Новини Одеси та Одеської області

Як зберегти здоров’я під час війни?

Як зберегти здоров’я під час війни?

Хронічний стрес через війну прискорює старіння організму – такого висновку дійшли наші медики. І змиритися з цим, махнувши на себе рукою, – не вихід, оскільки здоров’я – теж своєрідна зброя, яка дає змогу боротися і приносити користь суспільству.

Як зберегти в ситуації, що склалася, оптимізм і хороше самопочуття, знизивши ризики передчасно постаріти, розповіла терапевтка вищої категорії Сніжана Ляшук.

Після війни буде зростання хронічних захворювань?

Снежана Ляшук

Снежана Ляшук

Про те, що війна і спричинене нею психоемоційне напруження прискорили наше старіння, ще на початку липня заявив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. За його словами, основна проблема в тому, що сучасна доступність інформації дозволяє людям постійно спостерігати за воєнними новини майже у прямому ефірі, що дуже впливає на психологічний стан і загальне самопочуття людини.

Подібний тривалий вплив на психіку, на думку вчених та лікарів, призводить до того, що ми біологічно старіємо на 10-15 років раніше. Простіше кажучи, зараз людей у 40-50 років можуть «наздоганяти» хвороби, які більш характерні для 60-річних. Крім того, нам прогнозують через рік-два зростання захворюваності на онкологічні та серцево-судинні захворювання (гіпертонія, інфаркти, інсульти). Це подвійно сумно тому, що ми і до війни значно поступалися своїм ровесникам з інших країн Європи у тривалості та якості життя, фізіологічно старіючи в середньому на 10 років раніше.

У всьому винні гормони стресу

Стрес різного роду зараз відчувають буквально всі: і ті, хто перебуває в окупації, і ті, хто страждає від обстрілів у мирних містах, і навіть ті, хто виїхав за кордон і перебувають у фізичній безпеці. Причини переживань можуть відрізнятися (страх за життя, невпевненість у майбутньому, неможливість пристосуватися до нових реалій), але результат один: наш організм виробляє гормони стресу – адреналін і кортизол, відсуваючи інші потреби на другий план.

Але якщо адреналін виділяється лише на момент небезпеки і швидко руйнується, то кортизол у стані хронічного стресу здатний вироблятися постійно, «відтягуючи» на себе всі ресурси організму. В результаті це призводить до дефіциту вироблення інших життєво важливих гормонів та запуску механізмів передчасного старіння: появи зморшок, погіршення тонусу шкіри, випадання волосся, збоїв у роботі внутрішніх органів.

До інших ризиків достроково постаріти у воєнний час можна віднести порушення сну, незбалансований раціон, малорухливий спосіб життя, неможливість дотримуватися правил особистої гігієни, нестача ліків, погіршення екологічної ситуації.

Як із цим боротися?

Навіть якщо змінити ситуацію в цілому ви зараз не в змозі, ваше завдання – спробувати змінити своє ставлення до неї і, як барон Мюнхгаузен, буквально витягти себе за волосся зі стресового болота:

  • більше спіть: для нормалізації сну пийте заспокійливі трав’яні збори;
  • строго обмежте час читання та перегляду воєнних новин протягом дня, не присвячуйте цьому кожну вільну хвилину;
  • не забувайте про особисту гігієну: незважаючи на тривожні думки або апатію, намагайтеся якомога щодня доглядати за собою;
  • робіть ранкову зарядку – навіть якщо у вас немає жодного бажання, починайте займатися через «не хочу» і незабаром тіло саме вимагатиме щоденну порцію «м’язової радості»;
  • якщо у вас є домашній улюбленець, приділяйте йому більше часу та уваги – це дуже розвантажує психіку і запобігає розвитку багатьох захворювань;
  • приймайте свої звичні ліки, щоб контролювати хронічні захворювання;
  • не зловживайте алкоголем: багато хто відчуває спокусу зняти стрес за допомогою спиртного, але це лише нашкодить організму і сформує залежність;
  • по можливості дотримуйтеся свого звичного порядку дня: не відмовляйтеся від улюблених занять і хобі (в’язання, вишивання, робота в саду). Це підтримає ваше психологічне здоров’я, заспокоїть і подарує позитивні емоції, дасть відчуття, що на своєму рівні ви контролюєте ситуацію.

Ірина Лебединець
Заголовне фото: Сегодня

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції