Новини Одеси та Одеської області

Чому IT-галузь в України лідирує та продовжує зростати під час війни

Чому IT-галузь в України лідирує та продовжує зростати під час війни

У 2022 році IT-галузь вийшла на перше місце за експортом послуг в Україні. Зараз на одну вакансію в цій сфері претендують 5 кандидатів. Чому професія айтішника така популярна, як стати одним з них, та як профі допомагають вигравати війну? Про це далі.

Як IT-сфера вижила і зростає під час війни

Останні кілька років увага до напрямку IT зростає у всьому світі. Особливо серед молоді. За даними Асоціації IT Ukraine, до початку повномасштабної війни, п’ятдесят чотири відсотки українських випускників шкіл хотіли навчатися IT. Здебільшого, айтішники — розробники, які працюють над різним програмним забезпеченням: системи управління польотами у великому аеропорту, інтернет-магазину косметики, чи мобільного додатку банку. 

У 2022 ця сфера вийшла на перше місце за експортом послуг, що принесла Україні понад чотири відсотки ВВП, і стала єдиною, яка продовжила зростати в умовах війни. Ці показники дозволили Україні опинитись у країнах-лідерах з експорту IT-послуг до Європи. До 2024 року держава планує збільшити частку IT у ВВП країни в два з половиною рази – до десяти відсотків.

Читайте також: Як штучний інтелект допомагає Україні вигравати війну

Цифрові продукти українських розробників використовують двадцять відсотків світових компаній. Згідно з даними Асоціації IT Ukraine, в Україні втричі менше IT-спеціалістів на сто тисяч населення, ніж у таких державах ЄС, як Угорщина, Польща та Сербія.

Яка ситуація з IT-спеціалістами в Одесі

Рік тому Одеса замикала п’ятірку найбільших українських міст за кількістю IT-спеціалістів. За даними Асоціації, у нашому місті проживало тринадцять тисяч вісімсот людей, які належать до ІТ. За останній рік ситуація змінилась. Ми понизили рейтинг. Наприкінці 2022, за даними профільного порталу DOU, Одеса змістилася на один рядок вниз, поступившись Івано-Франківську. Зараз у нас проживає трохи більш ніж дев’ять тисяч айтішників. Найбільше втратив Київ: у 2021 році там знаходилася майже половина всіх спеціалістів (сорок чотири відсотки). Наприкінці минулого року їх кількість знизилася до двадцяти шести відсотків.

Який він — середньостатистичний IT-спеціаліст в Україні

Серед представників технологічної професії – три чверті чоловіків. Середній вік айтішника двадцять дев’ять років. Трохи менше половини перебувають у шлюбі, у кожного четвертого є дитина. Понад двадцять відсотків одеських спеціалістів працюють над проєктами, пов’язаними з е-commerce, десята частина – над фінансовими рішеннями. Середній дохід одеського middle-спеціаліста становить дві тисячі п’ятсот вісімдесят дев’ять доларів, усе залежить від спеціалізації та досвіду. 

«Війна змінила ринок праці в Україні, осторонь не залишився IT-сектор. Якщо у довоєнний період на одного кандидата припадало дві з половиною вакансії, то зараз усе навпаки. На одну вакансію претендують 5 кандидатів. Водночас потрібні переважно досвідчені спеціалісти», – пояснив Сергій Гаращук, регіональний керівник компанії EPAM, яка є галузевим лідером в Україні. На його думку, зараз вдалий час, щоб розпочати навчання та занурення у професію, а коли ринок стабілізується, спробувати себе у новій справі.

Читайте також: Як ЗСУ бореться з ІПСО та захищається від фейків

Співзасновник і член ради директорів SoftServe Тарас Кицмей вважає, що ринок праці в українському секторі IT відреагував як на погіршення глобальної ситуації в секторі зі скороченням інвестицій, так і на неготовність нових клієнтів користуватися послугами українських IT-компаній в умовах війни. 

Як навчатися на IT та кому це варто робити

Війна посилила і так високий попит на навчання IT-спеціальностей. Згідно з даними EPAM University, кількість реєстрацій на освітні програми влітку зросла більш ніж у десять разів, якщо порівнювати з довоєнним періодом. На проєкт IT Generation від Мінцифри, який пропонував безкоштовне навчання, подали заявки понад сто тисяч українців. Загалом за рік на IT-спеціальності вступила рекордна кількість студентів – майже шістдесят тисяч.

В державних вишах можна здобути омріяну спеціальність айтішника. В Одесі найбільшими навчальними закладами, які випускають майбутніх розробників, є ОНУ ім. Мечникова та НУ «Одеська політехніка». За рік обидва університети закінчили 870 бакалаврів. Це становить половину всіх випускників IT-спеціальностей у регіоні. 

Понад вісімдесят відсотків розробників – це молоді люди віком від вісімнадцяти до тридцяти двох років. Але змінити професію можна у будь-якому віці. В IT є спеціалісти старше пятидесяти років. Обираючи айті, треба розуміти: без англійської мови не обійтися і треба мати мотивацію до навчання.

Денис Гриньов

Керівник освітніх програм EPAM University Денис Гриньов каже, що сьогодні є можливості навчитися IT навіть безкоштовно, але ніхто тягнути студентів не буде. «Це не класичне навчання, де можна відсидітися та отримати залік. Потрібно бути готовим до навчання три-чотири години на день протягом мінімум пів року. Далі – напрацьовувати досвід», – розповів Денис Гриньов.

Фахівці радять попередньо познайомитися з професією: розпитати знайомих, які працюють в IT, переглянути відео на YouTube. Щоб розуміти, що це за сфера. До речі, розробники створили спеціальний тест, за допомогою якого можна визначити свої здібності до IT і дізнатися, яка спеціальність підходить більше.

Як IT галузь допомагає Україні під час війни

Айтішники активно донатять на ЗСУ. Вісімдесят шість відсотків спеціалістів з Одеси наголосили, що регулярно роблять волонтерські внески. Програмісти залучають до матеріальної допомоги й міжнародних замовників, з якими працюють. Так, компанія Epic Games, творець гри Fortnite, зібрала сто сорок чотири мільйони доларів допомоги українцям. Компанія перерахувала доходи, отримані за два тижні продажу гри. Таких прикладів багато. 

Приблизно п’ять відсотків розробників мобілізували, а кожен десятий перебуває в кібервійськах, чи працює над державними проєктами. У віртуальному просторі також борються з агресором, оскільки кібератаки за минулий рік, за даними Google, збільшилася на двісті п’ятдесят відсотків. 

Програмне забезпечення, яке створюють українці, допомагає нашим захисникам протистояти ворогові на полі бою. Так, найвідомішою програмою для військових вважається «Дельта». Розробка допомагає збирати в одному місці інформацію про об’єкт з усіх можливих джерел: радіоперехоплення, аерозйомка, дані розвідки тощо. Кажуть, що саме ця програма допомогла затопити крейсер «Москва».

Сергій Гаращук

Чимало корисного IT-волонтери роблять і для мирних цілей, які також допомагають наблизити перемогу. Сергій Гаращук зазначив, що лише в EPAM спеціалісти працюють над 15 проєктами, запит на які надійшов від держорганів. Наприклад, минулої весни в умовах масштабного вторгнення аграрії намагалися готуватися до посівної. «У профільному міністерстві звернулися до розробників із проханням допомогти у збирання інформації. Було створено платформу для аграріїв Аgrostatus.org, де фермери могли залишити інформацію про стан полів (деякі були заміновані або прострілювалися), палива, насіння та запросити необхідну допомогу», –  розповів Сергій Гаращук.

Також зробили проєкт на запит Офісу президента. За рік до України надійшло понад мільйон тонн гуманітарного вантажу. Це створило труднощі з оформленням та розподілом допомоги. Спеціальний логістичний сервіс Сustoms.help.gov.ua значно допоміг в оформленні та декларуванні вантажу і вдвічі знизив час, який вони витрачали на оформлення.

Представники сил захисту вже не раз дякували українським IT-спеціалістам за допомогу. Експерти вважають, що наша країна має всі шанси стати одним з лідерів серед розробників програмного забезпечення для військових. Адже багато новинок тестують в реальних умовах.

Читайте також:

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції