Телеграм-канал «Одеське життя» в стрічці подій, що відбуваються – тривожних і жахливих, радісних і несподіваних – тепер розміщає й фото «Мить одного одеського дня». Одне-єдине фото, усього одна мить… За тиждень з 12 по 18 червня їх зібралось сім. Які вони?
12 червня
У понеділок, 12 червня, зазирнули ми в наш одеський Пасаж – історично-туристичний клондайк. Яка ж прекрасна ліпнина! На представленому 12 червня фото скульптурної композиції Пасажу є загадка. Придивіться: справа – бог торгівлі Гермес (Меркурій). Він тримає мішечок в руці. Придивіться ще уважніше: на мішечку значиться цифра 1000. Виникає питання: тисяча чого саме – доларів? Шекелів? Та й взагалі звідки взялась та тисяча?
Екскурсовод та краєзнавець Євген Гринкевич розказує:
– «Точна кількість» грошей у мішку у Меркурія з’явилась не в роки, коли створювався Пасаж, а набагато пізніше. Сталося це на початку вісімдесятих років минулого сторіччя. Тоді Пасаж серйозно реставрували. Так ось, один із реставраторів і «прописав» (як ще один одеський жарт) число «1000» на мішечку Меркурія. Жарт став своєрідною пам’яткою, про яку далеко не всі знають…
13 червня
У вівторок, 13 червня, звернули увагу на напис на одному з одеських рекламних подорожників (штендерів). Зазвичай вони розташовані біля одеських кафе, закликаючи потенційних клієнтів на каву. Чого іноді не прочитаєш на них! А ось подібний філософський напис з ознаками суму нам зустрівся вперше… Що ж, які часи, така й реклама…
14 червня
Протитанкові їжаки… Ще одна ознака одеських вулиць на воєнному стані… На кінцевій зупинці трамваю сімнадцятого маршруту довелось побачити ще одну мить дня: мирний велосипед притулили до суто воєнної ознаки. Ще й голуб поруч крутився…
15 червня
Ми знов зазирнули в наш Пасаж, аби побувати в одному затишному місці, яке зветься «одеська Terra Incognita». Це місце одесити називають найвужчою вуличкою міста, чи просто внутрішнім двориком Пасажу. Куточок спокою, де, здається, зупинився час…
16 червня
Цей пам’ятник роботи Михайла Реви має кілька назв – «Книжковий Еверест», «Місце сили» чи просто – «Пам’ятник книголюбу». Він знаходиться праворуч від центрального входу до Одеської національної наукової бібліотеки. Скульптуру відкрили в березні 2019 року – ще до ковіду і війни… До речі, придивіться: на його постаменті – девіз «More books less fear» («Більше книг – менше страху»).
17 червня
На вулиці Преображенський розташована будівля, яка одразу привертає увагу. Невеличкий будинок у приємних тонах. Виглядає як новенький. По суті, так воно і є: це відреставрований «будинок Тимченка». Його так називають, бо тут жив видатний винахідник Йосип Тимченко, який вважається батьком кіноапарата (і не лише!). Про це повідомляє й меморіальна табличка на будинку. До речі, придивіться: праворуч будинок прикрашений великим ліхтарем…
18 червня
Це деревце прикрашає вулицю Кінну – напроти службового входу до одеського Українського академічного музично-драматичного театру ім. В.Василька. Очей не відвести: такевоно затишне… А ця його пухнаста прикраса!.. Довго цікавилася, як же воно називається. Допомогли в групі «Рослинний світ України» на ФБ. Воно називається скумпія. Народна назва – «димне дерево». Я б ще додала – «дивне»…
Фото авторки