Новини Одеси та Одеської області

Одеські сюжети Сіменона: в музеї Блещунова нова виставка

Одеські сюжети Сіменона: в музеї Блещунова нова виставка

Наші музеї продовжують працювати та запрошують на цікаві виставки, попри воєнний стан. Так з 18 березня, всі бажаючі можуть подивитися на Одесу очима Жоржа Сіменона – письменника, журналіста, мандрівника. Виставка його фотографій відкрилася в галереї «Квартира N6» музею «Будинок Блещунова».

Дев’яносто років тому, у травні 1933 року на одеський берег зійшов відомий іноземець – бельгієць Жорж Сіменон. В Одесі він провів тиждень. Письменник багато знімав, адже свои враження від відування Радянського Союзу він мав опублікувати в серії статей у французькому тижневику «Ле Жур» («День»).

«Здається, що наше місто він знімав як детективний романіст. І ми вважаємо, що відображення цього погляду залишилось на тих кадрах, які він вибирав. Тому нашу експозицію ми формували як книгу. Нашим глядачам ми також пропонуємо її розглядати з точки зору журналіста-криміналіста», – говорить кураторка виставки Марія Опрятова.

Куратор выставки в музее Блещунова

Марiя Опрятова

Втім, радянська цензура того часу була жорстокою. Не зважаючи на те, що письменник та його дружина гуляли містом під наглядом співробітників НКВС та лише певними маршрутами в центрі міста, більшість відзнятих фотоплівок вилучили під час його від’їзду із СРСР. Таким чином, у нього залишилось лише 69 кадрів із зроблених Одеси, 35 з яких представлено на виставці.

В Одессе открылась выставка
Выставка в одесском музее
Старая Одесса на фото Сименона
Старая Одесса, фото с выставки
Одесские сюжеты Сименона
Старая Одесса, фото Сименона

Сіменон не знімав художніх фото, кожний його знімок – це історичний артефакт, документ і розглядати ці світлини, знаходити загадки та шукати відповіді на них можна багато часу. Результатом подорожі стала глава під назвою «Народ, який хоче їсти» в книзі «Мої навчання. Репортажі 1931-1946 рр.» та серія статей в газетах.

Через тридцять років Жорж Сіміон відвідав Одесу вдруге, вже під час відлиги, в 1965 році. А в 1978 він встановив дружні зв’язки з Одеським літературним музеєм. Там, до речі, зберігаються його листи та люлька письменника, адже він був завзятим курцем.

На виставці в Музеї Блещунова глядачів чекає цікавий квест не лише по старій Одесі. Відомий автор детективних романів залишив багато загадок в своїх архівних папках. Саме їх будуть розгадувати відвідувачі.

Выставка в музее Блещунова
На открытии выставки в Одессе
Куратор одесской выставки Мария Опрятова
На выставке в музее Блещунова

Символічно, що місяць тому Одесу відвідали колеги та співвітчизники Сіменона – бельгійські журналісти із видання «Ле Суар» («Вечір»). Вони працювали над репортажем про культурне життя міста під час війни. І ця циклічність невипадкова, вважають в музеї. Саме тому на виставці представлений погляд на місто фотографа П’єра Іва Тьєнпона через дев’яносто років після Сименона.

«Якщо співвідносити фотографії, які зробив Сімено в 1933 році – це Голодомор, і лютневі – це війна, то ми все одно бачимо наше місто, якому вдалося зберегти своє обличчя, свій оптимізм незважаючи ні на що. Саме це об’єднує роботи цих двох фотографів» – розповідає Олена Ілясова, в.о. директорки музею «Будинок Блещунова».

И.о. директора музея Блещунова

Олена Ілясова

Зануритися в атмосферу старої Одеси можна у виставковому просторі музею Блещунова «Квартира №6» по суботах та неділях до 16 квітня.

Адреса галереї: вул. Польська, 19.

Читайте також:

Фото автора

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції