На одеській Олексіївській площі, поруч із оновленим однойменним сквером і депо, є будинки – не з сучасних, а й не зовсім старих. Там зараз, як мені розповіли місцеві жителі, «чи охоронна фірма, чи компанія з вантажоперевезень». На будівлі значиться, що адреса – Олексіївська площа, 11/1. Що ж за «особняк» такий? Що тут було колись?
Власне, саме таким питанням нещодавно перейнявся одесит Сергій Нестеров у групі на Facebook «Одеські краєзнавці».
Відповідь від одеситів не забарилася: це будівля одного з корпусів Олексіївського ринку, що збереглася (дивом!).
Олексіївський ринок! Це ж «центральний ринок» Молдаванки, того її шматка, який ще називається Воронцовкою (назва ця часто претендує на окремий мікрорайон Одеси).
А взагалі дивно часом складаються долі та будівель, і тих самих ринків. Ось пощадила ж доля старий Слобідський ринок (він же Базарчик). А от Молдаванка втратила свій «центральний ринок».
Що стосується корпусу, що зберігся (до речі, це був молочний корпус Олексіївського ринку), то після того як ринок пішов у небуття, тут був меблевий магазин. Сама ж будівля була побудована в 1956 році – набагато пізніше виникнення самого Олексіївського ринку. А ось м’ясний корпус, збудований 1939-го, не зберігся, як і сам базар.
«Раніше це був молочний корпус. З Ближніх Млинів носили та продавали молоко. Через трамвайні колії, навпаки, був м’ясний корпус. Така ж будівля з червоної цегли. І будівля санітарної служби стояла окремо. До революції це була величезна площа», – пише одеситка Людмила Зудиліна.
…Колись мене сюди водила бабуся. Чомусь рідко. Ми тут купували сухий спирт для розпалювання примусу та спеціальні голки для прочистки цього ж «дива техніки». Сам ринок пам’ятаю дуже неясно.
На щастя, є одесити, які бували тут частіше, пам’ятають ринок набагато краще. А ось фотографій ринку я так і не знайшла. Жодної – ні в мережі, ні в особистому листуванні. Та й самих даних про ринок, його особливості, розташування торгових точок та цікавинки, трапляється дуже мало інформації. І якби не зацікавленість та хороша пам’ять одеситів, цей матеріал навряд чи вийшов би.
Отже, Олексіївський базар. Утворився ще в XIX столітті, розташований був на Олексіївській площі між Олексіївським сквером, вулицями Степовою, Болгарською, Адмірала Лазарєва, Генерала Цвєтаєва, Заньковецької.
Коли ж його не стало? Ресурс «Домофото» наводить цитату із публікації в газеті «Вечірня Одеса» від 2 травня 1988 року: «Олексіївський ринок знесено, на його місці заплановано будівництво торгово-технічного центру «Орбіта».
Щось не пам’ятаю я цього торговельно-технічного центру… Зате ми тепер знаємо: виник «головний ринок» Молдаванки в середині позаминулого століття, канув у Лету 1988-го.
Зберігся від нього лише колишній молочний корпус.
Читайте також: Поринаємо в минуле: одеські ринки на старих фото та листівках
А ось сухий спирт та голки для примусу мені не випадково запам’яталися. Виявляється, крім іншого, на ринку була власна примусна майстерня.
«Мій улюблений Олексіївський» – так розпочав свої спогади про цей «центр торгового життя» на Молдаванці одесит Сергій Алмоші. Він жив у цьому районі, закінчив розташовану неподалік школу №99. Як зізнається Сергій, він на цьому ринку навіть «іноді прогулював уроки». А ще «часто обманював маму, яка посилала мене по картоплю на «Привоз»: я ж купував її на своєму улюбленому (але дорожчому) Олексіївському ринку».
Більше того, Сергій, спасибі йому, навіть накидав по пам’яті схему Олексіївського базару, яку ми і наводимо. До номерів торгових точок на схемі додані «розшифрування»:
Не можу не процитувати Сергія Алмоші, який розповідає про особливий колорит Олексіївського ринку:
«Магазинчик канцтоварів я любив, у мене досі зберігається блокнотик, куплений там. У продовольчому магазинчику було куплено мої перші в житті сигарети – кубинський термоядерний «Партагас»… У пельменній ми з друзями обов’язково брали пельмені, вони щедро посипалися червоним перцем (ох, і публіка в цій пельменній подеколи збиралася!..). У примусній майстерні теж доводилося часто бувати, навіть міняв там примусний пальник. Овочевий магазинчик у середині ринку був дуже феншуйний. А крамнички одягу були дуже тісні, повністю завішані та заставлені товаром. Там покупець відчував себе ніби замкненим у шафі»…
З зовнішньоїго боку ринку ташувалися, як пише Сергій, перукарня, магазин знижених у ціні товарів (зовнішній фасад), магазинчик з дитячим одягом та іграшками (місцевий «Дитячий світ»), скоб’яна лавка, лавка з фарбами; лавка стоматеріалів, прийом склотари.
А ще наш гід з Олексіївського розповідає, що на цьому ринку продавалися рибки та пташки (здається, у вихідні дні). Отже, виходить, ринок був ще трохи і «філією» Староконного.
Добре, що хоч дещо від старого колоритного ринку на старенькій Молдаванці залишилося – крім барвистих спогадів, звісно…
Осінь на одеській Молдаванці: квіти, коти та жовте листя (фоторепортаж)
В Одесі забудують новий-старий квартал на Молдаванці
Одеський Виноградний провулок: сучасний вигляд зі старими «красотами» (фото)
Одеські «закиданки»: купи скла та метри кіноплівки біля «нової» будівлі на Дальницькій (фото)
Звалище на місці балки та останки старого старого одеського мосту (фото)
Фото автора, схема Алексеевского рынка – Сергій Алмоші
В Одесі набирає обертів процес деколонізації, Невідомі демонтували дошку моряку-підводникові Олександру Маринеско на вулиці Пастера,… Read More
У Сергіївці завершено відновлення житлової дев'ятиповерхівки, яка була зруйнована російською ракетою 1 липня 2022 року.… Read More
Ви вже бачили новину: American House Odesa знову працює та запрошує на цікаві події, які… Read More
Директор Одеського зоопарку Ігор Бєляков повідомив, що зниклих після «прильоту» до його будинку котиків вдалося… Read More
Білгород-Дністровський порт до кінця 2025 року планує почати транзит вантажів з Азії до країн Європейського… Read More
У вівторок, 20 травня 2025 року, розпочалася 1182-га доба з початку широкомасштабної збройної агресії Російської… Read More