусні ліжка, санвузол, працює вентиляція. Однак запасні виходи на вулицю закриті на замок і запломбовані.
— Скажіть, проблеми з доступом у сховище бувають?
— Як бачите, відкрито, хто хоче, той може спуститися.
— А ви самі під час тривоги спускаєтеся?
— Та ні, навіщо це треба. Воно якщо прилетить, то прилетить!
Адміральський проспект, 11
Тип: протирадіаційне укриття.
Місткість: 120 осіб.
На порозі в сховища нас зустрів місцевий житель, який на радощах запропонував провести екскурсію:
— Загалом сховище підготували ще до війни. Знаєте, наче чекали, що війна почнеться. Тільки стільці принесли та інтернет підключили кілька місяців тому, а так все було готове. Чисто та прибрано, є світло, вода, санвузол, інтернет, вентиляція та доступ до запасного виходу. Все цивілізовано!
— Спускаєтесь сюди під час тривоги?
— Останнім часом, щиро кажучи, ні. Спочатку тут був наплив людей із сусідніх будинків, але зараз сюди не заходять. Звикли вже. Але дай Боже, щоб і не знадобилося!
Адміральський проспект, 25
Тип: протирадіаційне укриття.
Місткість:140 осіб.
Це також робоче сховище: вхід вільний, є світло, блоки з водою, сидячі та лежачі місця, прибрано, проте відчувається проблема з доступом повітря — дихати важко та дуже спекотно.
У наступному матеріалі ми розповімо, як працюють торгові центри та супермаркети під час повітряної тривоги.
Підготувала Анастасія ЄПУР
Фото автора