Запитайте у лікаря: через що запалюються лімфовузли

Запитайте у лікаря: через що запалюються лімфовузли

Збільшені лімфовузли можуть бути супутниками банальної застуди або карієсу, так і сигналізувати про такі серйозні захворювання, як лейкоз або туберкульоз. Коли варто турбуватися і терміново йти до лікаря, пояснив хірург Володимир Ципко.

Коли запалюються лімфовузли

Найчастіше розвиток лімфаденіту провокують ГРВІ, гайморит, отит, тонзиліт, фурункули, панарицій, карієс, сечостатеві інфекції, хвороба котячих подряпин, бруцельоз, мононуклеоз, троф. До хронічної форми можуть призвести лейкоз, туберкульоз та ВІЛ-інфекція.

Лімфосистема забезпечує захист організму від поширення інфекції, оскільки лімфатичні вузли – це своєрідні маленькі фільтри, що пропускають через себе потік лімфи та затримують патогенні мікроби та токсини.

Запалення одного або декількох лімфовузлів, при якому вони збільшуються і стають болючими, називається лімфаденітом. Найчастіше він виникає як самостійна патологія, бо як наслідок інших захворювань – переважно вірусних, бактеріальних чи грибкових інфекцій. Також причиною лімфаденіту можуть стати пухлини, хвороби крові, ревматоїдний артрит. У ряді випадків збудник проникає в лімфатичну систему через пошкоджену шкіру або слизові.

Читайте також: Ретиніт: дуже небезпечне захворювання очей, яке можна упустити

За статистикою, найчастіше запалюються лімфовузли, які розташовані під щелепами, на шиї та в пахвових западинах. Рідше бувають проблеми з ліктьовими, підколінними та пахвинними вузлами.

Яким буває запалення лімфовузлів

Залежно від тривалості захворювання, лімфаденіт поділяють на два типи:

  • гострий — зазвичай супроводжує інфекцію, що швидко протікає, наприклад, ангіну і триває близько двох тижнів;
  • хронічний — характерний для тривалого хронічного захворювання на туберкульоз, ВІЛ-інфекції і триває більше місяця.

Запалення може бути локальним, коли збільшується тільки певна група вузлів, і генералізованим – процес зачіпає відразу кілька груп.

Ще одна класифікація пов’язана зі збудником. Неспецифічна (більш поширена) форма лімфаденіту розвивається під впливом мікробів, що потрапили в лімфатичні вузли з ран або пошкоджень, – стафілококів або стрептококів і токсинів, що виділяються ними, специфічна – викликається особливим збудником, наприклад, мікобактерією туберкульозу.

Як розпізнати запалення лімфовузлів

Лімфаденіт належить до захворювань, які нескладно розпізнати самостійно по ряду характерних симптомів. Насамперед, це збільшення та почервоніння лімфовузла, болючість, набряк та локальне підвищення температури у місці запалення. Пізніше може виникнути озноб та підвищення температури всього тіла. Також хворий часто скаржиться на слабкість, головний біль, нічну пітливість, відсутність апетиту, почуття загального нездужання, іноді нудоту.

Читайте також: Гіперестезія: як лікувати підвищену чутливість зубів

При гострій формі лімфаденіту симптоми яскраво виражені, швидко прогресують аж до абсцесу і вимагають термінової медичної допомоги.

Хронічна форма відрізняється млявою течією: немає гострого болю та дискомфорту, найчастіше зберігається лише невелика припухлість.

Хто схильний до запалення лімфовузлів

У групі підвищеного ризику знаходяться пацієнти з варикозним розширенням вен, цукровим діабетом, ревматоїдним артритом, каріозними зубами, а також ослабленим імунітетом. Негативно позначаються на стані лімфатичної системи шкідливі звички та незбалансоване харчування, нестача в раціоні вітамінів та мікроелементів.

Який лікар лікує лімфаденіт та запалення лімфовузлів

хірург Володимир Ципко

хірург Володимир Ципко

При перших тривожних симптомах важливо якнайшвидше звернутися до лікаря (терапевта, хірурга, флеболога), щоб виявити причину збільшення лімфовузлів та запобігти ускладненню.

При характерних проявах патології фахівець попередньо діагностує лімфаденіт на підставі візуального огляду. Для уточнення діагнозу призначаються аналізи сечі та крові, УЗД уражених ділянок, іноді рентгенографія або КТ, біопсія тканин.

Читайте також: Фелінотерапія: як і від яких хвороб лікують кішки

Важливо визначити причину розвитку захворювання — як правило, після ліквідації первинного вогнища інфекції запалені лімфовузли приходять в норму. При неспецифічному лімфаденіті призначають антибіотики, протизапальні та знеболювальні препарати, вітаміни та імуномодулятори, фізіопроцедури.

При ускладнених формах захворювання з високою температурою та інтоксикацією показаний постільний режим. При розвитку абсцесу потрібне хірургічне лікування: розтин, санація та дренування рани з наступною антибіотикотерапією.

Для лікування хронічної форми лімфаденіту необхідна терапія основного захворювання, що спричинило запалення.

Ірина Лебединець

Читайте також:

 

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції