Новини Одеси та Одеської області

Чарівна Жевахова гора: які таємниці зберігає одеське міжлимання

Чарівна Жевахова гора: які таємниці зберігає одеське міжлимання

Одеське міжлимання в районі Хаджибейського і Куяльницького лиманів зберігає безліч приголомшливих таємниць. «Одеське життя» з трепетом знайомилося з чи не наймістичнішими місцями міста та його околиць.

І цьому твердженню геолога і краєзнавця Дмитра Жданова варто тільки порадіти, тому що кожне місто, що поважає себе, просто повинно мати «скарбничку» власної містики або хоча б таємничих явищ і загадок, без яких, погодьтеся, ну ніяк. «Одеське життя» не без містичного трепету познайомилося із цим чи не найзагадковішим величезним районом, який ніби «притягнув» до себе всю основну містику нашого південного краю.

жевахова гора

Жевахова гора

Археологічні знахідки на Жевахівській горі

Дивовижна ця справа: як з’ясовується з розповіді Дмитра Жданова, практично всі майже неймовірні і шокуючі знахідки сьогодні відбуваються на тому самому голому ентузіазмі, без якого просто ніяк! Дмитро наголошує: археологічні розкопки — це дорого і довго. Нині вони дуже скупо оплачуються. І ось що маємо: збирає краєзнавець групу учнів та ентузіастів і здійснює довгу та важку подорож, яка зазвичай приносить безліч знахідок стародавніх скарбів. А знайомство з цими містичними місцями породжує ще більшу кількість питань, на які поки що немає відповіді.

Знахідки

Знахідки на горі Жевахова

І якщо ви напружилися при слові «скарби», то ними, в основному, є те, що потім стає надбанням краєзнавчих музеїв в Одеській області та нашого Археологічного музею. Що знаходять? Та чого тільки не знаходять!

Дмитро Жданов

Археолог Дмитро Жданов

— 40 тисяч років тому у цих місцях з’явилися перші люди. А ще кілька мільйонів років тому тут панував зовсім інший клімат: було дуже спекотно, бігали страуси та прогулювалися хоботні. Краєзнавцями та археологами був свого часу розкритий фрагмент печери стародавньої людини. Це у районі сьогоднішнього села Іллінка. У печері було виявлено кістки печерного ведмедя. Зараз це місце називають Ведмежою печерою та збираються залучити сюди туристів.

Ведмежа печера

Вхід у Ведмежу печеру

— Ну а поки, практично на тому самому «голому ентузіазмі», в Іллінці працює краєзнавчий музей з унікальними експонатами, і, скажу по секрету, його директор страшенно побоюється за їх збереження . Там, до речі, є навіть унікальний сарматський фалар (фалари являють собою металеві бляшки з кріпленнями, що з’єднують ремені збруї). Це ми, ентузіасти, коли знаходимо щось, одразу «розсовуємо» по музеях, справедливо вважаючи, що знайдені скарби мають служити науці. Але власники приватних колекцій мріють «це» мати у себе, що й породжує небувалу працьовитість «копачів», — пояснює ситуацію Дмитро.

Сарматський фалар

Сарматський фалар у музеї Іллінки

Що ж це за скарби?

— Зуби і кістки древніх тварин, предмети полювання і найрізноманітніші стародавні знаряддя праці, наприклад, для обробітку шкур, прясла, монети, якоря та багато іншого. А часом трапляється те, чому ми не можемо дати визначення, що для нас залишається загадкою. Знахідки трапляються іноді зовсім випадково і просто: наприклад, гострийнаконечник із кремнію був виявлений нами прямо у піску на пляжі в Куяльнику. Такий ось виходить безцінний сміттєзбірник, — розповідає краєзнавець.

жевахова гора

Знахідки

Жевахова гора — ключ до таємниць одеської історії

Знахідки часто обростають домислами: хтось щось чув, хтось сам бачив або «бабуся розповідала». Так народжуються легенди та байки, які міцно входять пізніше у наше життя у вигляді «містичної істини», і передаються з вуст у вуста. А говорячи мовою сучасною — з одного інтернет-видання до іншого. І ось уже можна писати власну міську містичну енциклопедію чи хоча б довідник. І Жевахова гора, як наголошує Дмитро Жданов, давним-давно стала місцем майже священним у цьому сенсі.

Дмитро наводить слова професора Ернста фон Штерна, який ще на самому початку позаминулого століття проголосив ідею про те, що ключ до розгадки таємниць одеської історії (зазначимо, вже тоді серйозно міркували про таємниці одеської історії!— М.К.) слід шукати на Жеваховій горі.

— Все досить складно. Серйозних досліджень одеського міжлимання, а отже, і Жевахової гори, практично не було. І що тут вигадка, що істина, встановити часом досить складно. Ця територія – суцільні розломи. І, що важливо, вихід радону. А радон викликає галюцинації. Мені здається, що тут багато в чому варто шукати витоки маси містичних історій про Жевахову гору. Тут вам навіть спілкування з душами померлих, яке доступне майже кожному, хто знаходиться на Жеваховій горі. Є й багато інших причин, — каже Дмитро.

Читайте также: Одесса мистическая: дорога смерти, вездесущие призраки и сердце в колбе (фото)

Краєзнавець розповідає про інші, вже зовсім матеріальні речі, які можна віднести до загадок Жевахової гори. На місці, де знаходиться колишній цегельний завод (а це сторічний термін!), був курган.

— У випущених заводом цегли цілком можуть і сьогодні зустрітися артефакти. Адже відомо, що на цьому місці була і ритуальна яма, свій так званий пуп Землі, куди приносили жертви, щоб умилостивити богиню Деметру. Жертви, до речі, приносилися не людські та не тварин — це, в основному, було різне начиння, — розповідає Дмитро, додаючи не без смутку, що все це потім «відходило» до цегли. Так знищувалися археологічні пам’ятки. Пізніше завод і сам став «пам’ятником», а тепер у цих місцях постійно виникають якісь «новоділи», які наганяють ще більше містичного жаху.

Ще два важливі факти про Жевахову гору з вуст геолога та краєзнавця — як застереження для любителів екстриму:

  • на Жеваховій горі розташовані найнебезпечніші катакомби міста;
  • на горі безліч провалів і порожнеч, і гуляти тут, а тим більше досліджувати чи шукати артефакти без відповідної підготовки, дуже небезпечно і з кожним роком стає все небезпечніше.
жевахова гора

Просідання через земні порожнеч на Жеваховій горі

«Відьмин дім»: у пошуках садиби князя Жевахова

Дмитро показує фото висохлого русла Куяльника, звертає увагу на білі кола, походження яких поки точно не встановлено. Називає це ще однією таємницею Куяльницького лиману.

— Про радіоактивні еманації Куяльницького (Андріївського) і Хаджибейського лиманів вперше зазначено в довіднику за 1914 рік: «У бруді і рапі обох лиманів знайдені невеликі кількості радію у вигляді еманації, так що бруд і ропа повинні бути зараховані до радіоактивних речовин». Тоді ж вирішили влаштувати еманаторій, де лікували виходом радіоактивних газів, тобто еманацією. Із цього, власне, і розпочалася історія санаторію Куяльник, — каже Дмитро Жданов.

жевахова гора

Висохше русло Куяльника із загадковимиколами

Землю для облаштування купалень поступився абсолютно задарма князь Іван Жевахов – представник давнього, але збіднілого роду. Де був його будинок, так і лишилося, по суті, загадкою. І навіть черговою історією з неабияким нальотом містики.

Читайте також:  Князь Джевахов: як наше місто стало для грузинів «мамою»

Князь Іван Жевахов

Князь Іван Жевахов

Дмитро розповідає, що відомий на Жеваховій горі «відьмин дім», а саме це чи не головна адреса одеської містичної карти, і вважається садибою чи дачею князя Жевахова.

— Ми там побували. Місце це похмуре таке, не найприємніше. Нас попереджали: Ви туди не ходите. Але ми все одно пішли із групою ентузіастів. Мешканець будинку одразу від нас сховався, не виходив. Всередину, ясна річ, не впустив. Ми лише були схожі навколо… Я вже давно дійшов висновку, що якось мало схожий цей будинок на княжу дачу, — розповідає Дмитро.

жевахова гора

Цей будинок називають відьомим і вважають будинком князя Жевахова

Дмитро називає іншу адресу, яка, за його припущенням, була справжнім будинком князя Жевахова.

— Вивчаючи село Латівка, колишнє Котівка, ми виявили старий будинок, досить старий, але, як кажуть, зі слідами колишньої величі. Місцеві жителі розповідають про нього багато чого: мовляв, тут був колись санаторій, а потім розташовувався штаб Григорія Котовського. Інші мені взагалі розповіли, що тут мешкав… цар. Вивчав я цей дім і подумав: а чи це не будинок князя Жевахова? Будинок перебуває в аварійному стані, і за нинішніх господарів про те, щоб вивчити будинок зсередини, і мови бути не може, — розповідає Дмитро.

жевахова гора

Є припущення, що саме цей будинок у с. Литовка і був будинком князя Жевахова

Цілюще джерело та «невідомі» хрести

Одеське міжлимання і сьогодні залишається місцем, повним загадок і таємниць.

Судіть самі. Як розповідає Дмитро, в районі села Августівка знаходиться давнє джерело, про яке практично нічого не відомо, хоча існує воно давно.

жевахова гора

Цілюще джерело в Августівці

— Це якесь таємне джерело, «вхід» до нього — велике дерево, на якому є ікони і щось на зразок таблички з написом «Святе джерело». Пити з нього воду не можна, він призначений виключно для лікування очних хвороб, водою з нього вмиваються, промивають очі. На місці нам розповіли, що сам великий Філатов привозив сюди своїх хворих. І от що виходить: «офіційної» інформації про джерело немає, а тисячі людей сюди приїжджають за очним зціленням… Або ось село Стара Еметівка. Тут немає ані сільради, ані клубу, ані магазину, ані школи, ані фельдшерського пункту. Воно здається абсолютно безлюдним. Люди тут чомусь ховаються, не відповідають на запитання. Єдиний раз нам удалося заговорити з місцевим мешканцем. Він лише порадив: фотографувати, мовляв, фотографуйте, але не викладайте фото на інтернет. І це при тому, що тут проводиться фестиваль сиру та бринзи. Колись тут мешкали німецькі колоністи. Осторонь села є давнє-давнє кладовище з «невідомими» хрестами. Дехто каже, що це і є хрести, що залишилися від німецьких колоністів, але це не так. На виявлених нами хрестах немає жодних слідів віддписів, цілком можливо, що на них взагалі нічого і не писали. Що це було за поселення, коли воно було — залишається ще однією нерозгаданою таємницею, — розповідає Дмитро.

жевахова гора

Загадковий цвинтар біля Еметівки

Проблеми сьогоднішнього одеського міжлимання

Сьогоднішній день одеського міжлимання, як із гіркотою констатує Дмитро, теж підносить чимало таємниць-загадок, які, власне, вже можна назвати проблемами, що несуть чималу загрозу екології.

Знову ж, судіть самі. Дмитро називає просто жахливі факти — і лише ті, які на поверхні, причому в порівнянні з уже давнім минулим.

жевахова гора

Куяльницький (Андріївський) санаторій

Куяльницький лиман до революції вважався «бурхливим» місцем оздоровлення населення, а Хаджибейський славився як тихий дачний район. Хаджибейський парк був відомий як один з найкращих в Одесі, район був відомий як місце міських купалень, мав славу лиманно-лікувальним місцем з раптовими і грязьовими ваннами, з мебльованими кімнатами, безліччю ресторанів, де подавалася дієтична їжа. Були й спеціальні лікувальні заклади для бідних.

Куди це все поділося? Що зараз?

Люди на Жеваховій горі, з усіма її проблемами, живуть сьогодні часто в «майже неймовірних умовах».

Багато мешканців сіл Нерубайське та Усатове досі обходяться без каналізації. Питання вирішується так: сміття скидається ними в колишні власні колодязі, а каналізація проводиться власноруч — катакомби, і все це йде в лиман. Потім виникають питання: «чому смердить риба» та «чому закриваються пляжі».

— Так колишні курортні місця стають каналізаційними смітниками. Дійшло до того, що один мешканець примудрився прорубати подібну свердловину прямо до Музею «Нерубайські катакомби», — констатує Дмитро.

жевахова гора

День сьогоднішній. Каналізація зроблена прямо в катакомби

Така така місцева містика одеського міжлимання — тільки вже дня сьогоднішнього.

Фото автора, а також Дмитра Жданова та з проекту «Стара Одеса» Євгена Волокіна.

Читайте також:

 

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції