Не можна сказати, що психологічна допомога потрібна всім без розбору, але, залежно від ситуації, вона може знадобитися кожному.
До якого фахівця звернутися?
Дуже часто ми ігноруємо похід до фахівця з ментального здоров’я, бо не знаємо, до кого звернутися: психотерапевта чи психіатра. Розберемося докладніше у цьому питанні.
Психотерапевт – це фахівець, який задіяє у своїй роботі всі можливі психотерапевтичні методи та техніки. Він працює із клієнтом за допомогою слова. Кваліфікований психотерапевт, онлайн консультація якого також ефективна, як і консультація під час особистої зустрічі, допоможе впоратися з психологічними труднощами різного характеру та походження. Діапазон питань, з якими можна звернутися на консультацію, дуже широкий. До найчастіших відносяться:
- погане емоційне самопочуття: легкі форми стресу, підвищена тривожність, депресивні стани;
- проблеми міжособистісного характеру: конфлікти в сім’ї або на роботі;
- занижена самооцінка, зайва самокритика;
- психологічна залежність від азартних ігор, куріння, алкоголю;
- втрата близької людини: смерть, розставання;
- бажання краще пізнати свій внутрішній світ і зайнятися саморозвитком.
Психіатр — це лікар, який проводить медикаментозне лікування розладів психічного характеру.
На прийом до психіатра може перенаправити психотерапевт. Також до цього фахівця слід звернутися за:
- наявності емоційного чи поведінкового розладу психіки, що проявляється вже тривалий період;
- панічних атаках, нав’язливих думках та фобіях;
- думки про суїцид;
- галюцинаціях.
Як вибрати психотерапевта?
Перед тим як записатися на консультацію до психотерапевта, потрібно вибрати кваліфікованого фахівця, який допоможе розібратися з питаннями, що накопичилися, і краще зрозуміти себе. На перший погляд, здається, що психологічна допомога не така важлива і все можна вирішити самостійно. Але це негаразд. Послуги психотерапевта мають на увазі різнобічну допомогу людині, яка опинилась у складній ситуації. Розібратися в ній самостійно не під силу навіть тим, хто багато читав книг з психології та знає практики самодопомоги. Без допомоги психотерапевта не обійтися, а щоб підібрати кваліфікованого спеца, необхідно дотримуватися кількох правил:
- Освіта. Психотерапевт повинен мати вищу психологічну та психотерапевтичну освіту. Ну і звичайно, вітається постійна участь у тренінгах, семінарах, курсах підвищення кваліфікації. Також дуже добре, якщо психотерапевт бере участь у супервізіях — консультуваннях з якогось професійного питання зі старшими колегами.
- Досвід роботи. Записуватись на консультацію до психотерапевтів-новачків не рекомендується. Адже одна річ отримати хороші знання і зовсім інше вміти їх використовувати на практиці. Тому чим більший досвід у фахівця, тим краще.
- Рекомендація. Перш ніж записатися на консультацію, рекомендується вивчити відгуки в інтернеті про роботу спеціаліста. Також вважається добрим тоном попросити у психотерапевта рекомендації, які залишили попередні клієнти чи його колеги. Так вдасться скласти повну картину про роботу психотерапевта та зробити правильний вибір.
Не варто ігнорувати професійну психологічну допомогу. Консультація психотерапевта допоможе швидко розв’язати проблеми з ментальним здоров’ям та краще розібратися в собі.