Пам’ятник Володимиру Висоцькому, встановлений біля Одеської кіностудії у 2012 році, з самого початку викликав суперечки серед містян, які не вщухають і досі. Для одних він є символом творчості та спротиву актора, співака та поета радянській системі, для інших – частиною російської пропаганди. Докладніше про історію встановлення, демонтажу, подальшу долю монумента Висоцькому і чому колективу Одеської кіностудії важливо його зберегти, читайте у нашому матеріалі.
Пам’ятник Володимиру Висоцькому на фасаді Одеської кіностудії встановили у 2012 році.
– 25 січня, на день народження Висоцького та на день його смерті, ми покладали квіти до цього пам’ятника. Це саме власність Одеської кіностудії, адже ми його свого часу прийняли на баланс, – розповідає голова правління Одеської кіностудії Андрій Осіпов.
Одразу після відкриття цього монументу серед одеситів виникли суперечки: одні підтримували ідею вшанування цього радянського митця та його таланту, а інші виступали проти пам’ятника через його зовнішній вигляд та політичне забарвлення.
Річ у тому, що ініціатором встановлення пам’ятника Висоцькому виступив проросійський політик Ігор Марков, а на його відкритті був присутній російський актор Михайло Пореченков. Останній, як відомо, згодом демонстративно стріляв по українських позиціях на сході України.
– Щодо меценатів, які долучилися до створення пам’ятника, то ці люди нічого спільного з Україною не мають, це вороги нашої держави. Ми їх не згадуємо, однак, якщо ці негідники були причетні до цього пам’ятника, то це ніяк не применшує його значення, – наголошує Андрій Осіпов. – Ці негідники робили це, щоб отримати певну індульгенцію, заслужити певні суспільні бали. Але їхня індульгенція їм не вдалася, бо одеситів не надурити. Вони прекрасно розуміють, хто вони такі, і зганьбили їх до кінця їхніх днів.
У вересні 2024 року пам’ятник Висоцькому внесли до переліку з 19 об’єктів, які мають демонтувати в рамках деколонізації. А вже 31 грудня монумент радянського актора та співака прибрали з фасаду Одеської кіностудії. Це спровокувало чергову хвилю дискусії у суспільстві, яка не вщухає і досі. Так, одні одесити кажуть, що це є очищенням міста від імперських символів, а інші – знеціненням боротьби Висоцького проти радянської системи та його внеску у мистецтво.
– Хоча я не любитель цього пам’ятника і прекрасно розумію, що ті люди, які його встановили, далеко не найкращі, м’яко кажучи. Я сам із ними боровся завжди, але річ у тім, що пам’ятник людині, яка справді справила величезний вплив на Одесу, була символом совісті в роки застою, – заявив одеський журналіст Леонід Штекель, який 11 січня 2025 року організувавпікет за відновлення памʼятника.
Дискусію навколо Висоцького прокоментували й в Офісі Президента України.
– Безумовно, його (Висоцького, – прим.ред.) абсолютно незаслужено названо імперцем, скоріше, він був такою людиною з антикомуністичною мораллю, – заявив радник голови ОП Михайло Подоляк.
Водночас він додав, що образ Висоцького використовується в російській пропаганді.
Зараз пам’ятник Висоцькому зберігають в Одеської кіностудії.
– Ми плануємо знайти для нього місце на території кіностудії. Подумаємо, яке буде рішення творче. Але тепер він матиме відомчий характер, розташовуватиметься на закритій території. Це власне рішення самого колективу і керівництва кіностудії, – розповів очільник кіностудії.
На тему: Пам’ятник Висоцькому: чи потрібен він в Одесі – опитування (відео)
– На Одеській кіностудії стався дебют Володимира Висоцького в кіно, одразу у двох стрічках. Перша – це кінокартина «Вертикаль», а друга – «Короткі зустрічі», – каже Андрій Осіпов. – Коли фільм «Вертикаль» вийшов на екрани, то Висоцький став відомим у всій країні і це забезпечило йому творчу свободу і захист. Адже він став настільки відомим, що був вже недосяжним для влади. Кінокартина «Короткі зустрічі» є особливо цікавою через те, що це перша самостійна режисерська робота Кіри Георгіївни Муратової, почесної громадянки Одеси. І в головній ролі – сама Кіра Муратова і Володимир Висоцький. Далі Висоцький знявся ще в трьох відомих стрічках: «Білий вибух», «Небезпечні гастролі» і «Місце зустрічі змінити не можна», – розповідає голова правління Одеської кіностудії.
Експозиції, пов’язані з творчістю Висоцького, і досі можна побачити у музейно-виставковому комплексі Одеської кіностудії.
– У нас є експозиція, присвячена стрічці «Місце зустрічі змінити не можна». Це саме кабінет відділу боротьби з бандитизмом. На екскурсії глядачі можуть дізнатися про історію створення цього фільму та познайомитися з локаціями, де його фільмували, – зазначає директор департаменту заходів одеської кіностудії Андрій Гурець. – В локації, присвяченій фільмові «Небезпечні гастролі» за участю Висоцького, представлено декорації з самого фільму. Це сцена, на якій виступав театр вар’єте за сюжетом. Також тут зберігся оригінальний піджак Висоцького, в якому він працював над цією картиною.
В екскурсійному маршруті також згадуються взагалі кінокартини Одеської кіностудії, де брав участь актор.
– Це, наприклад, «Небезпечні гастролі» та «Вертикаль». Останній фільм став надзвичайно популярним, завдячуючи в основному пісням і саме участі Висоцького, – відмітив представник кіностудії.
Читайте також: Одеська влада може скасувати перейменування вулиць та знесення пам’ятників – заява Кіпера.
Надія БОНДАРЕНКО
Фото авторки
На Французькому бульварі в Одесі продовжуються роботи з підрізування дерев. Роботи проводяться від проспекту Лесі… Read More
Зараз від колишнього табору в селі Гвоздавка Друга Зеленогірської громади, на місці якого розташоване фермерське… Read More
Село Орлівка – найпівденніший населений пункт на карті нашої області. Воно знаходиться на трасі міжнародного… Read More
Сучасні люди намагаються ефективно розподіляти свій час, делегуючи частину повноважень іншим людям. Це стосується як… Read More
Сьогодні Подільщина в жалобі: 25 січня 2025 року на 42-му році життя перестало битися серце… Read More
В Одесі на пляжі біля мису Малий Фонтан активно встановлюють дерев'яний настил. За словами очевидців,… Read More