Новини Одеси та Одеської області

Олександр Ройтбурд: чим запам’ятався відомий одеський художник

Олександр Ройтбурд: чим запам’ятався відомий одеський художник

8 серпня 2021 року у віці 59 років від нас пішов відомий український художник, депутат Одеської облради та директор Одеського художнього музею Олександр Ройтбурд.
«Одеське життя» вирішила нагадати про цю людину та розповісти про те, чим вона нам запам’яталася.

Особиста справа Олександра Ройтбурда

Його називають одним із засновників українського постмодернізму у живописі. Його стиль впізнаємо, а роботи знаходяться у колекціях музеїв світового рівня.

Художник народився 14 жовтня 1961 року в Одесі. 1983 року закінчив художньо-графічний факультет Одеського педагогічного інституту. 1989-го вступив до Національної спілки художників України, але потім залишив цю організацію.

У 90-х Ройтбурд заснував асоціацію «Нове мистецтво», організовував виставки в Одесі, був головою наглядової ради одеського Центру сучасного мистецтва та керівником галереї Марата Гельмана у Києві.

Також Олександр Ройтбурд відомий як активний учасник одеського Євромайдану.

Читайте також: інтерв’ю, яке Ройтбурд дав «Одеському життю».

Цькування, суди та мандат

2018 року Ройтбурда за результатами конкурсу призначили на посаду директора Одеського художнього музею. Проти цього виступили деякі митці та обласні політики. Його звинувачували в аморальності та ненависті до Одеси. У результаті 2019-го депутати облради від ОПЗЖ ініціювали дострокове звільнення художника.

А після почалася низка судових розглядів. У вересні 2019 року 1500 людей вийшли на мітинг на підтримку Ройтбурда. А він назвав це «культурним майданом». Крапку у справі поставив Верховний суд України, який ухвалив, що звільнення було незаконним.

За цей час Олександр Ройтбурд заручився підтримкою багатьох одеситів, що дало йому змогу стати депутатом Одеської обласної ради.

Ройтбурд

Модернізація Одеського художнього музею

Поки йшли суди та конфлікти з місцевою владою, Ройтбурд залучав меценатів і з їхньою допомогою змінював Одеський худмузей. Коли він тільки приступав до своїх обов’язків, зі стелі в залах текла вода. Тепер тут свіжий ремонт, оновили дах, освітлення, картинні рами та вперше з 1987 року — експозицію. Деякі полотна дістали із запасників, частину творів музей отримав у подарунок, а нещодавно придбав близько 30 робіт за гроші, які Ройтбурд отримав як депутат облради.

Що говорять про художника?

Ройтбурд

Життя художника обірвалося через онкологічне захворювання. Це стало сумною та несподіваною подією не лише для одеситів.

Олександр ТКАЧЕНКО, міністр культури та інформаційної політики:

Останнім часом він хворів. Але не втрачав сили духу, почуття гумору і мав великі плани — не лише щодо розвитку та реставрації Одеського художнього музею. Нещодавно надав документи до міністерства з реставраційних робіт… А ще горів ідеєю створення музею сучасного мистецтва в Одесі. Втілити його мрію в життя тепер маємо ми. На його пам’ять».

Петро ОБУХОВ, депутат Одеської міськради:

Я точно знаю, що є люди з інших міст, які приїжджають до нашого міста заради того, щоби піти до художнього музею. Сашко об’єднав велику кількість людей, і музей почав розвиватись. Відремонтовано декілька залів, меценати замінили рами багатьом картинам, у музею з’явився свій мерч, як у будь-якого європейського. Почали регулярно відбуватися виставки як сучасних художників, так і тематичні із запасів музею… Думаю, ми оцінимо масштаб втрати не одразу. Мине років 20-30 і, можливо, тоді в Одесі з’явиться музей Ройтбурда з його роботами?».

Олександр БАБИЧ, історик, одеський краєзнавець:

Щоразу, коли мої малявки (дочки. — Прим.ред.) «гасали» по двору музею, ми розмовляли з Сашком. Це завжди було розумно. Він умів говорити про різне неквапливо та вдумливо. Я любив ці розмови. Востаннє він мені дзвонив півтора тижні тому. Нас щось перервало і ми не домовили. Якось він вивів на площу інтелігенцію, і ми боролися за нього. А може не за нього, а за те, щоб місто мало право чути тих, хто читає книги та малює картини».

Борис ХЕРСОНСЬКИЙ, поет та клінічний психолог:

Фантастична енергетика, небачена продуктивність, широта тематики, сміливість і навіть неприборканість. Скільки виставок за короткий час! Скільки вражаючих робіт! Які чудові статті про нього, які каталоги! Одеса не знайшла місця для презентації його величезного підсумкового каталогу… І мрія смт. Він пішов у місце, існування якого відчайдушно не вірив».

Вулиця на честь Ройтбурда

Ройтбурд

Фото: newsmir.info

Депутатська фракція облради «Європейська солідарність» направила запит меру Одеси Геннадію Труханову із пропозицією назвати на честь Олександра Ройтбурда одну з міських вулиць. Але більшість депутатів Одеської обласної ради цієї ідеї не підтримали.

Також влада Одеської області відмовилася присвоїти Одеському художньому музею ім’я Ройтбурда.

Тим часом у жовтні 2021 року Одеський художній музей став національним. 14 жовтня (показово, що це день народження Ройтбурда) президент України Володимир Зеленський підписав Указ про надання йому такого статусу.

При цьому у тексті указу президента третій пункт був пов’язаний із присвоєнням Одеському худмузею імені Олександра Ройтбурда:

Одеській обласній державній адміністрації спільно з Одеською обласною радою опрацювати в установленому порядку питання щодо присвоєння комунальній установі «Одеський національний художній музей» імені О.Ройтбурда.

А 17 грудня 2021 року Одеський національний художній музей передали у державну власність. І цілком можливо, що колись будуть проведені нові слухання вже на державному, а не місцевому рівні.

Читайте також:

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції