З 10 грудня розпочав дію Закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Нагадаю, що згідно з цим законом у роздрібній торгівлі та сфері послуг заборонено використання та розповсюдження надтонких та тонких пластикових пакетів, тобто таких, в які ми упаковуємо в магазинах, наприклад, пачку сиру чи банани.
У перспективі від шкідливого пластику збираються взагалі відмовитися і перейти на екологічніші види упаковки.
Ідея, безперечно, хороша: зрозуміло, що природу треба берегти. Тим більше що в Європі цим питанням давно перейнялися, і Україна, яка вважає себе європейською державою, відставати не мусить. Однак після прочитання закону залишається легке здивування. Я, звичайно, не економіст і не юрист, але мене навіть збентежила деяка недбалість законодавців.
У законі зазначено, що до 1 січня 2023 року безкоштовно реалізовуватимуть лише надтонкі пластикові пакети, які є «первинною упаковкою для риби, м’ясопродуктів та сипких продуктів». Щільніші пакети можна буде лише продавати. Безкоштовно розповсюджувати їх заборонено. Також зазначено, що ціну на надтонкі пакети має встановити уряд. Продаватимуть тонкі пакети до 10 березня 2022 року.
На перший погляд усе зрозуміло: йдемо в магазин і за упаковку платимо. Тільки скільки саме платимо, уряд нам не повідомив. І почали супермаркети призначати ціни кому скільки заманеться. Наприклад, у супермаркеті «Овен» на Армійській ціна за надтонкий пакет встановлена у розмірі 10 копійок, в АТБ такі ж пакети продають по 9 та 12 копійок, а в «Метро», як кажуть (сама не бачила), всі пакети замінили біорозкладними і вони коштують по півтори гривні.
Раніше ми розмірковували на тему, чи потрібна Одесі міська електричка.
Відповісти, чому так, продавці виразно не можуть, і їх можна зрозуміти. У законі, який прочитала двічі – українською та російською мовами, ніде не знайшла й натяку на вартість тонких пакетів. Тільки заборона та згадка про штрафи. Зважаючи на все, у розгубленості перебувають і працівники магазинів. Виходить, безкоштовно розповсюджувати пакети не можна, за це обіцяють штрафувати, а яка ціна — ніхто пояснити не спромігся.
У мене складається враження, що головне для наших законодавців — згенерувати закон, і вони справляються на ура. Останнім часом з’явилося стільки нових законів, що назви запам’ятати не встигаєш.
Щодо оздоровлення екології, хочеться нагадати, що підприємств для переробки сміття у нас в країні немає. І якщо вони не з’являться найближчим часом, то пластикові пакети, як і раніше, будуть отруювати природу. Тож плекати особливу надію на те, що ми найближчим часом різко почнемо рятувати екологію, я б не стала. Насамперед потрібно серйозно попрацювати та створити відповідні підприємства. А це вам не закони вигадувати.
Раніше ми розповідали про «дріб’язкові» втрати в Одесі та любов до історичних деталей.
З приходом весни все більше одеситів починають замислюватися не лише про оновлення гардеробу, а й… Read More
На Соборній площі «зник» інклюзивний дитячий майданчик. Працює техніка, територія огороджена, об’ява «Обережно, демонтаж!» відповідає… Read More
У п'ятницю, 4 квітня, близько 20:00 у Кривому Розі стався ракетний обстріл, внаслідок якого загинуло… Read More
У суботу, 5 квітня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується відносно тепла погода… Read More
В Одеській міській раді розглядають можливість створення єдиного департаменту шляхом об’єднання департаменту земельних ресурсів та… Read More
Американські ЗМІ поширюють припущення про можливу передачу під контроль Росії стратегічних об’єктів в Україні, зокрема… Read More