Сьогодні, 15 грудня, у всьому світі відзначають Міжнародний день есперанто. Цього дня творцю цієї штучної мови Людвігу Заменгофу виповнилося б 163 роки. Він народився 1859-го і помер 1917 року. А мова жива. І багато в чому цьому сприяла Одеса.
Старовинний одеський дворик будинку номер три на початку Дерибасівської вже п’ятдесят років прикрашає бюст Лазаря Людвіка Заменгофа – лікаря та лінгвіста єврейського походження, творця мови есперанто.
Одні «знавці» Одеси стверджують, що Заменгоф жив у цьому дворі, інші підносять історію появи погруддя інакше: нібито його замовили одеському скульптору Миколі Блажкову поляки, але потім відмовилися забирати.
І скульптору нічого не залишалося, як, представивши міській владі прабатька есперанто чи то своїм батьком, чи то дідусем, встановити його скульптурне зображення навпроти вікон своєї квартири.
Довідка
Есперанто – це штучна мова, створена гімназистом, потім уже лікарем Людвігом Заменгофом (Лазар Маркович Заменгоф). Заменгоф створив граматику на основі європейських мов із мінімумом винятків. Лексика переважно взята з романських мов, хоча також є слова з німецьких та інших мов.