Новини Одеси та Одеської області

«єРобота» та «єОселя»: як українцям отримати державну іпотеку чи грант для бізнесу

«єРобота» та «єОселя»: як українцям отримати державну іпотеку чи грант для бізнесу

Про особливості урядових програм пільгового кредиту на житло «єОселя» та гранти для створення та розвитку власного бізнесу «єРобота». Про лазівки та вигоду цих програм розповідає економіст Едуард Каражия.

За офіційними даними, з 24 лютого більше ніж 14,5 мільйона українців виїхали з країни. Демограф Елла Лібанова спрогнозувала, що після закінчення війни додому може приїхати більше ніж третина громадян. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль припускає, що активне повернення людей з-за кордону почнеться навесні. Він вважає, що для цього потрібні три складові: робота, житло та безпека. 

Як працює програма «єОселя»? 

По програмі «єОселя» можна отримати пільговий кредит на житло за ставкою 3% річних на строк до 20 років. З жовтня минулого року програма працювала для військовослужбовців, силовиків, медиків, вчителів та науковців. З початку 2023 року скористатися пропозицією від держави може кожен громадянин. На отримання кредитів під 7% річних зможуть розраховувати всі українці, які відповідатимуть визначеним критеріям.

Для отримання іпотечного кредиту треба:

  • бути громадянином України віком від 18 до 70 років;
  • бути платоспроможним;
  • володіти нерухомістю менше ніж 52,5 кв. м. (додатково 21 кв. м. на кожного наступного члена сім’ї);
  • не знаходитися під санкціями;
  • не брати участь в інших подібних державних програмах.

Цього року кількість пільгових іпотек становитиме від 12 до 15 тисяч. Про це заявила перший віце-прем’єр-міністр — міністр економіки України Юлія Свириденко. За її словами, ще до початку повномасштабного вторгнення в Україні існував дефіцит доступного житла, а житловий фонд не відповідав сучасним стандартам. 40% громадян були незадоволені своїми житловими умовами. 35% людей мали квадратних метрів менше за санітарну норму — 15,6 кв. м. на особу.

Як подати заявку на житло в «єОселя»

Щоб подати заявку на участь у програмі «єОселя»:

  • авторизуйтеся в застосунку «Дія»;
  • в меню «Послуги» виберіть «єОселя» і натисність «Почати»;
  • виберіть пільгову категорію, до якої ви належите;
  • вкажіть інформацію в заявці (сімейний стан, дані про дітей, житлову нерухомість, дохід тощо);
  • далі вкажіть дані про житло, яке хочете придбати;
  • оберіть зі списку один або декілька банків, в які хочете надіслати заяву на розгляд для отримання попереднього рішення по сумі можливого кредиту;
  • відправте заяву.

Заяву опрацюють протягом 24 годин. Після цього ви отримаєте сповіщення від обраного банку чи банків про попереднє рішення видачі кредиту. У програмі беруть участь п’ять банків: Ощадбанк, ПриватБанк, Укргазбанк, Глобус банк і Скай банк.

Програма «єОселя»: лазівки та вигода

Едуард Каражия

Економіст Едуард Каражия

Економіст Едуард Каражия вважає умови на придбання житла від держави достойними. Його насторожують великі затрати на оформлення договору. На це потрібно до 40 тисяч гривень. Він радить робити перший внесок не більше заявленого — до 20%.

Також він назвав лазівки, якими може скористатися учасник програми. До прикладу, людина може приховати свою нерухомість, щоб отримати можливість заволодіти новим житлом. На думку економіста, програма «єОселя» направлена на пожвавлення будівельного ринку.

Будівельники зацікавлені продавати квартири. Щоб продавати квартири, клієнту потрібні гроші. І клієнту не потрібна зайва площа, її треба позбутися. Тому він продає вторинний ринок свій, купує гроші, купує первинне. Окрім того, є сенс купити квартиру на первинному ринку. Гроші фактично залишаються в будівельної компанії, вона отримує гроші», — пояснив економіст Каражия.

Окрім будкомпаній виграють і ті, хто виробляє будматеріали. Едуард Каражия вважає це правильним кроком.

Коли війна закінчиться, ціни на будівельні матеріали будуть в рази дорожчі, ніж сьогодні, — пояснив економіст. — Це пов’язано з тим, що багато підприємств розбиті, розграбовані, не працюють, сировинної бази немає, і об’єктивно будматеріали подорожчають і стануть дефіцитними».

На думку фахівця, банки дуже зацікавлені в програмі. Адже вони видаватимуть кредити за реальною ставкою. А різницю між реальною ставкою і тією, що дає держава, платить бюджет. Бюджетні гроші йдуть будівельникам, вони діляться з тими, хто виробляє будматеріали, а «вершки забирає банк». Банк має гарантований кредит, який з високою долею ймовірності буде сплачений. Для банку умови дуже вигідні. А от навантаження на бюджет, вважає економіст, шалене.

Як працює програма «єРобота»?

Урядова програма «єРобота» — це безповоротні гранти для створення та розвитку власного бізнесу, щоб створити нові робочі місця.

Існує декілька видів грантів:

  • Програма мікрогрантів до 250 тис. грн — для усіх, хто хоче почати чи розвивати свій малий, або мікробізнес. Отримувач гранту зобов’язаний створити щонайменше одне робоче місце.
  • Новий рівень — для переробних підприємств до 8 млн грн — на збільшення частки переробної продукції, зокрема в експорті. Отримувач гранту зобов’язаний створити до 25 робочих місць.
  • Свій сад — програма для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства площею до 25 гектарів. Гранти дають на умовах співфінансування — до 400 тис. грн за гектар. Треба працевлаштувати 6-10 постійних та 125-425 сезонних працівників.
  • Тепличне господарство — до 7 млн грн за 2 гектари, але не більше від 70% вартості проекту. Потрібно створити від 40 робочих місць.

Ще два види грантів в розробці:

  • IT-стартап — гранти до 3,5 млн грн. Необхідно створити від 3 робочих місць.
  • Старт в IT — грант для отримання професії у сфері ІТ. Кошти на навчання в сертифікованих школах зможуть отримати українці, які не здобували формальну освіту та не мають кваліфікації/досвіду в галузі ІТ.

Інструкція: як отримати грант?

  1. Подати заявку та свій бізнес-план через портал «Дія».
  2. Пройти перевірку своєї ділової репутації.
  3. Отримати рішення уповноваженого державного органу про надання гранту.
  4. Відкрити спеціальний банківський рахунок, куди надійдуть грантові кошти. Для програм із підтримки переробки, висадки садів та створення теплиць — внесіть на рахунок свою частку співфінансування.

Економіст Едуард Каражия вважає, що перевагу треба надавати тим отримувачам грантів, які готові вкладати і власні кошти в новий бізнес. В цій програмі немає задатків банку, немає ризиків, якщо бізнес не піде. Не треба повертати державі кошти.

Узяв сам себе на роботу, сам собі платить зарплату. Те, що він платить зарплату і податки на цю зарплату, державі цього достатньо. Це нормально», — пояснив економіст.

На його думку, програма «єРобота» підійде для людей, які мали свій бізнес, але втратили його через війну. До прикладу, бізнесмени з Херсонської, Миколаївської, Харківської областей знають, як почати свою справу, але їм потрібний стартовий капітал. Вони не проситимуть від держави дотацій чи субсидій, а лише вудку, щоб розпочати роботу самостійно. Уряд очікує, що завдяки програмі «єРобота» буде створено до 300 тисяч нових робочих місць.

Ольга ЛОПАТЮК



Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції