Доротея Атлас — краєзнавець та педагог, багато чого зробила для нашого міста: музей, університет, шкільну програму. Сьогодні, 15 січня, дослідниці історії Одеси виповнилося б 149 років.
Феліція-Доротея Генріхівна Атлас розробила проєкт музею історії Одеси, запропонувала створити у місті Народний університет, внести до шкільної програми краєзнавство.
Юні роки Доротеї Атлас
Народилася Доротея Атлас у сім’ї австрійських підданих. Освіту вона здобула у Маріїнській гімназії, звідки вийшла з дипломом домашньої наставниці та викладачки історії, арифметики та географії.
Пізніше вона вступила на словесне відділення Одеських вищих жіночих курсів, а ще за кілька років закінчила і юридичне відділення.
Шкільне викладання
Після революції вона брала участь у роботі Одеської краєзнавчої комісії при Всеукраїнській академії наук, збиралася написати дослідження на тему історії Молдаванки.
Проте основна її діяльність у цей період була зосереджена на викладанні. Доротея Атлас була директором трудової школи №65, яка була на Госпітальній вулиці.
На відміну від викладачів радянського штибу, вона прагнула прищепити дітям загальнолюдські цінності, уникаючи теорій марксизму та атеїзму. Керівництво та влада така позиція дуже дратувала, і погляди педагога зневажливо охрестили «толстовськими».
Творчість Доротеї
За своє життя Доротея Атлас написала понад 35 робіт, присвячених історії Одеси. Ще в 1916 році вона видала перший підручник для середніх шкіл з історії міста, який вирізнявся лаконічністю, доступністю та чіткою структурою.
Її матеріали з історії Одеси часто з’являлися на сторінках газет «Одеські новини» і «Одеський листок». Роботи Доротеї Атлас і сьогодні добре відомі та користуються повагою краєзнавців.
Точна дата смерті дослідниці невідома, передбачається, що вона загинула від рук фашистів під час війни.
Джерело: odessa-memory, Вікіпедія.