Новини Одеси та Одеської області

Ордер на арешт Путіна: до зустрічі у Гаазі?

Ордер на арешт Путіна: до зустрічі у Гаазі?

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі визнав Володимира Путіна злочинцем. І вже видав ордер на його арешт. Що це означає і які шанси кремлівського диктатора опинитися на лаві підсудних, з’ясовувала «Одеське життя».

Путін звинувачується у викраденні дітей

Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордер на арешт не тільки Путіна, а й дитячого омбудсмена Марії Львової-Бєлової. Їх звинувачують у незаконній депортації дітей із окупованих територій України на територію Російської Федерації.

Суд стверджує, що злочини відбувалися, як мінімум, з 24 лютого 2022 року. На сьогодні відомо про депортацію понад 16 000 дітей із Донецької, Луганської, Харківської та Херсонської областей. Але реальна цифра може бути значно вищою. І йдеться не лише про дітей-сиріт. Серед дітей, які вивезені з України, — ті, у кого росіяни батьків убили. Багатьох — відібрали у рідних під час так званої «фільтрації».

Читайте також: Викрадач українських дітей: перші шпальти світової преси про ордер на арешт путіна

І надалі стаття, за якою звинувачують Путіна, може бути розширена до звинувачення в геноциді — найтяжчому злочині у світі.

З метою безпеки потерпілих, розслідування ордерів засекречені. Водночас інформацію про їх видачу МКС вирішив зробити публічною – щоб запобігти новим злочинам.

У яких країнах Путін може бути заарештований

Тепер російський диктатор має офіційний статус підозрюваного. І поза РФ його можуть заарештувати і передати до Гаазького суду. Імунітет глав держав, урядів, міністрів закордонних справ на питання військових злочинів, які розслідує МКС, не поширюється.

Але, на жаль, кремлівського диктатора не зможуть затримати у всіх країнах світу. Рішення Міжнародного кримінального суду є обов’язковим для виконання лише в тих державах, які ратифікували Римський статут — міжнародний договір, який заснував МКС. До них відносяться: майже вся Європа, Канада, Мексика, країни Південної Америки та більшість африканських країн. Теоретично Путіна можуть затримати та доставити до Гааги у 123 державах світу. Відкритими для нього залишаються Білорусь, Туреччина, Китай, Іран, майже всі країни Близького Сходу, південної та південно-східної Азії. Не є учасником МКС та Сполучених штатів. Тому Путін, якщо буде потрібно, зможе вирушити туди без загрози арешту за ордером Гаазького суду.

Реакції Російської федерації на рішення МКС

У РФ рішення Міжнародного кримінального суду викликало істерику.

Офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова заявила, що ордер на арешт Путіна з правової точки зору не має значення.

— Росія не є учасником Римського статуту Міжнародного кримінального суду і зобов’язань щодо нього не несе. З цим органом Росія не співпрацює, а можливі «рецепти» на арешт, що виходять із Міжнародного суду, будуть для нас юридично нікчемні, — зазначила вона.

Дитячий омбудсмен Марія Львова-Бєлова назвала рішення МКС «оцінкою допомоги дітям, яких не залишають у зоні бойових дій».

А члени Ради Федерації РФ вже пропонують видати «ордери на арешт» всіх суддів МКС. Крім того, вони наголошують, що юрисдикцію цього суду не визнає не лише Росія, а й низка інших країн-членів Ради безпеки ООН.

Путін — четвертий президент з ордером МКС

Ордер на арешт Путіна діятиме до кінця його життя, заявив прокурор МКС Карім Хан. Водночас заочного провадження у Гаазькому суді не існує. Для того, щоб вина кремлівського диктатора була доведена юридично, його мають видати до Гааги. А це не так просто.

Путін — четвертий з чинних президентів, яким МКС видав ордер на арешт.

У 2003 році президент Ліберії Чарльз Тейлор був звинувачений у військових злочинах і злочинах проти людяності під час громадянської війни в сусідній Сьєрра-Леоне в 1991-2002 роках. Щоправда, до Гааги він потрапив лише 2006-го. На той час Тейлор втратив владу і ховався в Нігерії. У результаті судовий процес тривав шість років. Екс-президента Ліберії засуджено до 50 років позбавлення волі і поміщено у в’язницю у Великій Британії.

Читайте також: В електричках з’явилося оголошення в одеському стилі про розшук путіна (фотофакт)

А ось президента Судану Омара аль-Башира Гаазі не видають. Хоча ордер на його арешт за звинуваченням у геноциді МКС видав ще 2008 року. Проте аль-Башир упродовж 11 років залишався главою держави і навіть час від часу їздив за кордон. Після його повалення 2019-го — перебуває у суданській в’язниці.

У червні 2011 року було видано ордер на арешт лівійського лідера Муаммара Каддафі. У той час у країні йшла громадянська війна між його прихильниками та опозицією. Каддафі не потрапив на лаву підсудних — у жовтні 2011-го був спійманий і страчений повстанцями.

Путін у Гаазі — які перспективи на його арешт

Отже, видача ордера на арешт Путіна — лише перший крок на шляху до відплати кремлівському диктатору. Водночас – це історичне рішення для України та всієї системи міжнародного права.

— Світові лідери тричі подумають, перш ніж потиснути йому руку або сісти з ним за стіл переговорів, — зазначає Генеральний прокурор України Андрій Костін.

Читайте також: Путін — викрадач дітей: світова преса про ордер на арешт диктатора (частина 2)

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції