Вулиця Московська – це у нас надовго? Як перейменовують вулиці в Одесі та Херсоні

Вулиця Московська – це у нас надовго? Як перейменовують вулиці в Одесі та Херсоні

«Дура лекс – сед лекс», — говорили в Стародавньому Римі, що означає «закон суворий, але це закон». У тому сенсі, що ти зобов’язаний його виконувати, тому що це закон! Закон у цій фразі — це «лекс», але як часто в наших реаліях буваєш впевнений, що закон — це «дурня».

Ось, наприклад, тема перейменування вулиць (розумно це називається зміною топонімів). На початку березня стало відомо, що історико-топонімічна комісія в Одесі рекомендує міськраді перейменувати два райони міста, назви яких пов’язані з радянським чи імперським минулим. Так, Суворівський район має стати Пересипським, а Малинівський — Хаджибейським. Нагадаємо, що Родіон Малиновський — маршал Радянського Союзу, одесит, а Хаджибей — відоме з раннього Середньовіччя поселення на березі Одеської затоки, на місці сучасної Одеси.

Читайте також: На Привозі все «по-чеснаку»? Враження херсонця від одеського ринку

Як перейменовують вулиці та райони в Херсоні

Автор цих рядків — херсонський журналіст, ось уже третій місяць перебуває в Одесі як біженець. У моєму рідному місті перейменування вулиць теж мало місце — ясна річ, не без огріхів і не без скандалів. Впевнений, що тема ця для Херсона не закрита, продовження слідує, і тому уважно відстежую динаміку її нинішнього етапу в Одесі. Як мінімум тому, що в Херсоні один із трьох районів міста теж зветься Суворівським. І явно буде перейменований заодно з «херсонською Дерибасівською» вулицею Суворова. На самому початку декомунізації Корабельним у Херсоні став Комсомольський район — без жодних проблем, бо «комуністична спілка молоді» без варіантів підпадає під дію закону про декомунізацію. На відміну від Суворівського. Тому щодо обміну досвідом відстежимо методику вирішення цього питання в Одесі.

Два способи зміни назв вулиць

Наскільки я розумію, є два методи зміни назв вулиць. Наприклад, вулиці Леніна, Дмитра Ульянова, Крупської, Дзержинського, Кірова та інших ідеологів комунізму були без проблем перейменовані у Херсоні (як і в Одесі) рішенням сесії міськради з подання історико-топонімічної комісії. Полководець Суворов у КПРС не членував, під декомунізацію його не підведеш. Тут працює інший закон, що дозволяє сесії ухвалити рішення про перейменування вулиць (районів міста), розглянувши клопотання достатньої кількості мешканців. Зібралися, проголосували, і якщо запротоколювали, що більшість «за» можна віддавати папери депутатам (це дуже спрощено, там є своя узаконена процедура).

Читайте також: Вулиця Композитора Вербицького : 115 років автору гімну України

Як у Херсоні намагалися перейменувати Московську вулицю

херсон вулиця московська

Саме так (відповідно до закону), незадовго до вторгнення «старшого брата», і вирішили в Херсоні перейменувати вулицю Московську — це самий центр міста. Зібралися, проголосували і… Московська так і лишилася Московською! За запропонований варіант – вулиця родини Фальц-Фейнів – проголосувала меншість. Автор переконливо просить одеситів, що читають ці рядки, не зараховувати проголосували «проти» жителів Московської до «сепарів». Ця зміна була ініціативою тодішньої міської влади, а мешканці цієї вулиці до неї мали особливе «кохання». Декілька каденцій геть-чисто ігнорувалися вимоги жителів Московської, щоб її проїзна частина з жахливого «убоїща» знову стала проїжджою частиною. Ось люди й проголосували «на пік» тієї бездарної влади. А проти родини Фальц-Фейнів, засновників знаменитого заповідника «Асканія-Нова», у принципі ніхто не заперечував.

Що буде з перейменуванням вулиць у майбутньому

Ну і що далі? Трохи раніше чи трохи пізніше, але ЗСУ «попросять» окупантів із нашого Лівобережжя, припиняться ці підлі артобстріли, і до рідних пенатів потроху почнуть повертатися херсонці. І що — нам доведеться ходити вулицею Московською?! Дуже не хотілося б! То, може, нинішній херсонській владі забути, що «дура лекс…», а згадати наше «закон, що дишло…»? Можна придивитися, як в Одесі вирішать із Суворівським районом, а можна й херсонський досвід із порушенням закону про перейменування згадати. Років 5 тому там була неоднозначна ситуація з вольовим перейменуванням вулиці Белінського. Під декомунізацію цей літературний критик (1811-1848 рр.) не підпадав, вулиця мала його ім’я з 1911 року. Ну здавалося б, кому він заважає? Влада тоді, не оголосивши, порушуючи закон «вуличних» дебатів, на одній зі скандальних сесій під шумок проголосувала за це перейменування. Чим, зрозуміло, викликала нарікання ЗМІ. А була б хоч дещиця поваги до людей, то через ці ж ЗМІ довела б до відома городян деякі думки Бєлінського — великодержавного російського шовініста, затятого українофоба. Такі ось думки, над якими можна зеленим мухам роїтися! «Малоросіяни завжди були племенем, і ніколи не були народом, а тим більше державою». І таке в його «критиці» часто-густо! Ну і хто б після цього чинив опір перейменуванню?!

Читайте також: Хто такий Петро Розумовський, на честь кого названо вулицю в Одесі

Як перейменовували вулиці в Одесі в недалекому минулому

Херсон зараз має назвати по-новому чимало вулиць. Таблички на будинках нестимуть на собі прізвища тих синів та дочок України взагалі та Херсонщини зокрема, яким ми завдячуємо життям та свободою. Зробити це потрібно швидше! А як із законністю? Адже час особливий, військовий… Хай подумають компетентні люди. Знову ж таки, придивимося до одеського досвіду, він дуже різноплановий. Одеса рулить, Херсон — у кільватері. В Одесі вулиця Бєлінського отримала ім’я українського композитора Леонтовича ще за губернатора Саакашвілі 2016-го. Він тоді вольовим рішенням змінив назви кількох вулиць, пославшись на положення закону про декомунізацію, що дає право головам ОДА на такі дії під час самоусунення цього процесу органів місцевої влади. У мерії залишилися незадоволені, але до суду не звернулися. А навесні 2017-го, коли Саакашвілі звільнився з ОДА, депутати міськради «повернули назад» назви деяких вулиць, зокрема Бєлінського. Виник резонанс, Приморський райсуд Одеси визнав незаконним та скасував «зворотне» рішення міськради. Мер Труханов побував «на килимі» в Адміністрації Президента та у глави МВС Авакова. Після цього він швиденько наклав рішення депутатів. Вето.

херсон вид зверху

Хочеться сподіватися, що нинішній етап позбавлення вулиць і Херсона, і Одеси від нікчемних назв пройде без сучка без задирки. Тому що ходити вулицею, пораненою російською артилерією, залитою українською кров’ю (тут 14 грудня 2022 року був «приліт» до пункту Червоного Хреста, загинули 32-річна лікар-парамедик та її 70-річний пацієнт) — і бачити на табличках назву «Московська» — це, м’яко кажучи, не розумно.

Валерій Боянжу, Херсон — Одеса

Читайте також: 

 


лого АНРВУ - Асоціації Незалежні регіональні видавці України

Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA у рамках реалізації проекту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції