Чому заїдати стрес небезпечно?

Чому заїдати стрес небезпечно?

Більшість людей зараз живуть у стані стресу, регулярно відчуваючи напади страху, паніки і сильний емоційний дискомфорт. Кожен намагається впоратися з цим по-своєму, і одним із таких рятувальних кругів у проблемній ситуації часто стає їжа.

Чим загрожує заїдання проблем і як зрозуміти, що ситуація вийшла з-під контролю, розповіла дієтолог Ганна Душкова.

Як розпізнати заїдання стресу?

Відчуття переповненого шлунку знайоме кожній людині, і якщо ви відчуваєте його нечасто, наприклад, після святкових застіль – у цьому немає нічого страшного. Але якщо епізоди переїдання стали звичними і повторюються щоразу, коли у вас поганий настрій або потрапляєте у стресову ситуацію, слід запідозрити розлад харчової поведінки.

Диетолог Анна Душкова

Ганна Душкова

Компульсивне (психогенне) переїдання проявляється у частковій або повній втраті контролю над апетитом, коли людина продовжує їсти не тому, що голодна, а з метою заглушити негативні емоції (страх, тривогу, гнів, почуття самотності або втрати). Їжа в даному разі – своєрідні ліки, тонізуючий засіб, що дозволяє на якийсь час забути про проблему, розслабитися.

 

Читайте також: Як правильно харчуватись, щоб не замерзнути?

У чому небезпека заїдання стресу?

Коли «нервові» напади ненажерливості трапляються часто, людина починає системно переїдати, що призводить до емоційних, психологічних та фізіологічних побічних ефектів. Вони не лише знижують якість життя, а й можуть спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям. Зокрема, це набір зайвої ваги до ожиріння, високий рівень холестерину, розвиток гіпертонії, діабету, артриту, депресії, патологій шлунково-кишкового тракту, серця та нирок.

Крім того, хоча прийом їжі у разі компульсивного переїдання і дає вивільнення серотоніну і тимчасове покращення психологічного стану, незабаром настає «протверезіння», і людина відчуває сором і провину за втрату контролю над собою. У ній знову з’являються негативні емоції, у результаті утворюється замкнутий цикл переїдання. Нездатність розірвати його самостійно, незважаючи на розуміння проблеми та потенційно небезпечні наслідки – ознака патологічної залежності, яку необхідно лікувати.

Переїдання: причини і тривожні симптоми

Переедание

Схильність до психогенного переїдання може бути зумовлена генетично. Також до групи ризику належать чутливі люди, які не вміють справлятися з негативними емоціями, спричиненими конфліктами та проблемними ситуаціями.

Ще один провокативний фактор – наявність зайвої ваги і невідповідність соціальним стандартам краси: людина при цьому відчуває провину або неповноцінність і, як не парадоксально, намагається заглушити її за допомогою їжі. Жінки страждають від цього харчового розладу частіше за чоловіків.

Про психогенне переїдання можуть говорити такі симптоми:

 • періодична втрата контролю над апетитом та процесом прийому їжі;
 • загострення епізодів обжерливості під час стресу або переживань;
 • вживання аномально великих порцій за короткий проміжок часу;
 • потреба у їжі навіть за відсутності відчуття голоду;
 • прийом їжі до виникнення дискомфортного відчуття у шлунку;
 • звичка їсти дуже швидко, добре не пережовуючи;
 • прагнення їсти наодинці через бажання приховати напади переїдання;
 • відчуття провини, пригніченості або відрази до себе після їди.

Перевірте себе

Привычка заедать стресс

Фахівці радять перевіряти залежність від їжі так: якщо ваша рука тягнеться по перекушування, запитайте себе: «Чи хочеться мені зараз з’їсти скоринку хліба?». Якщо так, значить, ви дійсно голодні і потрібно нормально поїсти. Якщо ж вас приваблює не скоринка, а цукерка – схоже, ви заїдаєте стрес.

Що робити?

Привід для тривоги – наявність хоча б трьох із перелічених вище ознак і повторення епізодів переїдання мінімум раз на тиждень протягом трьох місяців.

Проблему «нервового» переїдання в ідеалі мають разом вирішувати психотерапевт (психіатр) та дієтолог. Для цього в комплексі використовують психотерапію, ефективну при розладах харчової поведінки, прийом медикаментів (антидепресанти, препарати для придушення апетиту та зниження ваги), відновлення режиму харчування.

Якщо у вас все не настільки критично, але спостерігається схильність до переїдання «на емоціях», вживіть заходів самостійно:

 • шукайте інші способи зняти нервове напруження: фізичне навантаження, читання, хобі, дихальні вправи;
 • ведіть щоденник харчування: він допомагає усвідомити проблему і впоратися з нею;
 • не їжте перед телевізором або комп’ютером; приймайте їжу за столом, не поспішаючи;
 • за бажання «заїсти» негатив під рукою мають бути лише дієтичні хлібці, яблуко або морквина;
 • раз на тиждень розслабляйтеся і не лайте себе за з’їдену шоколадку: занадто строгий контроль та обмеження можуть призвести до посилення стресу і нового зриву.

Загалом, проблема «нервового» переїдання зазвичай вирішується не через їжу, а через керування емоціями.

Ірина Лебединець
Фото з відкритих джерел

Ви також можете дізнатися:

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції