На Привозі все “по-чеснаку”? Враження херсонця від одеського ринку

На Привозі все “по-чеснаку”? Враження херсонця від одеського ринку

Або, якщо уникнути жаргону: ”все по-чесному?” Такий висновок можна зробити виходячи з того, що тут на безлічі цінників є “гарантійне зобов’язання” – у вигляді картонки з написом “ТОЧНА ВАГА”. Але чи можна йому вірити? Пройдемося гостем з “Привозу”.

Привоз радянський та Привоз нинішній

Є такі і на часнику. Опинившись як біженець в Одесі наприкінці грудня минулого року і будучи відрядженим дружиною на Привоз, я згадав цей ринок зі свого минулого життя (1971-1976 рр. – навчання в інституті зв’язку).

Жив я тоді в кінці вул. Чкалова (нині Велика Арнаутська), Привоз – поряд, і я туди заходив. Враження з того часу залишилося таке: біля деяких продавців мала бути картонка зі словами: “ЛохА не кинути себе не поважати”. Обвішували майстерно! Причому часто це відбувалося в безпосередній близькості від так званої наочної агітації – плакатів з написом “Кому дісталася більша вага – судовий виявить процес”.

Перевірочні ваги не витримали перевірки

Тому й вирішив я в своє друге “явлення” на Привозі перевірити вагу покупки. Знайшовши контрольні “ваги”, я зрозумів всю безглуздість своєї витівки. Справа в тому, що перший запис у моїй трудовій книжці – “Слюсар контрольно-вимірювальних приладів” (рік одразу після школи я відпрацював на Херсонському суднобудівному заводі). Ну, а потім ще й кафедра вимірів в інституті. Тому слово “ваги” вище я і взяв у лапки.

Своїм “убитим” зовнішнім виглядом вони не нагадали мені КВП-контрольно-вимірювальний прилад. До речі, на склі приладу обов’язково має бути штамп, що підтверджує, що прилад своєчасно повірений у лабораторії і не бреше. Нічого подібного на цих контрольних терезах я не виявив. Не будемо при цьому виключати їхню “порядність”, але поки що, як кажуть в Одесі, вони “мають вигляд на море і назад”, що не викликає особливого до їх показників довіри.

контрольні ваги на привезенні

Так виглядають контрольні ваги на одеському Привозі. Надворі 2023 рік, якщо що.

Електронні ваги: стоять осторонь і соромляться показати “личко”

А тепер – про довіру до торгуючого люду. Апріорі вважаю їх усіх зразками порядності. Але все ж таки набагато більше, ніж “картонна обіцянка” точної ваги, покупців у їхній порядності переконало б виставлення їх цифрових ваг шкалою, що світиться, вперед, до покупця. Щоб він міг бачити і вагу, і вартість покупки, що висвітилася. На жаль, на Привозі таке зустрінеш нечасто, у багатьох ваги стоять боком до покупця, десь у глибокому тилу. І, як казав кіногерой у фільмі про Івана Васильовича, “мене терзають невиразні сумніви”.

Нещодавно зважився я на експеримент, чудово розуміючи, чим він закінчиться. Не помилився: на моє жартівливе прохання повернути ваги “до мене перед, до лісу задом” – типу хатинки Баби Яги, продавчиня картоплі миттєво продемонструвала, що Баба Яга – це вона. Її емоції були такі, наче я, як мінімум, плюнув їй у каструлю з борщем.

Небезпечний експеримент із сіллю

А ось ще один мій експеримент на Привозі: обійшов я з кілограмовою заводською пачкою солі кількох продавців різної їжі – просив поставити пачку на ваги. Хочу, мовляв, перевірити точність вказаної виробником ваги. Як і очікувалося, прикинутися шлангом не вдалося. Хтось відігнав мене поглядом, подивившись “як солдатів на вошу”, хтось – помахом руки або негативним хитанням головою. І лише одна панночка, що торгувала курятиною, мило, з розумінням, мені посміхнулася і… послала “на хутор метеликів ловити”.

Добре, незважаючи на знову ж таки “неясні сумніви”, не будемо звинувачувати в непорядності продавців з Привозу: як кажуть, не спійманий – не злодій. Хочеться сподіватися, що електронні ваги там у кожного повірені і не брешуть.

Адже брехати вони можуть, ой як можуть! Свого часу на прес-конференції у Херсонському облуправлінні із захисту прав споживачів я поставив питання про можливість “підкручування” електронних ваг. Підтвердили, що це практикується, мовляв, намагаються виявляти та припиняти. Не сумніваюся, що й їхні одеські колеги намагаються виявляти та припиняти.

овочі на Привозі

Овочі на Привозі. А точно вага “точна”?

А що говорять Ільф і Петров з Біблією?

До речі, ось, що знамениті одесити Ільф і Петров повідомляли про торгівлю в Одесі-мамі майже століття тому у фейлетоні “Дух наживи”:

 ” Зараз…стали красти відкрито і нахабно. До усихання та утруски додалися обвжування, обмірювання та обраховування. За прилавком йде жвава робота – підпилюються гирі, коротшають метри, самовільно підвищуються ціни”.

Ні, як кажуть, “теперіча не те, що недавно”. Народ зараз, будемо сподіватися, до Біблії доступ має, а там, у Старому Заповіті, сказано: “Не робіть неправди в… мірі, у вазі та у вимірі: нехай будуть у вас ваги вірні, гирі вірні…” ( Лев. 19, 35-36).

Кодекс України про адміністративні правопорушення
Стаття 155-2. Обман покупця чи замовника

СПРАВКА ОЖ.

Кодекс України про адміністративні правопорушення
Стаття 155-2. Обман покупця чи замовника

Обмірювання, обважування, обраховування, перевищення встановлених цін і тарифів або інший обман покупця чи замовника працівниками торгівлі, громадського харчування і сфери послуг та громадянами – суб’єктами підприємницької діяльності під час реалізації товарів, виконання робіт, надання послуг – тягне за собою накладення штрафу від двох до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (от 34 до 255 грн).

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме правопорушення, або вчинені у великих розмірах, – тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (от 340 до 850 грн).

Раніше “Одеське Життя” розповідало, що на Привозі з’явилися «порожнечі» – там очікуються чергові зміни.

Читайте також:

Валерій БОЯНЖУ, Херсон – Одеса

Фото автораЗдійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції