Новини Одеси та Одеської області

90 років Одеської області: 25 найцікавіших фактів про Одещину

Одесская область
 

27 лютого Одеській області виповнюється 90 років. В історії Одещини були різні події — героїчні, веселі, трагічні, але нічого не було, про що не хотілося б згадати. Ми пропонуємо до вашої уваги добірку найцікавіших фактів з життя Одеської області.

 

ФАКТ 1

На території Одещини ще до нашої ери існували грецькі колонії. На Жеваховій горі археологи виявили античне святилище V-IV століть до нашої ери, яке було присвячене давньогрецькій богині родючості Деметрі.

 

ФАКТ 2

З 1803 року територія Одеської області входила до Херсонської губернії. 1920 року Херсонська губернія була поділена на Миколаївську та Одеську, а 1922 року їх об’єднали в Одеську губернію.

 

ФАКТ 3

Одеська область – одна із найстаріших в Україні. 9 лютого 1932 року, на IV позачерговій сесії Всеукраїнського центрального виконкому XII скликання, що відбулася у Харкові, було прийнято рішення про утворення п’яти областей: Харківської, Київської, Дніпропетровської, Вінницької та Одеської. Остаточно межі Одещини було визначено у 1954 році, при приєднанні Ізмаїльської області.

Ко Дню рождения Одесской области: что скрывают названия городов и сел?

 

ФАКТ 4

Одеська область – найбільша на території України. Її площа — 33,3 тисячі квадратних кілометрів. Вона розташована на південному заході країни, в ній живуть 2 мільйони 368 тисяч 107 осіб. Це одна з найрозвиненіших областей країни у будь-якому напрямку – економічному, туристичному, культурному, науковому.

 

ФАКТ 5

На півночі Одещина межує з Вінницькою та Кіровоградською областями, на сході – з Миколаївською областю, на заході – з Республікою Молдова та невизнаним Придністров’ям, на південному заході – з Румунією.

 

ФАКТ 6

Протягом майже двох місяців – з 18 січня до 13 березня 1918 року – на території Одеси та області існувала Одеська радянська республіка.

 

ФАКТ 7

Українські гори починаються на Одещині — у Подільському, Балтському та Кодимському районах. Там бере початок Подільська височина, яка через 300 кілометрів переходить у Карпати. Крім того, ландшафт цієї частини області нагадує альпійський — із луками та невеликими річками.

 

ФАКТ 8

Під час морських походів флотилія запорожців проходила через Хаджибейську, або Одеську, затоку. Саме таким маршрутом кораблі запорожців виходили до Дунаю під час війни з турками у 1768-1774 роках.

 

ФАКТ 9

На Одещині розташована найнижча точка України — Куяльницький лиман. Через велику солоність води його називають конкурентом Мертвого моря.

Куяльник
 

ФАКТ 10

На Одещині проживає понад сто національностей. Більшість мешканців Одещини вважають себе українцями, другі за чисельністю – росіяни, треті – болгари. Болгарську діаспору Одеської області визнано найбільшою у світі — до неї входять 220 тисяч осіб.

Ко Дню рождения Одесской области: в честь кого были названы города и села области?

 

ФАКТ 11

Одеські катакомби протягнулися на дві з половиною тисячі кілометрів. Якщо витягнути всі коридори в одну лінію, то їхня довжина буде більшою, ніж відстань від Одеси до Лондона. Згідно з міськими легендами, у катакомбах живе страшне чудовисько — катакомбник і заховані скарби одеських контрабандистів.

 

ФАКТ 12

На території Одеської області розташовані три всесвітньо відомі фортеці. Це Аккерманська фортеця у Білгороді-Дністровському, Ізмаїльська фортеця в Ізмаїлі та залишки турецької фортеці Хаджибей, що була на території сучасного парку Шевченка. Хаджибей штурмували козаки Богдана Хмельницького, Івана Сірка, Семена Палія та Петра Калнишевського.

Белгород-Днестровский крепость
 

ФАКТ 13

За півтора кілометра від села Орлівка Ренійського району є археологічна пам’ятка — городище Картал, що має статус пам’ятки національного значення. На його території у XIX столітті було знайдено частини предметів побуту з римськими написами. Деякі з них згадують македонський легіон, який охороняв переправу через Дунай на Чорноморське узбережжя.

 

ФАКТ 14

На Одещині розташовано п’ять найбільших озер України:
Ялпуг — площа 149 квадратних кілометрів, глибина 5,5 метра,
Кагул — площа 93 квадратні кілометри, глибина 7 метрів,
Кугурлуй — площа 82 квадратні кілометри, глибина 2,5 метра,
Катлабух — площа 68 квадратних кілометрів, глибина 2,7 метра,
Китай — площа 60 квадратних кілометрів, глибина до 5 метрів.

Озеро Ялпуг
 

ФАКТ 15

Одеська область славиться виноробством, а його «батьком» вважається вчений та винороб Василь Таїров, який у 1914 році відкрив дослідну станцію у селі Сухий Лиман. У цей час європейські виноградники гинули від шкідника філоксери, але Таїров знайшов вирішення проблеми та відродив винну галузь у всій імперії. Крім того, він вважається основоположником виробництва шампанського в країні.

Ко Дню рождения Одесской области: кто давал названия городам и селам области?

 

ФАКТ 16

У 1968 році вчені вирахували орбіту малої планети, яка отримала номер 1792 та назву Рені. У цьому місті народився знаменитий пулковський астроном та дослідник малих планет Олександр Дейч. Діаметр планети 23 кілометри, а оберт навколо Сонця вона здійснює за 4,63 земних роки.

 

ФАКТ 17

У селі Стара Некрасівка розташований пункт геодезичної дуги Струве, який є пам’яткою ЮНЕСКО. У 1816 році академік Василь Струве виконав градусні виміри дуги меридіана – від Північного Льодовитого океану до Дунаю, щоб визначити форму Землі та її розмір. Дуга проходить через десять європейських держав, які у 2004 році запропонували затвердити пункти Дуги Струве як пам’ятку Світової спадщини.

 

ФАКТ 18

Село Северинівка Іванівського району прославилося на весь світ завдяки одеському письменнику Олександру Козачинському, який розповів про нього у повісті «Зелений фургон». За твором неодноразово знімали фільми, а 1982 року зйомки проходили на території самої Северинівки. У 1800 році село перейшло у власність польського магната графа Северина Потоцького та отримало назву Северинівка. А в роки громадянської війни село було улюбленим місцем самогонників та спекулянтів.

 

ФАКТ 19

У 1898 році в селі Ісаєве, що у Березовському районі, народився знаменитий естрадний співак та виконавець характерних і народних танців Петро Лещенко.

 

ФАКТ 20

У селі Куйбишевське розташований унікальний підземний монастир “Райський сад”, заснований адептами релігійного руху інокентійців. Підземний монастир — унікальна, але недосліджена історична пам’ятка, і досі не вважається об’єктом культурної спадщини.

 

ФАКТ 21

На курортах Одеської області проходять лікування хворі з хронічними захворюваннями органів дихання, опорно-рухового апарату, нервової системи, гінекологічними хворобами.

Ко Дню рождения Одесской области: история названий населенных пунктов области

 

ФАКТ 22

Село Стара Некрасівка з’явилося на карті області у 1814 році, а його засновниками стали донські козаки. Свою назву населений пункт отримав на ім’я козацького отамана Ігната Некрасова.

 

ФАКТ 23

На території Одеської області, у Білгород-Дністровському районі, археологи виявили Сарматський склеп, який був побудований приблизно у III столітті. Ця унікальна споруда була знайдена випадково — 1989 року на неї наштовхнулися робітники піщаного кар’єру. Після дослідження склеп було перенесено на територію Вірменської церкви.

Сарматский склеп
 

ФАКТ 24

Про острів Зміїний у своїй трагедії «Фауст» розповідав Ґете. Головний герой трагедії Фауст згадує про те, що коли давньогрецький герой Ахілл одружився з Оленою Троянською, вони оселилися на острові в гирлі Дунаю, на Понті Евксинському (Чорному морі). А це і є острів Зміїний.

 

ФАКТ 25

У селищі Борщі Подільського району розташований заказник «Казковий», створений учнями місцевої школи. Його площа становить лише половину гектара, проте ще в 1993 року він був внесений до списку ботанічних пам’яток природи місцевого значення і входить до числа охоронюваних територій Одеської області.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Наші спецпроекти
Усі спецпроекти