Про те, що українські козаки під керівництвом отаманів Антона Головатого та Захарія Чепеги брали участь у взятті турецьких фортець на території нинішньої Одеської області, зокрема Хаджибея та Ізмаїла, багато хто знає. Набагато менш відомий факт — участь козаків безпосередньо у будівництві Одеси.
Після того, як Хаджибей був узятий, багато козаків не знали, чим себе зайняти. Осавул Федір Черненко скаржився віце-адміралу Йосипу де Рібасу, що «козаки хитаються пусто», а дехто від неробства навіть наймається на службу до вчорашніх супротивників — турків. Тоді де Рібас домігся дозволу використовувати козаків «при проведенні водяних робіт у новопризначеній при Хаджибеї гавані».
Читайте також: Козаки на Одещині: де гуляв козак Голота?
Керівником проекту де Рібас призначив осавула Черненка. До кінця серпня 1794 року під його початком зібралося 434 «особи козачого звання». З них було створено окрему команду, яка брала найактивнішу участь у будівництві міста.
Для козаків-будівельників спеціально спроектували квартали на Пересипу і вони дуже непогано облаштувались у місті: вже за кілька років багато хто з них «завів в Одесі господарство та домобудівництво». А сам Федір Черненко заснував хутір у районі села Дальник. Пізніше цю місцевість ще довго називали урочищем Черненка.