Новини Одеси та Одеської області

Футбольна Одеса: 112 років від дня першого чемпіонату міста

5 березня 1911 року в Одесі офіційно відбувся розіграш дебютної першості Одеси з футболу. По суті це був перший футбольний чемпіонат міста.

У 1911 році в Одесі була заснована футбольна ліга, до якої увійшли майже всі одеські команди. Головою ліги було обрано Ернеста Джекобса. Найсильнішу та найпрестижнішу групу складали п’ять команд:

• ОБАК — «Одеський британський атлетичний клуб»;
  • ШКС — «Шереметьєвський гурток спорту»;
  • ОКФ — «Одеський гурток «Футбол»;
  • «Вікторія»;
  • «Спортінг-клуб».

Представники клубів провели нараду, на якій розробили календар майбутнього чемпіонату і домовилися, що в кожному сезоні — навесні та восени — будуть проводитися по дві першості. Редакція журналу «Спортивне життя» навіть започаткувала спеціальний кубок для переможця першої категорії. Найкращим командам стали вручати Кубок Джекобса, а тим, хто посів друге місце — Срібний щит Боханова.

Перший футбольний матч

Перший матч відбувся опівдні 5 березня на стадіоні «Шереметьєвського гуртка спорту», в ньому взяли участь команди господарів поля та «Одеського гуртка «Футбол». Переможцями стали господарі поля.

Трохи пізніше того ж дня ОБАК грав зі «Спортінг-клубом». На жаль одеситів, першими чемпіонами міста стали британці, а «Спортінг-клуб» посів друге місце.

Проте вже через два роки, в 1913 році, ОБАК втратив титул непереможної команди: під час матчів на звання чемпіона міста англійці програли всі зустрічі і вибули з-поміж претендентів на чемпіонський титул.

Фінал першості імперії в Одесі

Більш того, у тому ж 1913 році, на першості імперії, одесити перемогли команди Миколаєва, Херсона та Харкова. Фінал змагань відбувся в Одесі на Французькому бульварі. Підтримати рідну команду прийшли понад чотири тисячі вболівальників. І одесити їх не підвели — вони виграли у петербуржців із рахунком 4:2 та стали чемпіонами країни.

Читати також: День заснування Одеської області: що приховують назви міст та сіл