Новини Одеси та Одеської області

Одеська вулиця Чернишевського: місце поза часом, сади пнів, остання реліквія (фоторепортаж)

Одеська вулиця Чернишевського: місце поза часом, сади пнів, остання реліквія (фоторепортаж)

Хочете побачити місце (цілу вулицю!) в Одесі, де час, здається, давно завмер, ніби на зламаному старому годиннику? Тоді вам на вулицю Чернишевського, що примудрилася навіть свою назву з іншої епохи не поміняти, не кажучи вже про вигляд.

Знайомтеся: «головна» вулиця одеської Воронцовки

Це те місце на Молдаванці, яке, як і Товарний провулок , називається окремим мікрорайоном Воронцовка (або Воронцовська Слобідка). Власне, Чернишевського – «головна вулиця» Воронцовки, вона й називалася спочатку Воронцовською.

Вулиця тягнеться від Люстдорфської дороги до Олексіївської площі. Якийсь час вона трохи побула Сирітською, знову стала Воронцовською. У радянські часи на короткий період була названа ім’ям Серго (на честь Серго Орджонікідзе), потім її перейменували на вулицю Чернишевського. Чернишевського вона й досі.

Досить довга вулиця… Відразу хочу підказати: після дощів або танення снігу сюди краще не потикатися – загрузнете. І відчуття, що ви потрапили до якоїсь паралельної реальності, у вас тільки посилиться.

Парна сторона вулиці – одноповерхові будиночки, рідко – двоповерхові, і приватні будинки. Непарна сторона вас зустріне спочатку цвинтарною стіною, потім за «тією ще» огорожею тягнеться залізниця. Тому і з нумерацією будинків тут є особливість: по парній стороні вона сягає майже ста сорока, по непарній – ледь до тридцяти.

улица Чернышевского
улица Чернышевского2
улица Чернышевского3
улица Чернышевского4
улица Чернышевского5
улица Чернышевского10
улица Чернышевского11
улица Чернышевского8
улица Чернышевского9
улица Чернышевского13
улица Чернышевского15
улица Чернышевского28

На одеській Чернишевському щось лишилося

І ось тупаєте ви по Чернишевського, починаючи свій шлях із самого її початку – від Люстдорфської дороги. Ліворуч від вас – частина Другого Християнського цвинтаря. І, як ми вже розповідали, саме по Чернишевського в цьому районі йшли похоронні процесії на старий міський цвинтар.

Важко зараз повірити, що по Чернишевського ходив трамвай: на старій бруківці (там, де вона збереглася) і слідів не залишилося від рейок. Мені трапилася інформація, що трамвай тут прямував аж до Градоначальницької. І було так до 1917 року. Тому немає слідів старих трамвайних колій.

Але не поспішайте, пройдіть через залізничний переїзд по Чернишевського, і незабаром за «Одесою Малою» побачите «останню реліквію» на згадку про трамваї. Це зупинковий павільйон «гриб» спорудження 1911 року, що дивом зберігся . Втім, «зберігся» – це не зовсім правильно. Скоріше, від колишньої зупинки ще щось залишилося. На Чернишевського взагалі майже все саме так: дещо лишилося.

Зупинка-гриб на Чернишевському

Цій зупинці під назвою “гриб” 111 років

Дещо залишилося від дороги та тротуарів, бо те, що називається дорожнім покриттям, тут просто іноді трапляється, не більше. Дещо залишилося від багатьох будівель, пов’язаних і з залізницею, і зі складами, та й з деякими житловими будинками. Побачити тут сліди руйнувань, якісь напівзруйновані будівлі, напівживі огорожі можна щокроку.

При цьому вулицю і найтихішою можна, мабуть, назвати: таке враження, що ти не в місті-мільйоннику, а десь далеко «на відшибі».

улица Чернышевского14
улица Чернышевского17
улица Чернышевского19
улица Чернышевского21
улица Чернышевского24
улица Чернышевского25
улица Чернышевского38
улица Чернышевского36
улица Чернышевского40
улица Чернышевского41
улица Чернышевского42

Так, тут усе ніби само собою «законсервувалося», як ще нещодавно це було і з Товарним провулком, поки до його затихлого буття не увірвалося бурхливе будівництво ЖК «Олексіївський» .

Колорит на одеській Чернишевського: «сади каменів», «сади пнів»

На Чернишевського немає жодного магазину. Ні, я навіть не про супермаркети, а про звичайні – міні-продуктові. Втім, і інших закладів ви тут теж не побачите. Сюди треба приходити виключно по місцевий колорит, який зберігся та поповнюється новими «екземплярами».

Зате є свої пам’ятки. Наприклад, ну просто розчулює хохма-напис над вузюсеньким проходом в один із двориків: «Прийми ніжне вітання!». Гаразд, напис… Кількість палісадничків всіх видів і «моделей», із найнеймовірнішими огорожами – це одна з головних прикмет сьогоднішньої Чернишевського. Місцевою мовою це називається «зробити красиво», і ось уже лебеді, виготовлені умілими руками чернишевців зі старих шин, «пливуть» собі цими зеленими острівцями.

А ці «сади каменів», що трапляються вам на Чернишевського! А ці «садки пнів»! Таке враження, що на Чернишевського вирішили залишити пам’ять про кожне видалене дерево. Пні скрізь – в тих самих палісадничках, просто по дорозі, біля будинку або огорожі. Лежать поодинці, попарно, «групами», створюючи якусь зовсім незрозумілу картинку, ніби намагаються хоч якось прикрасити стару вулицю.

улица Чернышевского6
улица Чернышевского7
улица Чернышевского20
улица Чернышевского22
улица Чернышевского23
улица Чернышевского26
улица Чернышевского27
улица Чернышевского31
улица Чернышевского33
улица Чернышевского35
улица Чернышевского37
улица Чернышевского39
улица Чернышевского43

Біля вулиці Чернишевського з’явилася «обґрунтована мрія»?

А що чекає на вулицю завтра? Наприкінці минулого року на засіданні депутатської комісії з питань транспорту Одеської міськради заговорили про будівництво тунелю під залізничними коліями на вулиці Чернишевського.

Голова транспортної комісії та депутат Одеської міськради Петро Обухов назвав цей тунель «обґрунтованою мрією». Ще у 2019 році він пропонував відкрити проїзд вулицею Чернишевського в районі станції «Одеса-Мала», збудувавши міст над залізницею, або створити звичайний наземний переїзд. Це дозволило б зв’язати різні райони Одеси, які поділяє залізниця.

Але це поки що – можливе променисте майбутнє. На сьогодні стара вулиця Чернишевського все ще така, якою ви бачите її на наших фото. Сьогодні це таке місце – «поза часом» і, загалом, поза змінами…

улица Чернышевского16
улица Чернышевского12
улица Чернышевского18
улица Чернышевского19
улица Чернышевского30
улица Чернышевского32
улица Чернышевского29

Вас також може зацікавити:

Фото авторки

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: