арбузы и дыни

Ціни на імпортні кавуни в Україні б’ють рекорди

Шукаємо менеджера з продажу реклами

Ще місяць тому кавуни у супермаркеті били ціновий рекорд: їх продавали по 70-100 грн/кг залежно від країни-виробника. Як правило, всі вони були імпортовані. Сьогодні ціни знизилися до 25-35 грн/кг і це вже вітчизняні продукти.

За інформацією аналітиків проекту EastFruit, з другої половини липня вже почали масово надходити у продаж вітчизняні баштанні із запізненням у порівнянні з минулим роком. Сьогодні кавуни пропонуються до продажу в межах 18-27 грн/кг (0,49-0,74 дол./кг), що в середньому на 59% дорожче порівняно з попереднім роком. Вищі ціни на місцеві кавуни поточного року зумовлені, перш за все, відсутністю постачання цієї продукції з Херсонської області, яка, по суті, є лідером із вирощування цієї ягоди.

Наприклад, на ринках Одеси з’явилися кавуни з Овідіополя Одеської області. І поступово вартість їх падає: були по 30 грн, а зараз їх реалізовують по 25 грн/кг.

Як запевняють торговці, на оптових ринках є вибір між вітчизняною ягодою та імпортною. Поки що покупці віддають перевагу імпортним – вони вже дозрілі та солодкі, тоді як «нашим» баштанним ще потрібен деякий час.

При цьому вітчизняні виробники запевняють: масовий продаж кавунів уже починається. І більшість українських баштанників не виключають різкого зниження ціни на кавуни найближчим часом внаслідок збільшення пропозиції на ринку цієї продукції з місцевих господарств.

кавуни та дині

На думку керівника аналітичного спрямування Плодоовочевої асоціації Євгена Кузіна, основними постачальниками динь та кавунів в Україну залишаться Туреччина, південні країни ЄС (Румунія, Болгарія, Греція), Іран та Центральна Азія. У минулих роках лідером із постачання кавунів була Туреччина, швидше за все, вона їм і залишиться цього року. І насамперед тому, що основний регіон вирощування кавунів в Україні залишається під російською окупацією (частини Херсонської та Запорізької областей). Деякі виробники намагалися у минулому та поточному роках розширити площі під кавунами у нетрадиційних регіонах, проте можливості такого розширення були обмеженими.

«Нині оптові ціни на кавуни становлять 18-27 грн/кг. Минулого року діапазон становив 13-18 грн/кг. Зростання відбулося через пізніший старт сезону і, можливо, певні негативні умови на ринках країн-експортерів в Україну (посуха, зниження площ тощо). Тим не менш, надалі зі зростанням пропозиції української продукції на ринку ціни повільно знижуватимуться. Мінімум цін очікується ближче до другої половини серпня», – вважає аналітик.

Як не отруїтися кавуном

Не обходиться і без проблем: в Україні вже фіксують аж ніяк не поодинокі випадки отруєнь після вживання кавунів. Адже в ранніх кавунах, як правило, найчастіше є багато нітратів через надмірне використання добрив і пестицидів.

Допустимий рівень нітратів у ягоді – 60 мг на кілограм ваги. Якщо цей рівень вищий – кавун їсти не можна. Тому до початку сезону – а саме середини серпня – краще ягоду не купувати.

За даними Держпродспоживслужби, продукція, що імпортується, проходить безліч перевірок і має відповідні документи. І перевищення норми вмісту нітратів ще не реєструвалося. Але є нюанс: на перевірку з партії йде лише кілька зразків, адже перевірити кожен кавун неможливо, тож на прилавки усі можуть потрапити ягоди та з перевищенням норми.

І, напевно, не зайве нагадати, що купувати баштанні потрібно у встановлених місцях.

А чи можна визначити візуально, чи є нітрати у ягоді чи ні?

Кавун з нітратами кірки з інтенсивно темно-зеленими смугами. Візуально визначити наявність нітратів у м’якоті можна лише розрізавши плід. Якщо м’якоть однорідна – це означає, що рівень шкідливих речовин не перевищує норму. Але якщо в розрізі кавун має розм’якшену консистенцію, м’якоть прорізана товстими білими або жовтими прожилками – рівень нітратів перевищений. Таку ягоду їсти не варто.

Не слід забувати, що зовнішні ознаки іноді оманливі, у такому разі допоможуть спеціальні прилади.

Раніше «Одеське життя» розповідала, як вибрати стиглий і солодкий кавун.

Ще матеріали на тему:

Фото Анастасії Єпур

Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі