Новини Одеси та Одеської області

Школа 2023: як в Одесі поєднують очне і дистанційне навчання, відключення світла та повітряні тривоги

Школа 2023: як в Одесі поєднують очне і дистанційне навчання, відключення світла та повітряні тривоги

Війна внесла жорсткі корективи до шкільного розкладу. Знову стало актуальним віддалене навчання, а відключення світла лише додали проблем. Але після зимових канікул багато шкіл відкрили класи очної освіти. «Одеське життя» дізналося, як навчатимуться наші діти у новому році.

Як школи підлаштовуються під воєнні реалії

Звичайні офлайн-класи відкрилися в одеських школах ще у вересні. Головна умова – наявність у шкільній будівлі облаштованих укриттів на випадок повітряної тривоги. Кількість учнів у таких класах залежить від того, на скільки людей розраховано сховище.

На початок навчального року в Одесі було 28 шкіл зі змішаною формою навчання. Усі офлайн-класи заповнилися майже одразу, і тому до нового року сховища обладнали ще у 28 школах.

 — Якщо в школі сховища немає, а батьки хочуть навчати свою дитину офлайн, їм пропонують перейти до іншого навчального закладу, — пояснила директор департаменту освіти та науки Одеської міськради Олена Буйневич.

А якщо кількість учнів на паралелі відповідає числу учнів в одному класі, то його повністю переводять до школи, обладнаної сховищем. Якщо цілим класом — і зі своїм учителем.

Школи, де є очное навчання, запевнила Буйневич, є у всіх районах міста. Працюють вони у три зміни – з 8:00 до 16:00. Офлайн школярі займаються три-чотири уроки. Інші заняття проходять дистанційно.

При такому графіку класи можуть прийняти 18 тисяч дітей. Але з нового року на очне навчання вийшли поки що лише 10 тисяч школярів. Отже, місця в школах ще є.

Розклад навчання за графіком відключень світла

Вибір форми навчання для своєї дитини, за словами Олени Буйневич, насамперед залежить від батьків. І зараз все більше з них віддають перевагу очній освіті.

– Я, як мама, пов’язую це, в першу чергу, з відключеннями світла, з тим, що дуже важко вийти на онлайн-урок. Адже наприкінці першого семестру графіки відключення світла, заявлені ДТЕК, не завжди збігалися із реальними відключеннями, — зазначає Олена Валеріївна. — Або майже завжди не збігалися.

Оптоволоконний інтернет, що працює і за відсутності електрики, є не у всіх школах та навчальних закладах і не у всіх дітей вдома.

— Тому уроки ми розбили за графіком відключень світла. Наприклад, вчитель математики може свій урок викладати для двох класів та записати його. Але оскільки в Одесі графіки відключень не завжди дотримуються, діти, на жаль, не можуть вийти на жодний варіант. Тому нерідко вчителям доводиться вести уроки, а учням слухати їх у «Пунктах незламності» чи кафе. І, на мою думку, найважливіше — таки стабілізувати графіки відключень, — переконана директор департаменту. — У нашому місті у сфері освіти це серйозна проблема.

Не у всіх школах обладнані сховища

приклад притулку в школах України

— Я категорично «за» офлайн-навчання, — наголошує директор ліцею «Приморський» Інна Усова. — Тому що це пряме спілкування з дітьми та, звичайно, спілкування дітей між собою. Коли ти розмовляєш із дитиною на уроці, ти навіть по очах бачиш, розуміє вона тебе чи ні. Будь-коли можеш підійти до парти, подивитися, чи правильно він вирішує.

Під час очного уроку дитина може поставити вчителю будь-які питання. В онлайн на це приділяється занадто мало часу, не приховує Інна Ігорівна.

— Враховуючи нинішню ситуацію, організувати очне навчання дуже складно, — визнає Інна Ігорівна. — І насамперед тому, що в нашій школі, на жаль, немає укриття.

— Спробували в Приморському ліцеї відкрити офлайн-класи в іншому навчальному закладі. І навіть начебто вирішили це питання з адміністрацією школи №10, що на Молдаванці.

Школи використовують найближчі укриття

– Багато наших учнів живе на Таїрова, Фонтані, в Совіньйоні. Їм незручно туди діставатися,- Пояснила директор. — Зранку, припустімо, діти можуть приїхати. А якщо тривога? А коли ми мали надзвичайну ситуацію — коли все відключилося? І залишити дітей без можливості дістатися додому ми не ризикнули.

— Тому сказали «велике спасибі» за надану можливість і вирішили шукати інші шляхи. І вихід таки знайшли. Міжнародний гуманітарний університет, який знаходиться буквально за сто метрів від ліцею, надав своє сховище «Приморському».

— Завдяки цьому ми в грудні вивели на очні уроки наші 11 класи. Для хлопців це дуже важливо, — наголошує Інна Ігорівна. — Укриття, яке нам виділили, розраховане на 50 осіб. Тому ми намагаємося організувати розклад таким чином, щоб вчитися офлайн — хоч би один-два рази на тиждень — могла максимальна кількість дітей.

Шкільні уроки можна дивитися в записі

Вчителі ліцею мають можливість працювати зі школи – доступ в інтернет тут є. А на очному уроці для учнів, котрі займаються дистанційно, включають відеоконференцію. До того ж вчителі розміщують навчальний матеріал та завдання на платформі Classroom. І якщо учня був на уроці, може там прочитати матеріал. Для обговорення питань кожен учитель проводить одну-дві консультації на тиждень.

Встигнути добігти з офлайн-класу на онлайн-урок

Мама біжить на онлайн-урок

Внучка Ольги навчається у п’ятому класі школи №4. Після новорічних канікул тут відремонтували бомбосховища. І батьки визначили дівчинку до офлайн-класу. Адже на відстані — то світла немає, то вчителя немає.

— Це взагалі було не навчання, — нарікає Ольга. — Але й зараз так собі. Чотири уроки по 30-35 хвилин. Потім нам дається 15 хвилин, щоби зібратися і добігти до будинку. Адже після офлайну є ще уроки онлайн. Це за умови, що вдома є світло. Якщо ні — або запізнюємося, або просимося до «Пункту незламності». А там інтернет так собі.

Складнощі з електронними підручниками

Ще одна проблема: підручники для п’ятикласників – тільки електронні. За словами Олени Буйневич, вони взагалі не були надруковані. І якщо немає світла, до підручників не дістатися. Тому батьки їх по можливості друкують.

— У бомбосховищі, кажуть діти, тепло, є три виходи. Але все одно під час повітряної тривоги за дитину переживаєш, — зізнається Ольга. — Одна річ — коли він поряд. Інше – коли ви не разом.

Читайте також: Після канікул кількість дітей, що відвідують одеські школи, подвоїлася

 

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції