Новини Одеси та Одеської області

Одеський будинок з колонами: тривожно-плутаний старожил (фоторепортаж)

Одеський будинок з колонами: тривожно-плутаний старожил (фоторепортаж)

Повз цей найстаріший одеський будинок люди зазвичай пробігають, поспішаючи за покупками на Новий базар. А якщо не на ринок, то просто по вируючій Торговій — тій самій вулиці, яка так виправдовує свою назву за будь-яких часів. Тим часом будинок історичний, ще й пам’ятка архітектури. З ним чомусь завжди тривожно. До того ж, саме з цими старими-старими торговими рядами завжди відбувається плутанина.

Яка ж адреса біля одеської пам’ятки архітектури?

Плутанина стосується адреси будівлі. Номери будинку на фасаді не вказані, до того ж тут останніми роками постійно змінюється призначення торгової точки на першому поверсі. То м’ясний магазин, як це було ще зовсім недавно, зараз ломбард (так, ще один загалом на Торговій!) з продажем ювелірних виробів та техніки. Ще й пункт вторинної сировини є.

У будинку з колонами постійно змінюється призначення торгової точки на першому поверсі.

Номер будинку в різних джерелах то під номером 35, то 37, то 39. Знаходиться ця будівля на розі Торгової та Ніжинської. Завдяки Архітектурній базі PhotoBuildings з’ясовуємо, що цей найстаріший будинок з колонами числиться під номером 39 по вул. Торгової (кут вул. Ніжинська, 35).

Будував будинок архітектор Фраполі як торгові ряди в 1810 році. Пізніше воно перебудовувалося у 1830-х. 1893 року його знову перебудовували — вже як прибутковий будинок М. Гайновської.

Важливе доповнення від Архітектурної бази PhotoBuildings:

«Будівля є пам’яткою архітектури та містобудування місцевого значення № 511-Од під назвою «Будинок торговий» (роки побудови: 1810-ті, арх. Ф.Фраполлі; перебудова: 1833, арх. Козлов І. С.)».
Зазначимо: зі списку пам’яток архітектури будівля не була виключена, як це відбувалося з багатьма іншими історичними одеськими будинками.

Одеський будинок-старожил: отруйні колони, старовинна черепиця і частини карнизу, що обрушилися

І що ж із нашим найстарішим пам’ятником? З ним часто буває тривожно та сумно у всіх сенсах. За останні роки будинок часто потрапляв у скандали місцевого значення. А саме: то колони пофарбували в такій. отруйний колір, що це стало топ-новиною свого часу.

Але це ще так-сяк. Зараз колір колон — більш-менш, чого не скажеш про стан самих колон. До того ж будівля потихеньку обрушувалася. Нещодавно (перед самою війною) там обрушилися частини карниза.

Перед самою війною біля будинку з колонами обрушилися частини карниза.

Натомість у будівлі є більш-менш новий (2017) дах. Пам’ятається тоді ж виникло щось на кшталт скандалу на тему, що ось, мовляв, знімають із нашого дідуся історичну черепицю (з клеймом!), вона б’ється і валяється непотрібною купою на асфальті.

Будівля має більш-менш новий (2017 року) дах. А оригінальну черепицю з тавром відправили на смітник.

Що сьогодні? Варто підняти голову — і одразу видно, що нещасна пам’ятка загрожує обвалами й надалі.

Втім, можна й голову не піднімати. Будинок серйозно потребує не тільки фасадних робіт, щоб надати йому більш-менш «нормальний» вигляд, а й міцного ремонту-реставрації. Простіше кажучи – турботі.
Все-таки багатство наше, найстаріший поважний будинок. Все-таки пам’ятка архітектури. На щастя, не виключений із реєстру. Втім, як ми бачимо, справа зовсім не в реєстрі.

Читайте також:

Фото Марії Котової

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції