Історія

Зруйнований одеський Морвокзал: таємниця його будівництва

Одеський порт — один із найбільших в Україні. Його будівництво почалося одночасно з заснуванням міста - 1794 року. Довгий час місто не мало гідної будівлі морського вокзалу, і з'явилася вона лише у 1968 році.

Нагадаємо, вночі 25 вересня російська ракета знищила готель «Кемпінські-Одеса» на Морському вокзалі Одеси. З 2011 року готель не функціонував і був законсервований, але новий власник мав далекосяжні плани щодо реконструкції готелю і прилеглої до нього території.

Колись пасажирські судна швартувалися біля Військового молу, де стояла невелика двоповерхова будівля, яка виконувала функцію «морських воріт» міста. Пізніше, за радянських часів, коли зросла популярність подорожей Кримсько-Кавказькою лінією, у чорноморських містах стали будувати морські вокзали. Не стала винятком і Одеса.

Проект морвокзалу в Одесі 1952 року

Перший проект одеського морського вокзалу виник на початку 1950-х років. Будівля, проект якої пропонували архітектори, скоріше, нагадувала палац: вежа зі шпилем, колонада та інші елементи «палацової» архітектури. Проте з якихось причин морвокзал за цим проектом так і не збудували, а коли до влади прийшов Хрущов, проект взагалі здався надто претензійним. Всіх первісних «архітектурних надмірностей» без жалю позбулися, і майбутня будівля набула зовсім іншого вигляду. Однак і тут до будівництва не дійшло — проект знову змінили.

Проект морського вокзалу 1958 року

Нарешті, у 1960-х роках архітектори Головін та Кремляков створили свій проект майбутнього морського вокзалу. Тепер будівля стала схожою на величезний пасажирський лайнер, що «пришвартувався» майже біля підніжжя Потьомкінських сходів. Для його будівництва використовували виключно залізобетон та скло. Масивну споруду будували без фундаменту — її встановили на потужні дерев’яні палі, які «увігнали» прямо на морське дно. Крім цього, на 70 метрів було подовжено Новий мол.

Будівництво морвокзалу в Одесі

У 2016-2018 роках біля будівлі морського вокзалу з’явився новий кінетичний фасад. Його обробили кількома тисячами металевих пластин, які рухаються під час подиху вітру і створюють «ефект хвилі».

Джерело: uc.od.ua

Читайте також:

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Шахеди атакували Одещину: які міста зазнали нападу (ОНОВЛЕНО)

Вечір 1 квітня став часом, коли російські агресори поновили свої атаки. Цього разу об’єктом нападу… Read More

01-04-2025 в 22:55
  • Новини

Яким буде в Одесі другий день квітня – прогноз погоди

У середу, 2 квітня 2025 року, в Одесі та Одеській області синоптики Гідрометцентру Чорного та… Read More

01-04-2025 в 22:20
  • Статті

Чи вважають українці одеський гумор особливим – опитування (відео)

«Одеське життя» вирішило запитати як самих одеситів, так і мешканців інших міст, як вони ставляться… Read More

01-04-2025 в 21:16
  • Новини

Завтра частина Одеської області на добу залишиться без води – кому не пощастить

Філія «Інфоксводоканал» попереджає про аварійне відключення водопостачання в частині Одеської області 2-3 квітня 2025 року. Read More

01-04-2025 в 20:21
  • Статті

Одеський гумор: чи існує він насправді?

В Одесі жартували: що таке «Гуморина»? Це 1 квітня, коли звідусіль приїжджають люди, які не… Read More

01-04-2025 в 18:57
  • Новини

Одеситів чекає «тропічне» літо

В Україні з'явилося нове кліматичне явище – «тропічні» ночі, коли температура повітря не падає нижче… Read More

01-04-2025 в 17:18